reklama

Dokonalá výživa zabrání nemocem

Dokážete sníst denně dvě kila zeleniny? Ne? Jak tedy do sebe dostat všechny živiny potřebné ke zdravému životu? Odpověď se jmenuje mikronutrienty.  

Foto: Profimedia.cz

Dokážete sníst denně dvě kila zeleniny? Ne? Jak tedy do sebe dostat všechny živiny potřebné ke zdravému životu? Odpověď se jmenuje mikronutrienty.

Dávno je prokázáno, že správná výživa dokáže ovlivnit metabolismus natolik, že organismus pak dokáže zůstat zdravý, a to často dokonce i navzdory dědičnému zatížení. Nebo pomůže zdraví navrátit.

Jídlo jako lék

Běžným jídlem je však nesmírně složité, ne-li nemožné, takového přísunu živin dosáhnout. Proto se staly tak oblíbené doplňky stravy. Mnohem vyšší úroveň poskytuje ortomolekulární medicína.

Jde o vědecký obor, který se zabývá léčbou i prevencí nemocí pomocí řízených změn velmi přesných koncentrací látek, které se běžně vyskytují v lidském těle.

Kromě sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin), tedy makronutrientů jde o vitamíny, mastné kyseliny, minerály a stopové prvky. Tedy mikronutrienty.  Jejím cílem je vytvářet účinné a velmi přesné kombinace složení dietetických potravin pro zvláštní lékařské účely, vhodných pro léčbu konkrétnéch onemocnění.

Stres - původce všeho zla

Mezi nejdůležitější mikronutrienty patří komplex vitamínů B, hořčík, antioxidanty (bioflavonoidym, vitamíny C a E, zinek, selem), dále kyselina listová, omega-3-mastné kysleniny, železo, měď,  vitamíny A, D, K, a mangan. Právě na ně se  ortomolekulární medicína zaměřuje.

Pomocí ortomolekulární medicíny se naše tělo dokáže bránit proti vlivům stresu. Ty jsou nejen psychické. "Tyto reakce jsou energeticky vysoce náročné a spotřebovávají velké množství kyslíku. Po stresové sitzuaci dochází k vyčerpání, a pokud v této fázi nenastane uvolnění, výsledkem je stav zvaný permanentní stres," vysvětluje prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc, MBA, děkan 1. LF UK a přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze.

Jak to funguje?

Dlouhodobý stres vede k odčerpání důležitých mikronutrientů. "Organismus vystavený stresům či extrémně náročnému životnímu stylu potřebuje zásobovat zvýšeným množstvím celého komplexu mikronutrientů. V správném a vyváženém složení kompenzují zvýšenou spotřebu, vyvolanou stresem a zároveň vytváří potřebnou energetickou rezervu pro budoucí zátěžovou situaci," připomíná docent Zima.

Cílem ortomolekulární medicíny je vytvářet účinné kombinace složení dietetických potravin, vhodných pro léčbu konkrétních chorob. A nepleťme si je s doplňky stravy. Na rozdíl od nich totiž fungují.

KDO NA TO PŘIŠEL

Už otec medicíny, Řek Hippokrates připomínal: Výživa tvá budiž tvým lékem. V moderní době s myšlenkou, že přesné složení stravy má zásadní vliv na lidský organismus přišel dr. Linus Pauling, americký biochemik, dvojnásobný laureát Nobelovy ceny.

KDO NA TO PŘIŠEL

Už otec medicíny, Řek Hippokrates připomínal: Výživa tvá budiž tvým lékem. V moderní době s myšlenkou, že přesné složení stravy má zásadní vliv na lidský organismus přišel dr. Linus Pauling, americký biochemik, dvojnásobný laureát Nobelovy ceny.
1

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama