reklama

Ráno dělá den. Naučte se dobře vstávat

Kdo splete první knoflík, ten už se dobře nezapne. A kdo začíná den pobíháním ve stresu z ubíhajících ručiček na hodinách, ten si zadělává na problémy až do večera.

Foto: Shutterstock

Ranní rituály, které si zautomatizujete, vás bezpečně provedou nejkritičtější částí dne a zajistí, že i celý jeho další zbytek proběhne hladce.

Pokud se vyhnete rozčilování a hektické atmosféře, máte dobrý základ pro to, abyste v dalších hodinách nebyli ve skluzu a v nervech. Navíc získáte energii a to správné duševní "nastavení", díky němuž zvládnete všechny výzvy rušného dne.

Úplný základ je vstát včas

Ne jen o pět minut dřív, ale třeba o hodinu i mnohem víc - samozřejmě o to dřív musíte jít spát. Bez ohledu na to, jak moc jste noční sova, nejproduktivnější část dne je ráno. Když budete dodržovat správnou ranní rutinu, pak v této produktivní fázi vydržíte delší dobu.

Úspěšní manažeři a kreativní lidé přísahají dokonce na vstávání ještě před úsvitem. Ten v tuto roční dobu přichází dost pozdě, takže ideální doba na zazvonění budíku je řekněme kolem páté ranní. Jen tak si dopřejete klidné ráno jako úspěšný start do celého dne.

Protáhněte se

Protáhněte se ještě vleže, až do čpiček prstů na rukou i na nohou. Až poté si sedněte na postel a udělejte pár předklonů a úklonů do stran. Procvičíte tak svalová vlákna a meziobratlové ploténky v páteři a prokrvíte je. Tělo se tak zahřeje na "provozní teplotu", takže rozhýbete ztuhlé klouby a záda. Přesně jako zvířata: než po delším odpočinku vstanou, pěkně se nejdřív protáhnou. To jenom my lidé chceme všechno hned. Výsledkem jsou pak bolesti.

Zastvte se a zamyslete se

Klidně vynechejte módní slovo "meditace", ale rozhodně si dopřejte čas jen sami pro sebe a soustředění na vlastní nitro. Uvědomujte si své pocity a nálady, vnímejte, co vám tělo a duše chce říct. Poklidná chvilka přinese nápady a řešení, na které byste jinak marně čekali.

Ne nadarmo se říká, že ráno je moudřejší večera. I vědci potvrzují, že mozek během noci zpracovává a vyhodnocuje vjemy, a po probuzení často "vyplivne" hotový výsledek. Navíc si tak můžete vzpomenout na věci, které ve víru denních událostí zůstaly zasuté. Stejně tak takové ranní usebrání pomůže zvážit - potvrdit nebo změnit - každé rozhodnutí, které musíte udělat.

Uspořádejte své okolí

Neustlané postele, smetí, které potřebuje vynést, poházené oblečení, neuklizená kuchyň - všechno jsou to úkoly, které zaberou každý sotva pět minut. A přesto je obvykle necháváme být. Takže nám celý den sedí v hlavě, otravují a znovu na nás padnou po návratu domů. Když je zdoláme hned ráno, vyčistíme si mysl, získáme duševní klid a nadhled.

Ještě lepší je ale dát všechno do pořádku už večer a připravit si i věci na ráno, včetně oblečení a poznámek nebo pomůcek od odpoledních kurzů. Telefon, klíče, notebook, jablko, krabice s obědem? Hotovo, můžete vyrazit!

Zacvičte si

Příklady úspěšných lidí doslova kopírují rady lékařů: rozhýbáním těla si pročistíte mysl a uvolníte psychické síly pro úkoly nadcházejícího dne. Navíc podle mnoha odborníků je ranní pohyb účinnější než večerní, který vám navíc může pak i narušovat usínání. 

Absolvujte aspoň ranní rozcvičku, ale lepší je absolvovat své obvyklé cvičení už po ránu. Ať už je to běh, návštěva fitka, plavání v bazénu nebo aspoň svižná procházka. Důležitý j příděl denního světla, které dopřejete svému organismu. Jde o nejlepší pojistku proti stresu a depresi. Rozhodně se nadýchejte čerstvého vzduchu - kyslík je nejlepší vzpruha! I kdyby to mělo být jen o otevřeného okna.

Dodejte tělu, co potřebuje

Úplným začátkem je sklenice vlažné vody, ideálně s citrónem. Teprve nejdřív po půl hodině si dejte snídani, a prosím, bez kávy. Nakopněte se vitamíny z freshe nebo smoothie, které vás navíc zasytí.

"Když kávu vyměníte za něco, co tělu dodá vitamíny a minerály, pak budete překypovat mnohem větší energií. Mixovaná listová zelenina v kombinaci s ostatními druhy zeleniny, mladým ječmenem, dalšími superpotravinami a ovocem je po ránu zdravější varianta, která dokáže organismus lépe nastartovat," vysvětlila pro Huffington post koučka Jennifer Twardowski.

Právě ráno je nejlepší doba na konzumaci ovoce - cukry z něj se v pohodě spálí, později přes den už to tak hladce nejde. Zelené smoothie s řasou nebo ječmenem dodá tělu další cenné živiny. Ráno je také nejvhodnější doba na doplňky stravy.

Zorganizujte se

V klidu a s nadhledem se rozmyslete nad tím, co vás čeká, čím začít a co snese odklad. A pak se do toho pusťe přesně podle pořadí, které jste si stanovili. I když se vám do některých bodů třeba vůbec nechce - když je pak budete mít odškrtnuté, přinese vám to uspokojení a pohodu. 

Nevěřte tomu, že nejdřív je nutné vyřídit maily. To by se vám taky mohlo stát, že budete odepisovat ještě v poledne. Vyřiďte jen ty, které souvisejí s denními důležitými úkoly, zbytek počká na dobu útlumu po obědě.

Připomeňte si to nejdůležitější

Zatímco předchozí bod nemusel, ale mohl nastat až po příchodu do kanceláře, tuhle tečku za správnou ranní rutinou musíte udělat doma. Pomazlete se s dětmi, podrbejte psa, zalijte kytky, zavolejte rodičům. Prostě se ujistěte, že žijete v dobrých vztazích s lidmi, na kterých vám záleží - a jim zase na vás. Tento pocit vás pevně zakotví ve vašem životě a poskytne důležitou duševní sílu na zvládnutí jiných úkolů. 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama