reklama

Zjistěte konečně, co vám je: Podle orgánových hodin

Orgánové hodiny jsou skvělou metodou čínské medicíny. Jak vlastně pracují a co je podle nich možné určit?

Foto: Thinkstock

Budíte se každou noc ve stejnou dobu a nemáte potuchy, čím to je? Zkuste se zorientovat pomocí orgánových hodin. Tato metoda dělí 24 hodin do dvouhodinových celků a přehledně vysvětluje, který orgán je v určitou dobu aktivní a kdy je naopak nutné ho posilovat a šetřit.

23 - 1 hodina

Po jedenácté hodině večer už byste měli v ideálním případě spát. Tělo totiž není nastavené na pravidelné ponocování a nedělá mu dobře. Mezi jedenáctou a jednou se začíná aktivovat žlučník, a tak se v tuto dobu pravidelně budí lidé, kteří s ním mají problémy. Pokud mezi ně patříte, je dobré před spaním vypít malý šálek žlučníkového čaje.

1 - 3 hodin

V tuto dobu začínají pracovat játra a jejich párový orgán – žlučník. Je důležité nekouřit a nepít alkohol! Je to také nejhorší čas pro vyjídání ledničky. V tuto dobu by si měli dávat pozor lidé, kteří pracují na směny nebo jsou nuceni často cestovat – dochází totiž k nejnižšímu okysličení mozku a tedy k jeho nejnižší aktivitě.

3 – 5 hodin

Tahle dvouhodinovka patří kuřákům a astmatikům, právě oni se často budí, když ne kvůli zakašlání, tak aby si odběhli na záchod. Třetí hodinou totiž začíná doba plic, ale také čas, kdy se zvyšují naše možné deprese nebo strachy. Jestli patříte mezi ty, kteří mají v tuto dobu problémy, snažte se je prodýchat. K rychlému usnutí vám pomůže dechová meditace, zkuste pomalu a vědomě dýchat do břicha – s nádechem se nafukuje, s výdechem klesá dolů.

5 – 7 hodin

Úderem páté přichází největší zátež pro nemocné lidi. Tělo je proto nutné udržet bez jakéhokoli namáhání v teple pod peřinou. Zapomeňte na procházky po bytě nebo sledování televize. V tuto dobu kraluje tlusté střevo, a jestli je to čas, kdy vstáváte, myslete na to, že je dobré se pravidelně vyprázdnit. Pomůže vám k tomu detoxikační nápoj – horká voda, med a citron.

7 – 9 hodin

Žaludek je v pohotovosti a tak není dobré ho hned na úvod dne zatěžovat. Jestli zvládnete posnídat až kolem osmé, uděláte mu velkou službu. Snídejte nejlépe něco teplého – ovesnou kaši, toast apod. – na mléčné výrobky nebo zeleninu zapomeňte, ať si zbytečně nezachladíte trávení.

9 – 11 hodin

Pokud rádi mlsáte, tak tohle je ta správná hodina, kdy se skoro nepřibírá a tělu naopak sladké prospěje. Tato dvouhodinovka patří slinivce a slezině. Tělo není sice připraveno na náročné pohybové výkony, zato mozek je kolem jedenácté na vrcholu aktivity – takže ideální doba pro pracovní porady.

11 – 13 hodin

Aktivní je srdce, proto je tato doba vhodná pro vydatný, ale lehký oběd, žádné přecpávání. Po obědě by měla následovat krátká procházka nebo malý odpočinek, tím ovšem není myšlen spánek. Kolem jedné hodiny jsme v útlumu, tak to chce nezatěžovat tělo ani mozek přehnanou aktivitou.

13 – 15 hodin

Funkce tenkého střeva je na svém vrcholu a také se znovu zvyšuje fyzická aktivita. Když tedy kolem třetí vyrazíte na procházku nebo do posilovny, uděláte tělu dobře. Zajímavé je, že tyto dvě hodiny jsou nejméně citlivé naše zuby, takže pokud si domlouváte schůzku u zubaře, toto je ideální čas.

15 – 17 hodin

Aktivita těla stoupá, je dobré se hýbat, ale také se pořádně najíst, pokud zvládnete večeři do pěti, nemají kalorie šanci. Problémy budou cítit ti, kteří mají slabý močový měchýř, podpořte ho bylinkovými čaji a udržujte se v teple.

17- 19 hodin

Začíná vláda ledvin, je dobré se udržovat v teple, ale také se vyvarovat stresů a náročných pracovních jednání. Organismus jde do útlumu a vy byste se tomu měli přizpůsobit. V tuto dobu není ideální konzumovat tučná, kaloricky náročná, jídla.

19 – 21 hodin

Je dobou krve, pokud musíte do těla dostat léky, je to vhodná doba, tělo je totiž senzitivní a dobře na ně reaguje. Dopřát byste si měli klid, pohladí vás trocha hudby, hezký film bez násilí, pěkná knížka nebo popovídání s kamarády.

21- 23 hodin

Ke slovu se dostávají tři ohřívače, které jsou podle čísnké medicíny v oblasti žaludku. Je proto důležité nezatížit trávení žádným jídlem a tělo pomalu připravovat na blížící se spánek. Dejte si maximálně trochu čaje a určitě pomůže krátká meditace před spaním, nebo jen tak ležet a snít s otevřenýma očima…

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama