reklama

Depresi vyvolává i jeden z nejčastějších zlozvyků

Cigareta na "pohodu" je zřejmě jedním z největších omylů v dějinách lidstva. Naopak, kouření vyvolává úzkost a deprese, jak zjistil unikátní český výzkum.

Foto: Thinkstock

Pravda není dokonce ani to, že se člověk do depresí propadne, pokud s cigaretami skoncuje. Naopak, když se pacient s depresemi vyléčí ze závislosti na nikotinu, může to způsobit stejný pokrok jako léčba antidepresivy.

Mezi typické mýty o kouření patří i informace, že pomáhá ve stresu, při depresi nebo obecně zlepšuje psychický stav. Lidé sahající po cigaretě jakoby zapomínali na celou řadu nebezpečných diagnóz, které nikotin způsobuje  zejména v onkologii a kardiologii.

Příliš krátký vzestup

Netuší také, že cigaretya další tabákové výrobky zároveň zhoršují i psychický stav. Po cigaretě se kuřákovi zvýší hladina stresových hormonů. Vyplavení dopaminu znamená krátký příjemný pocit uvolnění, ale pak se nálada opět poklesne a dokonce se propadne ještě níž, než byla předtím.

Doktorka Lenka Štěpánková z Centra pro závislé na tabáku navíc připomíná, že kuřáci mají mozek v horší kondici, protože kvůli kouření se hůře propojují   synapse mezi neurony. Už jen proto, že mozku chybí hlavní pohon - kyslík. To má za následek, že člověk se pak hůře vyrovnává se stresem a psychickými problémy.

Dalším z důvodů je sloučenina konitin, která představuje hlavní látku, která v těle po zpracování nikotinu vzniká. Čím mají lidé vyšší hladinu konitinu, tím častěji se u nich vyskytují úzkostné stavy a dokonce i tím častěji končí v péči psychiatrů. Jejich problémy byly diagnostikovány jako schizofrenie, deprese, delirium a další duševní  poruchy.  

Čtyři tisíce dobrých příkladů

Je to tedy je další důvod, proč s kouřením přestat, anebo lépe -  raději s ním vůbec nezačínat. Zmírnění depresivních příznaků po zanechání kouření prokázalo ve světě již velké množství studií. Potvrdila to i nynější česká analýza údajů od téměř 4000 pacientů.

I u této rozsáhlé skupině našich pacientů došlo po úspěšném zanechání kouření ke statisticky významnému poklesu symptomů deprese. Zlepšení deprese bylo nejvýraznější právě u skupiny pacientů, kteří měli nejvíce příznaků deprese na počátku léčby.

"Jsme asi první na světě, kdo podrobně zmapoval skóre depresivních příznaků před léčbou a poté je porovnal s daty po roční abstinenci," podotkla k tomu profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Důvod, proč přestat. A taky pomoc

U všech sledovaných totiž došlo k statisticky významnému zlepšení psychického stavu, měřeného jeden rok po zanechání kouření. Podle českých i světových vědců se tak můžete spolehnout, že když zahodíte cigarety, sníží se vám míra úzkosti, deprese a stresu. Naopak se zvedne pocit pozitivního prožívání života a jeho kvality života ve srovnání s těmi, kdo nadále kouří.

"Kouření tabákových výrobků je hlavní odstranitelnou příčinou nemocnosti a předčasných úmrtí v současném světě, a proto věnujeme v posledních desetiletích metodám a dostupnosti léčby závislosti na tabáku stále více pozornosti," připomněl docent Martin Anders z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Pokus přestat bez pomoci má asi čtyřprocentní úspěšnost (= rok abstinence), intenzivní léčba, tedy podpora odborníka a léky, může šanci na úspěch až zdesetinásobit. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama