reklama

Chcete vědět, co vás čeká? Budoucnost se dá předvídat

Chcete vědět, co vás čeká? Nechte se otestovat a budete vědět, na co si dát pozor.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lidé vždycky toužili nahlédnout do budoucnosti, i když toho pak většinou litovali. Nové vědecké metody ale člověku pomohou ovlivnit vlastní život a jeho průběh, i snížit rizika, které na něj čekají.

Slouží k tomu genetická vyšetření, která dokážou určit míru rizika různých onemocnění. Odhalí nebezpečí, která na vás číhají, a umožní vám tak změnit své zvyky, životní styl a omezit rizika, dokud je čas. Když se před časem tyto testy objevily, šlo o nákladnou záležitost, ale dnes už jsou mnohem dostupnější

Jak si chránit zdraví

"Díky novým technologiím jsme v současnosti schopni vyšetřit celé skupiny genů souvisejících se vznikem řady chorob v mnohem kratším čase a také levněji než tomu bylo dosud. Tím se stává genetické testování dostupnějším nástrojem prevence," říká MUDr. Monika Koudová, primářka Oddělení klinické genetiky ve společnosti GHC GENETICS.

Doporučujeme: Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

K velkému rozvoji genetiky jako vědy o dědičnosti došlo ve druhé polovině 20. století a dá se čekat, že v budoucnosti bude pro medicínu ještě důležitější. "V současnosti se ukazuje, že genetika získává stále důležitější postavení v oblasti ochrany lidského zdraví. S její pomocí můžeme totiž onemocnění nejen prokázat, ale také určit vhodnou terapii a optimální dávku léku cílenou pro daného pacienta," uvádí primářka Koudová.

Co všechno testy prozradí

Komplexní genetické testy jsou schopny odhalit vrozené dispozice k celé řadě chorob:

  • kardiovaskulární onemocnění (infarkt, cévní mozková příhoda, vysoký tlak, trombóza či kornatění tepen)
  • nádorová onemocnění (např. u rakoviny prsu je závažná genetická predispozice příčinou 5-10 % karcinomů prsu)
  • metabolická onemocnění (cukrovka, obezita, osteoporóza - řídnutí kostní tkáně)
  • neurologické choroby (Alzheimerova choroba)
  • nesnášenlivost některých potravin (celiakie - nesnášenlivost lepku, laktózová intolerance - neschopnost organizmu strávit mléčný cukr)
  • poruchy metabolismu (hemochromatóza - porucha metabolismu železa, Gilbertova choroba - porucha metabolismu bilirubinu - odpadního produktu metabolismu červeného krevního barviva)
  • detoxikační schopnosti organismu včetně metabolizmu alkoholu a kofeinu

Vycházejí z trendů moderní medicíny, která je založena na principu prevence, předvídání a personalizace. Všichni známe obecná doporučení, ale většinou je obtížné všechna dodržovat. Genetické vyšetření ukáže naše rizika a tak můžeme prevenci zaměřit určitým směrem..

Pomohou i s antikoncepcí

Velký význam mají genetické testy i při volbě hormonální antikoncepce. I když moderní preparáty mají méně vedlejších účinků, stále mezi ně patří riziko zvýšené krevní srážlivosti. "Samotné užívání hormonální antikoncepce toto riziko oproti běžné populaci zvyšuje jen mírně, ale pokud má žena vrozenou mutaci krevního srážení a současně užívá hormonální antikoncepci, riziko rozvoje trombózy u ní výrazně vzroste. A tuto mutaci má až desetina naší populace," upozorňuje lékařka.

Genetika a rakovina

Genetické testy u nádorových chorob mohou být diagnostické, nebo preventivní. Ty dokáží u zdravého jedince určit, zda se u něj vyskytuje zvýšené riziko rakoviny. Pak lze nastavit cílená preventivní opatření tak, aby se rozvoji nádorového onemocnění zabránilo, oddálil se jeho začátek anebo je zachytili včas, kdy je snáze léčitelné.

Například celoživotní riziko rozvoje karcinomu prsu je pro ženy v naší populaci obecně okolo 8 %. Ovšem pro ženy s prokázanou dispozicí pro dědičné nádorové onemocnění prsu a vaječníků je toto riziko až 10 x vyšší. Navíc tyto ženy mají zvýšené riziko rozvoje i jiných nádorů. Proto je u nich doporučují určité preventivní zákroky a sledování mnohem častěji
a podrobněji. "Nádorové onemocnění tak může být odhaleno i léčeno včas a tyto ženy tak mají vysokou šanci na úspěšné vyléčení," zdůrazňuje lékařka.

Současně však platí, že pokud genetické vyšetření neodhalí zvýšené riziko, nesmí se v pacientovi vzbudit falešná představa, že on onemocnět nemůže.

Na co dalšího vás testy "připraví"?

Odhalením vrozených dispozic k onemocnění  se můžete zaměřit na prevenci a tím snížení rizika propuknutí nemoci na minimum. Díky individuální nastavení pravidelných kontrol se nemoc podchytí dřív, takže existuje vyšší procento úspěšného vyléčení. Tím spíš, že zároveň získáte možnost správného výběru terapie podle vrozeného metabolismu léků a citlivosti na ně.

Získáte také užitečné informace pro plánování potomků. Určí rizika nemoci pro pokrevní příbuzné a podle toho nastaví plán pro jejich pravidelné sledování.

Další možností je také zjištění biologické příbuznosti testovaných jedinců. Testy otcovství mohou potvrdit či vyvrátit pochybnosti o biologické příbuznosti v linii otec - dítě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina

12 zlozvyků, které z vás postupně udělají blázna

10 věcí, kterými škodíte svým ledvinám. Je to i voda!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama