reklama

Zdravotní turistika: Česko je velmocí plastických operací

Už jste slyšeli pojem "medicínská turistika"? Rozhlédněte se kolem sebe: ne všichni zahraniční návštěvníci k nám přijeli obdivovat památky.

Foto: Thinkstock

Naopak se dá říct, že se památek přijeli zbavit. V rámci zdravotní turistiky zde odhazují vrásky, tuk či povislá víčka a nechávají si vylepšit prsa, břicha, nosy (v tomto pořadí početnosti). 

Medicínský turismus v Česku roste. Podle ministerstva zdravotnictví přijíždí za českými doktory každoročně o 10 až 15 procent pacientů ze zahraničí víc. Zájem mají především o kosmetické operace, jako je zvětšení prsou.  

Roli hraje kvalita a cena  

Hlavní roli zde hrají dva faktory - kvalita a cena. Kvalitou provedených zákroků patříme v Evropě mezi nejlepší. Ve srovnání mezi 35 evropskými státy si Česká republika stojí na 13. místě a porazila i takové země jako Itálie či Velká Británie. Druhým zásadním důvodem je cena. Ta bývá až třikrát nižší, než je tomu v jiných zemích.  

"Na české kliniky v posledních letech nejčastěji jezdí Britové, Němci a Rusové," vysvětluje plastický chirurg Ondřej Měšťák z pražské Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

Takzvaný "medical tourism" je motivován především snahou ušetřit. "Pacienti cestují do zemí, kde jsou náklady na operace mnohem nižší, než tam, kde žijí. Navíc vždy nepodstupují jen jednu operaci, ale naplánují si více zákroků najednou. Průměrně to vychází zhruba jedna a půl operace na jednoho cizince," uvádí lékař.

Levný může být nebezpečný

Za dané zákroky u nás cizinci zaplatí až dvakrát či třikrát méně. Kupříkladu v Německu jim zvětšení prsou vyjde na 200 tisíc korun, zato na českých klinikách je zákrok bude stát až o polovinu méně. 

Jenže nízká cena se může nevyplatit. "Setkávám se s pacienty, kteří byli poškozeni neodbornou péčí," potvrzuje doktor Měšťák. Problém je totiž v tom, že ne vždycky se pacient dostane do těch správných rukou. A jsme u otázky bezpečnosti takových operací. 

Rozhodujte se nejen podle ceny

V praxi se totiž stává, že zákroky provádějí chirurgové s jinou specializací, než je ta plastická. Na to byste měli pomyslet i vy, pokud vás zákrok plastického chirurga láká svou nízkou cenou. Odborníci vědí, že tam, kde jsou tyto zákroky finančně dostupné, začnou o nich uvažovat i ti, kdo by na ně jinak nešli. 

V posledních letech proto plasticko-chirurgická obec klade celosvětově na bezpečnost pacientů stále větší důraz. Důležité jsou zejména čtyři faktory: dobře vybavená klinika, správný pacient (neměl by se operovat rizikový pacient), správně indikovaná operace a samozřejmě správný chirurg.

Kdy je to riziko

Pokud jdou pacienti za certifikovaným chirurgem a například členem ISAPS (Mezinárodní společnost estetické plastické chirurgie), je to relativně v pořádku. Problémem je jen podle doktora Měšťáka dostatečná pooperační kontrola.

"Podstoupit operace u člověka bez dostatečné praxe a certifikace může být velké riziko. V České republice je situace s bezpečností pacientů dobrá, dle mého názoru i lepší než v západních zemích. Na druhou stranu existuje prostor pro zlepšení," připouští chirurg, který své plastické "řemeslo" zdědil po slavném otci Janu Měštákovi.

Jezdí si i pro děti

Do České republiky jezdí cizinci nejen za kosmetickými úpravami. Jejich dalšími častými motivy jsou umělé oplodnění, řešení obezity, gynekologické procedury nebo například návštěva lázní. Celkově za léčení cizinců plynou České republice příjmy přes půl miliardy korun ročně. Tito zdravotní turisté u nás pobudou v průměru o týden déle a denně utratí i třikrát více než klasičtí návštěvníci památek.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama