reklama

Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Bolavé dásně znamenají zánět. Pozor, ať se nestane chronický.

Foto: Isifa/Thinkstock

Někdy stačí zrníčko z housky nebo ostrý drobek, který se zabodne do dásně, a za chvíli bolestí "lezete po zdi". Rozjede se tak zánět, který už stejně máte, jen jste mu nevěnovali pozornost.

"Devět lidí z deseti v tuzemské populaci si v ústech nosí nějaký druh různě závažného zánětu," říká MUDr. Jan Stuchlík. Alarmující podle něj je, že většina postižených o svém stavu neví. Chronické záněty dásní totiž bolí jen zřídkakdy.

Máte chobot?

"I malý neřešený zánět ale může přerůst v parodontitidu, která pak zatíží pacienta a rozpočet zdravotnictví výrazně více," doplňuje doktor Stuchlík. Se záněty ale nesouvisí jen parodontitida, ale mohou být často i za nepříjemným zápachem z úst. Zánět dásní bývá výsledkem nedostatečné domácí i profesionální dentální hygieny i zanedbávání preventivních prohlídek.

Doporučujeme: Téma: Potíže s chrupem a dásněmi

Zánět dásní způsobuje zubní plak, což je přilnavý film bakterií, který se neustále vytváří na zubech a v mezizubních prostorech. Pokud ho správným čištěním neodstraníte, dráždí dásně a způsobuje jejich zduření. Časem se pak může u krčku zubu vytvořit dutý prostor, tzv. parodontální chobot či kapsa. A když v něm něco uvízne, problém je na světě.

Klid neléčí

Možná se vám zdá, že v takovém stavu byste postiženému bolavému místu měli popřát klid. Naopak, nutné je důkladné čištění -samozřejmě až poté, co odstraníte předmět, který dráždí. Často to sami nezvládnete a musíte do zubní ordinace.

Podpořit léčbu můžete starou indickou ájurvédskou metodou - cucáním hřebíčku. Toto koření má výrazně antiseptické účinky. Dobré je také vyplachovat ústa šalvějí, ale pozor - až když je postižené místo zcela čisté. Tato bylinka má vysoce stahovací efekt, takže by nebylo dobré, aby se vám dáseň stáhla a uvnitř zůstalo zánětlivé ložisko. Za pár dní by vás čekaly ještě horší problémy.

Jak rychle přijít o zub

Zánětů v ústech stomatologové rozeznávají hned několik typů. První jsou záněty dásní, které se zpravidla projevují jejich zvýšenou krvácivostí, v dalším případě jde o zánět zubních kořenů. Ten často odhalí až tzv. panoramatický rentgen, kde jsou kolem kořenu zubu znatelné zánětlivé váčky. 

"Přítomnost váčků je pro mnoho klientů překvapující zjištění. Často se spící chronický zánět mění v ten akutní v momentu celkového oslabení organismu," vysvětluje stomatolog z Dentální kliniky Jan Stuchlík a dodává: "V akutním stavu je váček velmi bolestivý a celý proces léčby může trvat i několik měsíců. Pacient často nenávratně přichází i o postižený zub."

Víte, co se zubní nití?

Léčba nebo předcházení zánětům v ústní dutině spočívá především v nápravě domácí péče o chrup a dodržování pravidelné profesionální dentální hygieny. Lidé však o ní mají často mylnou představu. "Je potřeba si uvědomit, že nejde o žádný zkrášlovací zákrok byť spojený třeba s bělením, ale o léčebný proces, který chrání zdraví našich zubů a dásní," vysvětluje doktor Stuchlík.

"Pomůcky k zubní hygieně jsou hitem a je jich velký výběr, nicméně bez správné techniky čistění zubů a návyku ke každodennímu používání mezizubních kartáčků a dentální nitě jsou to jen vyhozené peníze," upozorňuje pražská dentální hygienistka Monika Sojková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 kroků, jak nemít kazy v ústech. Překvapí vás.

Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli

Mužská obřízka: Kdy je dobré do toho jít?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama