reklama

Biologická léčba je lepší než chemo. Ale dražší

Zázrak? Biologická léčba nabízí naději i těm, kterým selhala chemoterapie.

Foto: Isifa/Thinkstock

Biologická léčba je nadějí vážně nemocných lidí, u kterých běžná léčba selhala. Jako třeba pro paní Evu, které se   rakovina vrátila i po chemoterapii. Přečtěte si, co vypráví.

V 37 letech jsem si nahmatala zvětšující se bulku. Vyšetření potvrdilo zhoubný karcinom prsu. Čekala mě nejprve chemoterapie a pak operace prsu. Po prvním sdělení diagnózy jsem byla v šoku a jako první mě napadla a myšlenka na smrt. Když jsem si na situaci přivykla, začala jsem věřit, že se vyléčím, a od té chvíle jsem o tom nepochybovala. Po operaci jsem byla zdravá, cítila jsem se dobře a vrátila se do práce.

Chemoterapie nepomohla

Dva a půl roku od operace prsu mě začala bolet záda. Myslela jsem si, že je mám zablokovaná, a tuto diagnózu potvrdil i ortoped. Když jsem šla na pravidelnou kontrolu, paní docentka zbystřila a okamžitě mě poslala na vyšetření PET-CT, které potvrdilo přítomnost metastáz v kostech.

Doporučujeme: 15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina

Paní docentka respektovala mojí nedůvěru v chemoterapii a nastavila mi hormonální léčbu. Bohužel však nezabírala. V srpnu mi pak nasadili biologickou léčbu v kombinaci s hormonální a v září jsem měla první pozitivní výsledky. Lidem, kteří zjistí tuto nemoc u sebe, mohu vzkázat jediné: Neztrácejte naději!

Cílem jsou pouze nemocné buňky

Biologická terapie není žádné "bio". Její název znamená, že její účinná látka je buď vyrobena živým organismem, nebo z živého organismu vychází. Doprovází ji také řada nežádoucích účinků, ale slabších a méně významných

Biologická neboli cílená léčba v onkologii znamená podávání nových protinádorových léků, které jsou namířeny proti konkrétním strukturám nebo vlastnostem rakovinných buněk. Ostatní zdravé buňky zůstávají ušetřeny - na rozdíl od chemoterapie, která ovlivňuje všechny buňky v těle a poškozuje je. Proto pacientům například vypadávají vlasy, mají záněty sliznic, zpomaluje se jim tvorba nových krvinek v kostní dřeni a podobně

Biologické léky fungují  různě, tady jsou jen tři příklady:

  • monoklonální protilátky jsou zacíleny na receptory přítomné výlučně, nebo aspoň převážně v nádorových buňkách. Protilátka po vazbě na cílové struktury vede k imunitní reakci a zániku buňky.
  • jiné léky zasahují cíleně do látkové přeměny v nádorových buňkách a zpomalují tak jejich růst
  • další přípravky zabraňují tvorbě nových cév, které si řada nádorů si vytváří, ale jinak se za normálních okolností v těle netvoří. Efekt léčby se tedy omezuje jen na nádor.

Hrozivé metastázy

V případě nádoru prsu, jako u paní Evy, se jedná se protilátku proti klíčové struktuře ovlivňující odbourávání kosti. "Včasné nasazení biologické léčby může být nejlepší prevencí kostních komplikací. Platí zásada čím dříve tím lépe, optimálně tedy hned po zjištění kostního metastatického postižení," říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc. z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V současnosti je biologická léčba dostupná po celém území České republiky včetně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

To ale bohužel neplatí pro jiné choroby, na které je možné biologickou léčbu využít také. Stejně jako chemoterapie se nevyužívá jen na karcinomy - věděli jste například, že Biseptol a Cotrimoxazol, známé léky na zánět močových cest nebo dýchací infekce, patří rovněž mezi chemoterapeutika?

Kdo biologika dostane?

Biologická léčba se využívá v onkologii, revmatologii, dermatologii, gastroenterologii, neurologii i hematologii. Účinná je na širokou škálu zánětlivých nemoci, což není jen prostý "zánět", ale  vážná autoimunitní onemocnění, jako třeba roztroušená skleróza, revmatické a oběhové choroby, záněty střev, lupénka a dokonce i Alzheimer.

Přesto stále není dostupná všem, kdo ji potřebují, i když by jim pomohla. Je totiž nesmírně nákladná. "Například v roce 2005 se jednalo v případě VZP o 400 pojištěnců a výdaje na jejich léčbu činily 80 milionů korun, v roce 2009 to bylo již 3100 pacientů a náklady na jejich léčbu činily 906 milionů korun.

Zato šetří výdaje na sociální systém: pracovní neschopnosti, sociální služby, předčasné důchody nebo ztrátu produktivity. Proto sami lékaři apelují na pojišťovny: Biologická léčba je účinná a stát s ní ušetří

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovina je prý jenom smůla. Na geny zapomeňte

Záněty močových cest: Zadáno pro ženy

Uříznout hlavu a zase přišít: Je to možné?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama