reklama

Aprílové počasí: Rozmary nás mohou stát zdraví

Počasí je jako na houpačce a nás bolí hlava, klouby a necítíme se ve své kůži. Udržet si zdraví ale není těžké. Stačí vědět, jak na to.

Foto: Thinkstock

Aprílové počasí je přímo ztělesněním nestálosti, vrtkavosti a prudkých změn. Kardiakům ohrožuje srdce - pokles teploty o pouhý jeden stupeň znamená zvýšení rizika infarktu o dvě procenta. A my ostatní si stěžujeme na bolest hlavy, kloubů, únavu, horší soustředění a snížený výkon.

Dramatické změny počasí se negativně projevují až u poloviny lidí. Ovlivňují nejen psychickou a fyzickou pohodu, ale přímo zdraví. Zátěží jsou především pro imunitu, takže právě s příchodem jara jsme každou chvíli zralí na ulehnutí do postele.

Jsme špatně trénovaní

MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy potvrzuje: "Přelom zimy a jara patří už od dob našich předků k zátěžovému období. Dnes už sice netrpíme hladem a zimou, ale imunitní systém výdobytky moderní doby neošidí. Nedostatek světla, vlhké a chladné počasí, rychlé střídání teplých a studených dnů, špatné stravovací návyky - to vše jsou faktory, které naši imunitu oslabují. Imunitní systém dnešního člověka navíc nevyniká vysokou přirozenou odolností, protože není pravidelně trénován - žijeme v pohodlí přetápěných obydlí se suchým vzduchem, v klimatizovaných prostorách. Nechodíme tolik pěšky a obecně trávíme málo času venku. Fyzická kondice průměrného konzumního člověka není nijak oslnivá. To vše způsobuje, že právě v období končící zimy dochází k epidemiím virových respiračních infekcí."

Doporučujeme: Jarní chřipka: Proč je horší než ta v zimě?

Právě oslabení obranyschopnosti těla se projevuje častým střídáním nemocí, únavou či podrážděním. Už tyto samotné projevy nám často brání v tom, abychom vstali z gauče a docílili zlepšení. Jde o začarovaný kruh, který bohužel jedna či dvě pilulky denně nespraví, ať už si reklamní triky a marketingové tahy výrobců léků a vitaminových preparátů říkají, co chtějí. Ty můžou sice posloužit jako podpůrný prostředek, na oslabenou obranyschopnost je potřeba jít celkově.

Pohyb, pohyb!

Možná vám to přijde jako otravná fráze, ale přesto je to tak: zdravý životní styl se pozitivně projevuje nejen po fyzické a duševní stránce, ale hraje obrovskou roli i po stránce zdravotní. Znovu to potvrdil i nedávný průzkum odborníků Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku. Podle nich pravidelný pohyb i v zimě a nepříznivém počasí nejen posílí imunitu, ale dokonce pomáhá bojovat proti zánětům. Ti, kdo si zasportují, mají navíc lehčí průběh případných onemocnění.

Fitness centra zažívají největší boom vždycky v lednu, ale se změnou přístupu to bohužel často nemá co dělat. "Ve většině případů se jedná jen o krátkodobé záchvěvy. Začátkem nového roku zaznamenávám až 50 % nárůst počtu návštěvníků, po několika týdnech to ale upadá. Jen hrstka z nich se do toho vážně opře a ti u toho pak vydrží napořád," potvrzuje trenér a výživový poradce z jedné z pražských posiloven Pavel Klusák.

Jak nastartovat tělo?

1.) Nejlepší je pohyb v přírodě! Delší den nám dává příležitost vyjít ven a pořádně se vydýchat. Čerstvý vzduch je jedním z nejúčinnějších, ale přesto opomíjených detoxikačních prostředků, a to nejen pro plíce. Dostatek kyslíku oživuje všechny buňky organismu, které se tak mohou lépe bránit nepříznvým vlivům okolí. A denní světlo umožňuje tělu vytvářet vitamín D - jeden z nejdůležitějších faktorů odolnosti vůči všem nemocem včetně těch nejvážnějších.

2.) Jezte, co vám dělá dobře! "Očista" s dietou a zeleninovými či ovocnými šťávami taky nic nevyřeší, pokud po jednom zdravém týdnu o hladu najedeme opět na normální režim. Účinnější je vynechat trvale nezdravá jídla, hotovky, chipsy, jídlo z fastfoodu a cukr, ale také omezit pečivo a vybírat vždy to z žitné mouky. Vždy jde zvolit si zdravou náhradu - např. domácí zeleninové chipsy, 80% čokoláda, domácí pečivo apod.

Přečtěte si: Mohou vitamíny také škodit? Umělé ano

3.) Co si přinést  z lékárny? Multivitaminy nic nezkazí, ale nahradit zdravou stravu nedokáží. Faktem navíc zůstává, že pokud budeme vitaminy čerpat z přírodních zdrojů, žádné výživové doplňky pravděpodobně nebudou vůbec třeba. Můžeme si jimi však pomoci například u dětí. "Imunitu dokáže skvěle podpořit čistý beta glukan (93 %), který se získává z hlívy ústřičné," připomíná Ing. Adrián Doboly ze společnosti Natures, která se věnuje výzkumu imunitního systému a vývoji přírodních prostředků na jeho podporu.

4.) Otužování:  Lékařské průzkumy například uvádí, že otužované děti jsou až třikrát méně nemocné. Otužovat se můžeme například každodenním sprchováním studenou nebo aspoň vlažnou vodou. Příjemnější je návštěva sauny, kterou je dobré do harmonogramu zařadit alespoň dvakrát týdně. Sauna navíc prokazatelně zlepšuje činnost dýchacích cest a eliminuje svalová onemocnění.

Když už nás "něco" skolí ...

Nedoléčené virózy ze zimního období rozhodně nepřecházejte. Snažte se je vždy dobře vyléčit, jinak si v důsledku oslabeného imunitního systému přivodíte jejich časté opakování.  Vrací se tak například záněty dýchacích cest, které se obecně řadí k nejčastěji se vyskytujícím onemocněním po celém světě. Šíří se nejvíce právě v přechodových obdobích, tedy na jaře a na podzim. V ČR se jich v průběhu roku objeví až 5-6 miliónů. Dospělý člověk infekcí dýchacích cest onemocní v průměru 2x ročně, dítě v předškolním věku dokonce 4-5x za rok. Chřipkou u nás onemocní každý rok statisíce obyvatel a na její následky zemře kolem 1 500 lidí ročně. 

Účinná léčba prakticky neexistuje, a tak nám zbývá hlavně prevence: pečlivá hygiena, vyhýbání se přelidněným místům, nepřeceňování sil po náročné zimě. Na začátku jara si také dávejte pozor na zdánlivě teplé počasí a neodkládejte zimní oblečení příliš brzy.

Když už vás jarní viróza skolí, dopřejte si klid na lůžku a hodně pijte.Různými přípravky lze však zmírnit příznaky a urychlit průběh nemoci. Možná vás překvapí, že starý známý Paralen teď "umí" o hodně víc než dřív: existuje ve formě vhodné pro děti, pro miminka jako suspenze, v kombinované podobě jako horký nápoj s citrónem tlumí několik příznaků najednou. Zmírňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje horečku a současně uvolňují ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama