reklama

Antikoncepce může zabíjet!

Nevěřte tomu, že se hormonální antikoncepce hodí pro všechny a je zcela bezpečná. Rizika se týkají žen a dívek s dědičnou zátěží. Jenže - kolik lidí to o sobě ví?

Foto: Profimedia.cz

Nevěřte tomu, že se hormonální antikoncepce hodí pro všechny a je zcela bezpečná. Rizika se týkají žen a dívek s dědičnou zátěží. Jenže - kolik lidí to o sobě ví?

Zřejmě nejdůležitější je si zjistit, zda se v rodině náhodou nevyskytují sklony k žilní trombóze a tvorbě krevních sraženin. A to ještě předem, než poprvé navštívíte gynekologa s úmyslem dát si předepsat nějaký druh pilulek proti početí.  Vedle toho však existují další rizikové faktory, o nichž je dobré vědět - a především nic před lékařem nezatajovat. "Potom" už bývá pozdě.

Víte o sobě fakt všechno?

Každou chvíli se v médiích objeví zpráva o kolapsu nebo úmrtí mladých nadějných sportovců.  Bohužel se teprve pozdě zjistí, že měli nějakou vadu oběhového systému, která unikla i obvykle podrobným lékařským prohlídkám.

Se smrtí nebo těžkým poškozením zdraví ve spojení s antikoncepcí je to podobné. Většina žen o svém zdravotním stavu obvykle podrobný přehled nemá. Nechají si na gynekologii napsat prášky, a často neabsolvují ani pravidelné laboratorní testy. Ať už z lenosti vlastní, nebo lékařovy.

Pak může i u velice mladých dívek dojít k mrtvici, žilní trombóze, plicní embolii, srdečnímu infarktu a mozkové žilní trombóze - včetně následného ochrnutí. Vinu však neházejme na antikoncepční přípravky. Ve spojení s hormony totiž nezabíjejí pilulky, ale závažné, často skryté vady.

Největší riziko: cigarety

Riziko mrtvice zvyšují genetické dispozice spolu s kouřením, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou, migrénami a vysokou hladinou cholesterolu. Nebezpečí představují také určité typy poruchy krevní srážlivosti a onemocnění jater.

Kvůli nebezpečí plicní embolie se hormonální pilulky vždy vysazují minimálně dva týdny před každou operací.

Z obdobných příčin se má hormonální antikoncepce preventivně vysadit i v případě, že vás nemoc či úraz připoutá dlouhodobě na lůžko. 

Riziko dálkových letů

Jenže ne všechny operace jsou plánované. Stačí pak nečekaný úraz třeba na školním lyžáku nebo akutní slepé střevo a v rozrušení si nikdo ani nevzpomene na něco tak samozřejmého, jako je užívání antikoncepce.

U člověka, který má sklon k tvorbě krevních sraženin, se riziko dramaticky zvýší také dlouhým sezením, například při dálkových letech.

Někdy k rozvinutí symptomů stačí už nervové a fyzické vypětí, třeba ve zkouškovém období.

Celá babička...

K dramatickým následkům užívání HA však dochází zřídka a za specifických podmínek. Přesto, nebo právě proto, se vyplatí zjistit si co nevíce informací z rodinné anamnézy.

Další nutnou podmínkou je nechat si ještě před nasazením pilulek udělat všechny dostupné testy. U svého lékaře na nich vždy důsledně trvejte a nenechejte se odbýt!

Ženy bez genetické zátěže, které nekouří, konzumují pestrou stravu včetně dostatku červeného masa a mají dostatek pohybu, se nemusejí zdravotních komplikací obávat.

--------------------------------------------------------------------------------

V ordinaci gynekologie vám poradí s antikoncepcí.


"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama