reklama

Alkohol v těhotenství: Jste taky pro?

Sem tam sklenička nikoho nezabije. Dítě v děloze ale zabít může. Přesto stále víc těhotných pije.

Foto: Thinkstock

Jen málo lékařských doporučení se Čechům a Češkám líbí tolik, jako pití alkoholu. Prý na srdce. Jiní odborníci ale varují - většinou marně - že negativní účinky vysoce převažují nad těmi pozitivními.

"Říkat všem lidem bez rozdílu, že pití alkoholu je zdravé, považuji za ošemetnou věc. Určitě znáte bonmot o alkoholu,
který  prospívá  v  malých  dávkách,  nemůže  tedy  škodit  ani  v  těch  velkých.  Spousta  lidí  ho  nebere  jako vtip,  ale  jako
omluvenku pro přílišné pití. Jenže s alkoholem je to jako s léky. V rozumných dávkách prospívá, v přílišném množství
škodí," připouští dokonce i kardiolog MUDr. Milan Šamánek, který svými doporučeními o prospěšnosti pití rozvířil hladinu naposledy.

Alkohol i pro těhotné?

I tady zafungovalo vytržení z kontextu. Alkohol skutečně roztahuje cévy a brání usazování krevních tuků, ale stačí ho minimum. Co je denně nad dvě skleničky vína pro muže a jednu pro ženy, to už může škodit. A taky obvykle škodí. Pokud je příjem alkoholu překračován, veškeré jeho ochranné účinky se ztrácí. Naopak, dochází k značnému zvýšení zdravotních rizik.

Doporučujeme: Proč pít burčák? Skutečně je tak zdravý?

Nabádat Čechy k pití je jako nosit dříví do lesa. Česká veřejnost má  k nezodpovědné konzumaci alkoholu nezdravou toleranci. Projevuje se to i k přístupu k těhotným. Jen 64 %  dotázaných v průzkumu společnosti ppm factum research uznává, že by žena v těhotenství neměla pít vůbec. Pro srovnání - na Slovensku je to 77 % lidí. Přitom už i největší tuzemský pivovar Plzeňský Prazdroj na plechovkách svých výrobků jednoznačně varuje, že by těhotné ženy neměly pít alkohol.

Vliv může mít i jeden drink

Fetální alkoholový syndrom však ohrožuje všechny budoucí maminky, které se nevyvarují pití. A hlavně jejich děti - pokud nezpůsobí přímo potrat.  "Hlavními příznaky jsou zpomalený vývoj plodu, podvýživa, nevyvinutá hlava a mozek, poškozený zrak i sluch a různé tělesné odchylky. Už po narození se u těchto dětí projevuje slabý sací reflex, alkoholové abstinenční příznaky, dráždivost a poruchy spánku," vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Jaroslav Hinšt, CSc. Tento důvod může mít i předčasný porod a nízká hmotnost miminka.

Přitom počet novorozenců, u nichž se záhy po porodu rozvinou abstinenční příznaky, v posledních letech vzrůstá.Vývoj plodu přitom může negativně ovlivnit i zanedbatelné množství alkoholu. V ČR se lékaři s užíváním alkoholu u těhotných setkávají nejčastěji u osamělých žen, nebo u starších rodiček, pocházejících převážně z nižších sociálních vrstev.

Děsivý start do života

Abstinenční syndrom způsobí u nově narozených miminek kromě alkoholu také drogy a některé léky proti bolesti (zejména opioidy). Rozvíjí se brzy po porodu  u dítěte, které se již v děloze stalo na droze fyzicky závislé. Projevuje se jako

  • zvracení a průjem
  • neutišitelný pláč
  • třes a křeče
  • horečka

Dokážete se ovládnout?

Těhotenství může být jedním z důvodů, proč se závislé ženy rozhodnou začít se svým problémem bojovat.  Většina lidí plánujících těhotenství by se na základě zprávy  vzdalo pití alkoholu v těhotenství úplně - ale síla takového odhodlání  (odpověď "rozhodně ano" v průzkumu) je opět silnější na Slovensku (83 %) než v Česku (77 %).

Někdy je však touha se napít natolik silná, že předčí strach o zdraví dítěte. To je ale špatně. "Pokud chce matka absolutně vyloučit možnost vzniku tohoto syndromu u svého dítěte, měla by se během celého těhotenství alkoholickým nápojům zcela vyhnout," varuje doktor Hinšt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co s vámi provede alkohol: Průvodce v obrazech

Bolest hlavy až po sexu? Pozor, varuje před mrtvicí

I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama