reklama

10 mýtů o čištění zubů aneb Sklony ke kazům jsou dědičné

Mnoho lidí si své špatné návyky rádo obalí do svých výkladů na dané téma. A týká se to i zubní hygieny.

Foto: iStock

Kolikrát jsem už slyšela těhotnou ženu, které se v době očekávání potomka rapidně zhoršovalo dentální zdraví, že "za to můžou hormony a dítě". Nebo kolikrát mi kamarádka, která má plnou pusu plomb, říkala, že to "má po tátovi."

Je to opravdu tak? Na všechno kolem dentální hygieny jsem se zeptala Lucie Hronkové, dentální hygienistky z Dental office H33.

1) Tvrdý kartáček odírá zubní sklovinu 
Tvrdý zubní kartáček může poškodit vaše dásně, nesprávnou technikou a tvrdým zubním kartáčkem si můžete způsobit odhalené krčky.

2) Mezizubní kartáčky jsou nadbytečné
Čištění zubů bez čištění mezizubních prostor je poloviční čištění! Povlak usazený v mezizubních prostorech jinak než mezizubním kartáčkem neodstraníte. Pokud plak neodstraníte, zaděláváte si na zubní kaz v mezizubních prostorech, který může vzniknout poměrně rychle.

3) Fluór obsažený v zubní pastě postupně likviduje zuby
Při běžném čištění zubů se fluoru nemusíte obávat, zuby určitě nelikviduje, naopak posílí zubní sklovinu. Lépe je však zubní pastu nepolykat, tím byste si mohli narušit rovnováhu střevní flóry.

4) Sklony ke kazivosti zubů jsou dědičné
Dědičné to není, dědičné však mohou být návyky zubní hygieny. Zub bez zubního povlaku se nezkazí, základem je tedy důkladné čištěni zubů a mezizubních prostor.

5) Abych měla bílé zuby, musím stále dodržovat "bílou dietu"
Bílá dieta se doporučuje jen po proceduře bělení zubů, a to u každé techniky jinak dlouho. Maximum však bývá jeden týden, bílou dietu tedy nemusíte dodržovat stále, pokud však vyřadíte kouření, colu, červené víno, vaše zuby vydrží zářivě bílé delší dobu.

6) Když vám při čištění zubů krvácejí dásně, máte paradontózu
Pokud se objeví krev při výplachu po čištění zubů, je to varovný signál, který upozorňuje na zánět dásní. Pokud se zánět včas neléčí, je to opravdu parodontóza, která může vést až ke ztrátě chrupu.

7) Bělení zubům škodí
Pokud máte zdravé zuby i dásně - což musí posoudit odborník, který s vámi při konzultaci vybere vhodnou metodu bělení zubů a důkladně vás také poučí -, určitě vám bělení zuby nepoškodí.

8) Každé těhotenství, mínus jeden zub
To určitě není pravda! Pokud máte zažité správné návyky dentální hygieny, nemusíte se obávat. Těhotenství je sice "hormonální smršť" pro celý organismus, ale důkladnou domácí hygienou ji vaše zuby mohou přečkat bez problémů.

9) Žvýkačka nahradí kartáček
Ano, ale pouze v případě nouze! Žvýkačka bez cukru podporuje tvorbu slin, které zuby omývají a v případě, že nemáte po ruce zubní kartáček, je to opravdu lepší než nic.

10) Amalgámová plomba je zdraví nebezpečná
Amalgám je pro mne materiál neestetický, obsahující sloučeniny těžkých kovů (rtuť, cín, stříbro, měď), otázka zdravotních rizik a bezpečnosti je však stále sporná!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama