reklama

Hipster

Hipster je zástupcem novodobé subkultury, která vznikla jako alternativa klasickému městskému životu střední třídy. Naplno se začala projevovat s počátkem 21. století.

Mezi hipstery nacházíme mladé lidi, chtějí být nezávislí na tradičních postojích a zvyklostech, ubíhají od komerce a hledají svůj vlastní styl. Ten je však u hipsterů velmi různorodý a proměnlivý.

Hipster je typický svým nezvyklým oblečením, které těžko budete hledat ve značkových obchodech. Vyznává nezávislou hudbu, vyhledává alternativní směry. Jsou mu blízké uvolněné postoje. Hipster je intelektuálně založený, ale nepřiklání se k žádné filosofii nebo sociální třídě. Chce být mimo jakýkoliv systém a jít po vlastní osobité cestě.

Kde se ten hipster vlastně vzal?

Samotný pojem hipster vznikl již ve 40. letech minulého století. Mladí lidé tehdy poslouchali jazz, vyznávali saxofonistu Charlieho Parkera nebo pianistu Harryho Gibsona (skladba Handsome Harry, The Hipster), který své posluchače označoval právě jako hipstery.

Kořeny hnutí jsou však spojovány především s tzv. beat generation a bohémským životem, zejména spisovatele Jacka Kerouaca. V jeho knihách byl hipster opak tzv. squares - těch, kteří podléhají normám civilizované společnosti. Hipsterovi byly normy ukradené, když se mu někde nelíbilo, nasedl na nejbližší vlak a odjel - kamkoliv. Kerouac i jeho hrdinové, stejně jako další autoři beat generace (Ginsberg, Burroughs, Ferlinghetti) žili pro okamžik. Otevřeně vyjadřovali vzbouřenou náladu a neklid. Ten zachycuje i dílo Jacka Kerouacka Angelheaded Hipster, které v 50. letech vytvořil spolu se Stevem Turnerem.

Novodobé hnutí hipsterů je známo od 90. let 20 století. Vzniklo opět jako reakce na komerční život střední třídy, který měšťácká mládež odmítla respektovat. Bylo spojeno s hudebním stylem grunge (Nirvana, Pearl Jam) a novými směry punku. Tehdy se hipsteři začali také oblékat do kostkovaných košilí, farmářských bot a zdobit se nejrůznějšími čapkami a výraznými brýlemi.

S počátkem 21. století postupně hipsteři vytlačili hnutí emo, které do té doby představovalo nejvýraznější subkulturu nového milénia.

Co vůbec znamená termín hipster?

Hipster se dá z historického hlediska chápat jako milovník žhavého jazzu, později pak zástupce beat generace.
Termín údajně pochází ze západoafrického dialektu, kde slovo "hipi" vyjadřuje "ten, který je vidět", "ten, který jiným otevírá oči". Další verze o původu termínu se obrací k výrazu "hop", což je slangové označení pro opium. Aktuální slovníková definice vysvětluje výraz "hipster" jako "ten, který ví", "zasvěcený".

Jak poznat hipstera?

Hipster neuznává komerční svět, ve kterém však žije jako všichni ostatní. Možná proto cítíme z formace určitý rozpor. Zatímco někteří hipsteři odmítají všechny vymoženosti moderní doby, další si připadají dost alternativní s iPodem. Přesto se dají najít charakteristické znaky hipstera - pozor, mohou se však velmi rychle měnit.

Poznávací znaky hipstera
- alternativní móda
- asymetrický účes, pokrývka hlavy, brýle
- vintage styl, analogové přístroje, vinylové desky
- nekomerční hudba, neznámé kapely
- filosofická literatura
- zájem o kulturu, umění a politiku
- intelektuální rozjímání

Současný hipster si módu tvoří sám, často je jejím základem kostkovaná košile, úzké kalhoty, tenisky a jakákoliv pokrývka hlavy. Vyznává tzv. vintage styl, vyžívá se ve starých věcech, typicky třeba analogových přístrojích.

Oblíbená hudba hipstera kombinuje jazz, klasiku, beat, elektro, grunge nebo ambient.
Hipstera obvykle najdete v zapadlé kavárně či baru, při ruce bude mít pravděpodobně hlubokou filosofickou knihu. Zájem o literaturu, také kulturu nebo politiku jsou hipsterovi vlastní.

Hipsteři bývají velmi tvůrčí a rozjímaví, často je najdete mezi studenty vysokých škol se zaměřením na sociologii, filosofii, dějiny umění, uměleckou tvorbu, příp. média, psychologii nebo ochranu životního prostředí. Svůj intelektuální rozhled nezřídka demonstrují brýlemi s výraznými obroučky.

Jde o eklektiky, kteří se však odmítají přiklonit k jakémukoliv směru nebo řešení. Ceněnými vlastnostmi hipstera jsou ty, které ho staví mimo většinovou skupinu, například psychické potíže, podváha nebo alergie.
Chcete-li poznat skutečného hipstera, mějte na paměti, že ten bude zařazení mezi hipstery odmítat nebo dokonce brát jako urážku.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama