reklama

Stres: Zabiják partnerských vztahů

Stres, nervozita, syndrom vyhoření, témata, o kterých se mluví víc a víc. Ničí nám život a také vztahy, i ty partnerské…

Foto: iStock

Před pár dny mi s pláčem volala kamarádka Jitka, manželská krize, kterou prožívá, se prý stupňuje a vypadá to na rozvod. Paradoxně důvodem není mimomanželský poměr ani nuda ve vztahu, ale stres.

Ten jsem si já osobně spíš spojovala s prací, tedy s přepracováním, syndromem vyhoření, ale nedošlo mi, až jak tohle téma ovlivňuje také naše soukromí a partnerské vztahy

Ventil stresující práce - partner

Je jasné, že když máme celý pracovní den v poklusu a jen čekáme, z které strany přijde jobovka, jsme totálně vynervovaní a odchodem z kanceláře se to jako mávnutím kouzelného proutku nezlepší. Často naopak náročnou pracovní situaci "větráme" doma, na partnerovi a dětech.

A to je případ Jitky, ona sama má náročnou práci a přiznává, že jí často ujíždí nervy a "chladí žáhu" na manželovi. Ještě horší je, že stejně to má i manžel. Psychologové se shodují, že když je jeden z páru kliďas, který dokáže držet od pracovních trablů odstup, může partnerovi s ventilováním stresu pomoci. Pokud jsou ale oba ve stejné situaci, je asi jedinou pomocí k záchraně vztahu návštěva odborníka.

Na dveře ťuká syndrom vyhoření

Stejně jako má kamarádka prožil takové náročné období i Petr. "Firma směřovala ke krachu a šéf na nás vyvíjel neskutečný tlak, protože byl prostě zoufalý. Chodil jsem domu naštvaný a podrážděný, a aniž jsem si to uvědomoval, vztek jsem si vyléval na rodině, u dětí jsem si dával pozor, tak to odnášela žena. Prvních pár měsíců mě chápala, ale pak se i u ní v práci zhoršila atmosféra, a tak jsme byli naštvaní oba. Paradoxně mě zachránilo zhroucení, psychicky jsem to nezvládl a přišlo zhroucení, podle lékařů syndrom vyhoření. Pár měsíců jsem se dával do pořádku, změnil práci a naštěstí se u nás doma všechno urovnalo. Dnes jsem si jistý, že kdyby se podobné problémy objevily znovu, dám okamžitě výpověď," popisuje Petr a zároveň vlastně dává praktický návod, jak se případně zachovat, když se dostanete do podobné situace.

Stres nechte v práci

Je to těžké, ale jde to. Podle vztahové terapeutky Kateřiny Lebedové se musíte naučit za pracovním stresem zavřít dveře, pokud tedy nemůžete zaměstnání rovnou změnit.

"Dnes je doba opravdu rychlá a na vztazích je možná o něco těžší práce. Pokud je jeden z partnerů vynervovaný a vylévá si vztek na tom druhém, je opravdu nutné, aby se naučil pracovní stres nechávat za dveřmi svého pracoviště. Jinak je velmi pravděpodobné, že vztah nevydrží. Vztek a horké emoce se dají rozpustit třeba na procházce v přírodě. Nebo se partnerovi doma vypovídat z toho, co vás trápí. Nejhorší je všechno držet v sobě a jen se na okolí utrhovat. Pokud to jinak neumíte, nedokážete se otevřít a starosti vyventilovat, navštivte zkušeného terapeuta," říká Kateřina Lebedová.

Pokud si nedokážete představit, že právě teď změníte práci, ale cítíte, jak vám stres ničí život a vztahy, je opravdu nutné najít si ventil. Může to být thai box, běh, popovídání s terapeutem nebo procházky v přírodě. Každopádně je důležité si situaci připustit a začít ji řešit co nejdřív.

Podívejte se na rozhovor s autorkou antistresových omalovánek:

Největší úspěch mají květinové modely a motýli, ale vymalovávají i muži, říká výtvarnice omalovánek pro dospělé Jolana Daňková. | Video: Martin Veselovský
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama