reklama

Fenomén singles: O kolik je dražší žít sám

Je logické, že když žijete sami, stojí vás to víc peněz, než když rozpočet s někým sdílíte. Ale tušíte, jak velký ten rozdíl je?

Foto: Thinkstock

Být single může být fajn a mnoha lidem vyhovovat. Člověk může být jakkoli sobecký, může se věnovat jen sám sobě a dělat cokoli, co se mu zrovna zachce, aniž by to někomu říkal, nebo s někým konzultoval. Na druhou stranu to má i spoustu nevýhod, a tou objektivní jsou určitě peníze.

Nejdražší na tom všem přitom není bydlení a domácnost, jak by se mohlo zdát. Když totiž bydlíte sami, stačí vám menší byt, často ani nevyžadujete tak dobré vybavení, případně bydlíte třeba s kamarádkou, takže se o nájem stejně dělíte. 

To samé platí o spotřebě vody, elektřiny, nebo třeba o jídle. Prostě nenakupujete pro dva, ale pro jednoho.

Horší je samotný způsob života. Jsou sice lidé, kteří si na single životě zakládají a nikoho nehledají, ale mnohem víc je těch, kteří se pokoušejí nějakou spřízněnou duši najít. 

A takové randění něco stojí. Podle průzkumu britského webu Topcashback za schůzky utratí nezadaní o 70 procent víc peněz než ti, kteří mají stálého partnera. Do toho se počítají muži i ženy, přestože třeba útratu v restauraci často platí spíš muži.

Zmíněný průzkum totiž zjistil, že za jedno rande se začíná utrácet už pár dní před ním, a ještě chvíli po něm. Nakupujeme nové oblečení, něco utratíme na samotné schůzce, a další den to ještě chodíme probrat s přáteli, což znamená další výdaje.

Jedno takové rande pak prý vyjde zhruba na dva a půl tisíce korun. 45 procent dotázaných ovšem říká, že peníze stejně investovali zbytečně. 20 procent dokonce přiznává, že právě zbytečné utrácení je důvodem, proč na hledání partnera postupně rezignují.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama