reklama

Pokojný bojovník: Dejte světu vědět o tom, co umíte!

V říjnu zavítal do Prahy zajímavý host. Dan Millman, bývalý mistr světa ve sportovní gymnastice, instruktor bojových umění, univerzitní profesor a trenér. Nyní prostřednictvím knížek a seminářů pomáhá lidem po celém světě.

Foto: Isifa

V říjnu zavítal do Prahy zajímavý host. Dan Millman, držitel titulu mistr světa ve sportovní gymnastice (1964), instruktor bojových umění, univerzitní profesor a trenér. Muž, který překonal svůj osud, člověk s pokojným srdcem, ale duchem bojovníka. Nyní prostřednictvím knížek a seminářů pomáhá lidem po celém světě.

Podle Danovy první knihy, autobiografického románu Cesta pokojného bojovníka, byl natočen celovečerní film „Pokojný bojovník" s Nickem Noltem v hlavní roli, jehož evropská premiéra se uskutečnila v Praze v rámci festivalu Pražské Brány 2007.
„Když jsem byl gymnastou na univerzitě, uvědomil jsem si, že ať jsem se zlepšoval, jak chtěl, měl z toho prospěch jen jeden člověk. Ale pokud bych uměl pozitivně ovlivnit další lidi, byl by můj život smysluplnější. A tak jsem byl požádán, abych začal vyučovat. Časem se však mé zájmy posunuly od rozvíjení sportovního talentu k rozvíjení talentu k životu. Procestoval jsem svět a prostudoval mnoho učení o lidském rozvoji." Dan Millman.

Když jsem se dozvěděla, že Dan Millman bude přednášet v Praze, v rámci festivalu Inner Winner, bylo jasné, že si tuto příležitost nemůžu nechat ujít. Dan před nedávnem vydal novou knihu, Čtyři pilíře smyslu života. Vychází z desetiletí bádání a zkušenosti a shrnuje je do stručného přehledu toho, čeho máme během své životní cesty dosáhnout. Knize byl věnovaný i pražský seminář. A protože základní myšlenkou Dana Millmana je pozitivně působit na co nejvíce lidí, ráda bych poslala dál několik tipů, které jsem na semináři zaznamenala.

1. Ponaučení se z životních lekcí

Každý má svůj jedinečný příběh, svůj vnitřní poklad, a ten bude jednou ohodnocen. 
Procházíme určitými zkouškami a získáváme zkušenosti. Někdy máte pocit, že se vám stává pořád to samé, pořád stejné maléry ve vztazích, v práci, v podnikání. Můžeme být naštvaní a ublížení, anebo můžeme všechny životní kopance brát jako lekce, které nás mají posunout dál. Díky nim se stáváme moudřejší a silnější. Svatý Augustýn řekl: „Nemodlím se za lehčí náklad, ale za silná ramena." Možná by byla docela nuda mít život snadný. Každý den máme příležitost naučit se něčemu novému. Hledejme skrytý poklad v příkoří, novou zkušenost a poučme se z ní.    

2. Objevení vlastní hodnoty

Čím více oceňujeme sami sebe, tím více se otevíráme životu.

3. Přiměřené cíle

Štěstí nalézáme během cesty. Ale cesta nemůže existovat bez cíle. Začněte s malými úkoly, abyste dosáhli svého cíle. Málo od něčeho je lepší než hodně od ničeho. Lepší je denně pět minut cvičit, minutu meditovat, naučit se dvě nová anglická slovíčka než neudělat vůbec nic.

4. Energetizace těla

Správné uvolněné dýchání je předpoklad, že vaše tělo bude plné energie. Dan Millman nás během přednášky vyzval, abychom se všichni zhluboka nadechli a vydechli. Abychom si dýchání uvědomovali během dne. Častokrát nevědomě zadržujeme dech, nebo dýcháme velmi mělce - když nás někdo fotí, když naléváme tekutinu, když píšeme SMS nebo když sedíme u klávesnice. Každý den si uvědomte klidné hluboké dýchání.

5. Zkrocení mysli

Nenechme se myslí ovládat. Jakmile se objeví nějaký strašák nebo pochyby - zasmějte se jim. Dan praktikuje jógu smíchu. Smějte se, aniž máte důvod. Začněte den se smíchem. Výborně funguje jeden úžasný cvik, který jsme praktikovali hromadně na jógovém zájezdě v Chorvatsku. Každé ráno jsme cvičili pod borovicemi na břehu moře. Jednou nám instruktorka řekla: „Lehněte si na záda, zvedněte nohy a ruce do vzduchu, kopejte nohama, třeste rukama a smějte se." A ono to funguje. Nejdříve se smějete tak nějak rozpačitě, potom začnete vnímat, co dělají lidi kolem. Válí se na zemi, třepou končetinami a strašně se chechtají. To už vás rozesměje doopravdy a nemůžete přestat. A kolem chodí lidé a vidí, jak se na pláži válí skupinka bláznů, co třepou rukama, nohama a strašně se smějí. A začnou se smát také. A možná se přidají. A kde jsou strachy, problémy a destruktivní myšlenky? Rozplynou se v obrovské energii smíchu.

6. Důvěra v intuici

Používejte obě mozkové hemisféry, když se rozhodujete, vnímejte celé své tělo. Dejte na pocity. Kdysi jsem chodila s jedním mladým mužem, poměrně dlouho. Rekonstruoval byt. Když měl hotovo, pozval mě, abych si dílo prohlédla. Bylo to krásné, cítila jsem obdiv a pýchu ke svému milovanému. Ale když jsem přišla do kuchyně, první, co mě napadlo, bylo, že tady já nikdy vařit nebudu. Za několik týdnů se se mnou přítel rozešel. A takových příkladů si ve svém životě vybavím daleko více. Znáte to, že.

7. Čelit strachům

Strach nás ochromuje a brzdí. V životě nakonec vždycky více litujeme toho, co jsme neudělali.

8. Probuzení srdce

Nemusíme být pořád zamilovaní, nejvyšší stupeň lásky je chovat se s laskavostí, ať cítíme cokoli. Představte si, jak se chováte, když jste šťastní. Vyzařujete nádhernou energii. Podle Dana Millmana je největší smysl života prokazovat lidem laskavost. Buďme laskavější a svět bude lepší. Kolikrát mi zlepšil náladu třeba jen úsměv a vlídné slovo prodavačky na benzínce a naopak. Vzpomínám si na citát, který mi kdysi zapsala do památníku profesorka němčiny:  „Vlídným slovem a dobrotou je možné na vlásku vésti slona." (Škoda že můj šestnáctiletý syn nemá se slonem nic společného.) Ale je pravda, že laskavostí otevřete daleko více dveří než vynucenou autoritou či arogancí. 

9. Hledání smyslu života, poslání

Dělejte to, co milujete. A nebuďte nešťastní, když to není zrovna vaše profese. Nemusíte milovat svou práci. Práci potřebujete kvůli příjmu a živobytí. Ne pro každého je jeho profese shodná s jeho životním posláním. Poslání se týká vašich hodnot, talentu, je to to, co děláte rádi. Sport, hudba, umění, psaní, povídání si s lidmi, léčení, vynalézání, tvoření, každý máme vlohy pro něco jiného. Rozvíjejte se. Co byste chtěli dělat, kdybyste vyhráli spoustu peněz? Za co vás ostatní chválí? Důležité je být dobrý v tom, co dělám, a inzerce toho, co dělám. Dejte světu vědět o tom, co umíte dobře. Představte si, že Země je živoucí bytost a my jsme buňkami, které dohromady tvoří organismus. Každý článek je důležitý. Největší smysl života je služba ostatním. Třeba maličkostmi, hlavně bez osobního prospěchářství.

10. Soustřeďte se na přítomný okamžik

Pokud máte pocit, že své poslání ne a ne najít, soustřeďte se na přítomný okamžik. Smysl se ukazuje okamžik za okamžikem. Každý ví, jaké je jeho poslání v současném okamžiku. To mé je momentálně dopsat článek, co děláte vy právě teď? Carpe diem - užívej dne. Tady a teď. Zvládněte to, co je přímo před vámi.
Kdo se dokáže soustředit na to, co dělá právě teď? Vnímáte pouze jídlo, když jíte? Nebo vám myšlenky bloudí, kdo ví kde? Hodně myslíme dopředu nebo se patláme v minulosti. Mark Twain řekl: „Měl jsem v životě spoustu problémů, většina z nich se nikdy nestala."
Když se mladý Dan Millman po vážném úrazu připravoval na mistrovství světa, ptal se svého duchovního učitele, Sokrata: „Co když nevyhraju?" Odpověděl: „To je budoucnost, vyhoď to!" (Film Pokojný bojovník). Přestaňte ve vašem slovníku používat spojení „co když…" Užívejte si Tady a Teď. Všichni jsme to uměli, když jsme byli malí. Vzpomeňte si, jak jste se zabrali do hry a nevnímali vůbec nic okolo. Kdo z nás řešil, co bude zítra?

Život přichází ve vlnách

 My ty vlny neumíme ovládat, ale můžeme na nich surfovat. A když je nejhůř, vzpomeňte si na tři základní rady Dana Millmana:

  • Tady a teď

  • Dýchej

  • Uvolni se

Hana Vargová

Více na www.danmillman.cz

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama