reklama

Na cestách: Podle čeho vybírat cestovní pojištění

Zatímco výběru destinace a ubytování se věnujeme velmi poctivě, cestovní pojištění často řešíme až na poslední chvíli a vybíráme ho spíš intuitivně. Jak by to mělo probíhat?

Foto: Thinkstock

Obzvlášť pokud cestujete někam dál než jen po Evropě, asi na cestovní pojištění nezapomenete. Pokud se tam hodláte věnovat i nějakým extrémním sportům, dokonce vás napadne, že byste se kvůli tomu měli připojistit. Co dalšího ale o této službě víte?

Dojde-li v zahraničí k nehodě, náklady spojené s ošetřením mohou dosáhnout desetitisícových či dokonce statisícových hodnot, třeba v případě převozu do Česka. Proto je důležité nikdy nevycestovat bez pojištění.

Cestuji jen po Evropě

Často si myslíme, že při evropských cestách není zvláštní pojištění potřeba. Jsme přece v Evropské unii. Jenže takzvaný Evropský průkaz pojištěnce vydávaný zdravotní pojišťovnou sice platí v zemích EU, v Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Norsku a na Islandu, ale řeší situaci pouze v případě akutních ošetření a ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů.

Každá země má navíc vlastní pravidla a liší se i rozsah poskytované péče. Turisté také platí stejnou spoluúčast jako místní obyvatelé a samozřejmě hradí výdaje za předepsané léky či poplatek za hospitalizaci. Velkou výhodou uzavřeného cestovního pojištění je, že člověk neřeší krizovou situaci sám. K dispozici jsou infolinky a pojišťovna také ihned kontaktuje zdravotnické zařízení.

Podle čeho vybírat?

"Pro cestovní pojištění je stěžejní nastavení dostatečně vysokých limitů pojistného plnění. Minimální výše by měla být alespoň dva a půl milionu korun, ideálně však pět milionů," popisuje Jiří Kubík, finanční poradce Partners. Dáváte přednost aktivní dovolené například na kolech nebo inklinujete k adrenalinovým činnostem, jako je závěsné létání či potápění? Nezapomeňte se ujistit, že se na ně pojištění vztahuje, případně je vhodné připojištění si doplatit.

Porovnejte si cestovní pojištění a vyberte to nejvýhodnější.

Vzpomenete-li si na pojištění až cestou na letiště, není potřeba se znepokojovat. Ideálním řešením je online sjednání, přičemž vybrané pojišťovny umožňují uzavření cestovního pojištění i mimo území ČR (s okamžitou platností).

Pojištění se netýká pouze potřeby lékařského ošetření. Rodinný rozpočet může narušit také situace, kdy vy nebo člen rodiny někoho nedopatřením zraní například při sportu. Na tyto případy se vztahuje takzvané pojištění odpovědnosti. Doporučený minimální limit pojistného plnění je dva miliony korun. Z této pojistky se hradí náklady na ošetření, převoz a bolestné. V případě trvalých následků by mohla druhá strana požadovat také částku za snížení společenského uplatnění. U vydělávajícího dospělého by navíc vznikl nárok na úhradu ušlého zisku. Bez pojištění by hrozila platba statisícového odškodnění a celkové náklady by mohly jít až do milionů korun. 

Jak s pojištěním zacházet?

Velmi důležitá je komunikace s pojišťovnou, včasně nahlášená pojistná událost a samozřejmostí je ponechání si všech dokladů spojených s náklady za léčbu či léky. Bez nich ztrácíte nárok na zpětné proplacení od pojišťovny. 

"Uložte si číslo asistenční služby do mobilního telefonu, a pokud k nějaké nehodě dojde, pojišťovnu okamžitě informujte. Pomůže vám a případně domluví i převoz do lepší nemocnice. Také se vyplatí mít u sebe hotovost, kterou můžete hned použít. Vhodnou variantou je kreditní karta, z níž si nemocnice blokuje potřebnou sumu. Po příletu do ČR a po proplacení nákladů si lze účet vyrovnat a většinou se vejdete do bezúročného období banky," radí Jiří Kubík.

Pokud již pojištění odpovědnosti sjednané máte, například v rámci pojištění domácnosti nebo i samostatně, ujistěte se, že se vztahuje také na případy, ke kterým dojde mimo Českou republiku. 

Dohoda nebo policie

Škoda, kterou způsobíte, se hradí právě z vašeho pojištění odpovědnosti. Jestliže se na vině nedohodnete, hlaste vždy incident policii. Obraťte se na ni i ve chvíli, kdy není přivolán zdravotník. Vyhnete se tak potížím spojeným se zpochybněním zranění a následků nehody. Jak správně postupovat vám poradí také asistenční služba.

Asistenční službu kontaktujte i v situaci, kdy škodu/zranění způsobí někdo vám. Výdaje budou hrazeny z "viníkova" pojištění odpovědnosti. Jestliže ho nemá sjednané, o náklady se postará vaše pojišťovna a po viníkovi je bude vymáhat. Důležité proto je zajistit si kontaktní údaje dotyčného, ideálně i se svědky. Pro úplnou jistotu si nakreslete plánek nehody, nebo si opatřete fotky. Jakmile se nedohodnete, nebo dotyčnému nevěříte, vždy kontaktujte policii. 

Pokud popis situace nesouhlasí nebo čemukoliv z protokolu nerozumíte, žádný dokument nepodepisujte. Své pochybnosti do protokolu uveďte v českém jazyce, popřípadě celou situaci popište česky. Dojde-li ke zranění, bývá obtížné tyto náležitosti na místě vyřizovat. Poproste svou rodinu či přátele, aby na místě nehody počkali, vše pečlivě zdokumentovali a předali vaše kontaktní údaje. Veškerou dokumentaci, účty za výlohy a lékařské zprávy si nezapomeňte řádně uschovat.

Pojistit si můžete například také ztrátu zavazadel, ale je potřeba si ověřit podmínky a informovat se (nejen u pojištění zavazadel) o takzvaných výlukách, tedy případech, kdy by pojištění nebylo platné. Přesvědčte se, že výše limitu odpovídá vašim představám a ceně vašeho vybavení.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama