reklama

Na cestách: Jak se připravit na cestu do exotiky

Chystáte se utéct od mrazu do teplých krajin? Máme pár dobrých rad, jak se na tuhle cestu nachystat, aby vás nic nezaskočilo a zvládli jste to bez větší újmy na zdraví, kráse i psychice.

Foto: Shutterstock

Čím dál víc lidí jezdí k moři raději v zimě než v létě. Nedivíme se - nabízí to poznávání vzdálenějších krajin a zároveň útěk před touhle dobou šedivou studenou Evropou. Zároveň je takové cestování ale o něco složitější.

Setkáme se totiž nejen s úplně jinou kulturou, ale úplně jinými životními nebo hygienickými podmínkami, jiným jídlem a také úplně odlišným podnebím a počasím. Poradíme, jak všechny tyhle změny v pohodě ustát.

Zdraví na prvním místě

Věci jako je pas, víza nebo očkování asi nemusíme připomínat, protože ty byste už touhle dobou měli mít vyřešené. Zdravotní záležitosti by každopádně měly být na prvním místě - je to sice nudnější, než plánovat výlety, ale může se to ukázat jako mnohem důležitější.

"Nezapomeňte si zabalit základní léky, které zaženou nejběžnější cestovatelské neduhy. V některých oblastech je zdravotní péče hůře dostupná a při náročnějších případech i poměrně nákladná. Proto si do své provizorní lékárničky pořiďte teploměr, léky proti bolesti, průjmům, různým alergiím a nachlazení," radí Jolana zavadilová z Cestovní kanceláře Fischer.

Pokud jedete do nebezpečnějších oblastí Afriky, kde se vyskytuje malárie, v lékárně můžete pořídit antimalarika, které vás proti tomuto viru ochrání. Myslete na kvalitní repelent a insekticid. Je ale lepší pořídit je až na místě - budete tak mít jistotu, že odeženou i místní hmyz.

Nepodceňte oblečení

Rozhodně nejde o zbytečnou marnivost. Začněte tím, že se podíváte na průměrné počasí, které ve vaší destinaci panuje touhle dobou, ať jste připraveni na vše, a pak se podívejte na aktuální předpověď. Díky tomu budete vědět, jak moc se liší denní a večerní teploty, jak moc tam fouká, jestli bude pršet a podobně.

Rozhodně nepodceňte ani místní zvyky - zejména v muslimských zemích vás na spoustu míst nepustí bez dlouhých kalhot a zakrytých ramen, ale požadují to třeba i v buddhistickém Phnom Penhu.

Zejména pokud jedete do luxusnějšího resortu, mrkněte na jeho webové stránky - restaurace totiž může mít nařízený dresscode a ani v největším vedru tam vašeho muže nepustí jen v tílku.

Připravte pleť

Dokonce i v případě, že si jinak na žádnou velkou péči nepotrpíte, měla byste se na dlouhou cestu do exotiky vybavit i po kosmetické stránce. V první řadě vás potrápí dlouhý let. Nejprve vás čeká klimatizace na letišti, pak klimatizace během několikahodinového letu, o přestupech nemluvě. Výsledkem je pokožka, která pálí, svědí, je červená a loupe se.

Vybavte se proto termální vodou ve spreji, hydratačním krémem, balzámem na rty a krémem na ruce i tělo a vše pravidelně používejte. Ideálně preventivně, protože když už se ozvou výše zmiňované příznaky, je už zpravidla pozdě a pleť se bude vzpamatovávat o to déle. Neuškodí mít v kapse ještě kapky do očí - oči se v tak suchém vzduchu vysušují a trpí úplně stejně jako pleť.

Další zkouškou pak bude to, že pleť se najednou z mrazů ocitne v tropech. Je to pro ni mnohem náročnější, než když se k moři jede v létě - je totiž světlá, absolutně odvyklá slunci. Ochranný krém s SPF faktorem menším než 50 proto nepřipadá v úvahu - spálení na sluncem nedotčené pleti hrozí prakticky ihned. "Lidem s výraznou reakcí na sluníčko se někdy doporučuje takzvaná fototerapie, ideálně na pracovišti pod vedením lékaře," říká dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic.

Problém pak může nastat i po návratu domů, kdy je pleť znovu vystavena i padesátistupňovému teplotnímu rozdílu. Opět může pálit a být podrážděná. Hned se tedy vraťte ke klasickému zimnímu režimu, kdy používáte hutnější krémy. "Pokožka může být sušší, proto ji klidně promazávejte i během dne," radí Katarína Třísková. Ideální jsou přípravky s antioxidanty a vitamínem E.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama