reklama

Matka chce vajíčka své mrtvé dcery a porodit vnouče

Žena chce použít vajíčka své mrtvé dcery, aby se stala babičkou. Má na to právo?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nejen britskou veřejnost před pár dny popudil dojemný i smutný příběh ženy, říkejme ji třeba Marie (59). Marie  žaluje nemocnici za to, že odmítá vydat vajíčka její mrtvé dcery. Ráda by totiž odnosila a porodila vlastní vnouče.

Nikdo z nás by nechtěl zažít to, co Marie. Smrt vlastního dítěte je peklo na zemi. A Marie se v zármutku upnula na jediné - rozhodla se splnit dceřino poslední přání, na kterém se (prý) ústně dohodly. Případ by to byl ojedinělý, zvláštní, ale pro mnoho matek a rodičů vcelku logický a morální. Etika a rácio jde přeci v těchto případech stranou...Jenže do hry se vložila legislativa a zákony. Na čí straně jste vy?

Jediná šance být babičkou

Mariina dcera se v roce 2008 dozvěděla děsivou diagnózu - rakovina tlustého střeva v pokročilém stádiu. Před tím, než podstoupila chemoterapie, si nechala odebrat a zamrazit vajíčka pro případ, že by po vyléčení mohly nastat komplikace s otěhotněním. Zákeřná nemoc se ale rozšířila do celého trávicího traktu a mladá dívka rakovině nakonec podlehla.

Dohoda mezi matkou a dcerou

Při jedné z posledních návštěv v nemocnici požádala svou matku o laskavost. Přála si, aby podstoupila umělé oplodnění, k čemuž měla použít odebraná vajíčka, a nechat je oplodnit spermiemi anonymního dárce. Marie stála před těžkým úkolem. Odnosit a vychovávat vnoučata umírající dcery nebo myslet na vlastní zdraví?

Doporučujeme: Umělé oplodnění krok za krokem: Jak probíhá?

Umíte si představit, že by vás dcera požádala o podobnou laskavost a vám bylo 59? Ano, ženy po menopauze mohou mít děti, pokud tedy podstoupí umělé oplodnění, ale výlohy za všechna vyšetření, testy a samotný zákrok se v zahraničí pohybují okolo 2 280 000 Kč. Šance na úspěch, u tak vysokého věku ženy, je velmi malá, navíc by riskovala vlastní život.

Je šlechetné, že chce dceři splnit přání, ale ve věku téměř 60 let ohrožuje i zdraví a život potencionálního vnoučete. Není tedy lepší poskytnout vajíčko cizí mladé matce a zvýšit tak pravděpodobnost, že se tak narodí zdravé dítě?

Velké riziko a malá pravděpodobnost na úspěch

Marie se však rozhodla, že vnouče porodí. Hned pár dní po pohřbu dcery začala podnikat potřebné kroky, aby mohla podstoupit umělé oplodnění. Pro zákrok si vybrala reprodukční kliniku v New Yorku, kam měla být z nemocnice v Londýně zaslána vajíčka zesnulé dcery.

Člověk by si mohl říci, co na tom je, když se dvě ženy dohodly. Ale omyl. Už za týden přišel dopis, ve kterém nemocnice odmítala vajíčka vydat s tím, že k tomuto kroku nemá Marie žádná oprávnění. A co důvod, že jde o rodinu? Nikoliv, zákon mluví jasně. Případ nakonec skončila u soudu.

Co není psáno...

V příběhu, který měl mít šťastný konec, se objevil jeden háček. Dívka sice souhlasila s odběrem vajíček, dokonce řádně vyplnila a podepsala formulář, ale už neuvedla, kdo je oprávněn s nimi nakládat. A ani v závěti se nic podobného nezmiňovalo.

Marie u soudu vypověděla, že měly mezi sebou ústní dohodu, dokonce je prý slyšel i personál nemocnice, ten však u výpovědi nic nepotvrdil s tím, že už si na nic nepamatuje.

Náš tip: Žralok jí ukousl ruku. Žije dál a porodila syna

Soudci nakonec rozhodl nekompromisně. Jsou si vědomi, co vše musí rodina prožívat a cítí s nimi, ale neexistuje dostatek důkazů, které by potvrzovaly, že matka může vajíčka takto využít. Ústní dohoda mezi ní a dcerou, je neplatná a právně nepodložená.  

"Musím tento návrh zamítnout, i když jsem si vědom, kolik bolesti způsobím žalobkyni, jejímž cílem bylo splnit poslední přání dcery před smrtí," citovala závěrečnou řeč soudce Ouseleye televize BBC.

Verdikt: Vajíčka budou v roce 2018 zničená

Ať už na situaci budeme nahlížet z jakékoliv strany, pravdou je, že žádný papír s podpisem dcery, kterým matce dovoluje nakládat s vajíčky tímto způsobem, neexistuje. A kdyby soud kývl na každý takový požadavek, mohlo by se podobných situací nepříjemně zneužívat.

Žena se okamžitě odvolala k nejvyššímu soudu, ten však návrh také zamítl s verdiktem, že vajíčka budou v roce 2018 zničena.

Zajímal nás názor čtenářek

Na Facebooku jsme se vás zeptali, zda byste vyhověly přání dcery a v případě zdravotních komplikací jí odnosily dítě.

"Já bych jí raději doporučila adopci. Je spousta dětí, které by chtěly mít domov a rodinu." (Lenka S.)

"V této době, kdy se rodí později, bych mohla být požádána o laskavost v 60 letech, a to si nedokážu představit." (Zuzana W.)

"Já sama za sebe ano, ale chtěla bych znát názor lékařů, a ten bych určitě poslechla." (Pavlína B.)

"Ano, dělala jsem známým náhradní maminku. Sice to třikrát nevyšlo, ale za to štěstí, aby mohli mít dítě, to stálo. Na další pokus jsem otěhotněla. Musíte si stále říkat, že to je geneticky jejich dítě. A když vidíte, jak jsou šťastní, stojí to za to." (Jana P.)

"Kdybych měla dceru, pak ano. Také by záleželo na doktorech, jak by se k tomu v mém věku stavěli. Jde přece o to, aby se narodilo zdravé miminko." (Marcela O.)

"Já jsem spíše pro adopci." (Jana V.)

A jak se na podobnou situaci díváte vy? Šly byste do toho? Za jakých podmínek? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Unikátní léčba: Rakovinu kůže zdolá vlastní imunita

Foto recept: Babiččiny tvarohové knedlíky s jahodami

Je váš pes smutný? Může za to vaše chování

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama