reklama

Jak správně vychovat štěně aneb Nový čtyřnohý člen rodiny

Snem mnohých z nás je mít vlastního psa, parťáka do nepohody, který s námi může vyrazit za dobrodružstvím. Léto je pro pořízení nového čtyřnohého člena rodiny ideální.

Foto: iStock

Podobně jako s narozením dítěte se i s pořízením psa zásadně změní dosavadní chod rodiny a chvíli trvá, než se vše zajede do jakž tkaž normálních kolejí. Co je typické pro štěněčí období a na co byste při pořizování výbavy neměli zapomenout?

Trpělivost

Nový přírůstek je prostě štěně, mimino. Člověk musí počítat s loužičkami a připravit se na opakované vysvětlování, např. že bota není hračka. Aby k těmto situacím docházelo co nejméně je důležité zabezpečit místo, kde se bude štěně v době vaší nepřítomnosti pohybovat. Nejlépší je vyklizená chodba nebo ohrádka umístěná v místnosti. Tímto majitel uchrání své boty, perský koberec, ale především zdraví štěněte. Natrávené boty či kabel by mohli způsobit vážné zdravotní komplikace.

Venčení

Štěně se potřebuje venčit téměř neustále, cca co dvě hodiny. Nejlépe po každém probuzení a po každé hře. Pokud tedy máte možnost s ním vyběhnout ven, je to ideální. Štěně za vyčůrání doma hlavně nijak netrestejte. Některá štěňata pochopí během pár týdnů, že se mají venčit venku, jiným to trvá několik měsíců. Pokud se stane nehoda půlročnímu štěněti, nemusí to hned znamenat, že je nevychovaný, možná to prostě jen nemohl vydržet.

Štěně je stále štěně

Mějte na paměti, že štěně nevydrží tolik, co dospělý pes. Štěně se mnohem dřív unaví, a i když to na sobě občas nedává znát, měli byste jeho řádění trochu korigovat a učit ho i odpočívat. Dlouhé procházky nejsou vhodné nejen z důvodu únavy, ale musíte dávat pozor na fyzický vývoj štěněte, kdy jeho přetěžování může vést k problémům s pohybovým aparátem.

Bez socializace a výchovy to nejde

Pes potřebuje socializaci, čím více toho ve štěněčím věku pozná, tím lépe pro jeho budoucí vývoj. Seznamujte ho s jinými psy, s dopravou, různými prostředími a zvuky, cizími lidmi. Vše v pozitivním duchu. Během výchovy se vyvarujte jakémukoliv výprasku, který by akorát narušil váš teprve se budující vztah. Neznamená to však, že psa nebudeme vychovávat, ale že něco dělat nesmí lze i psovi vysvětlit po dobrém.

S výchovou je ideální začít okamžitě, co si psa přivedete domů. Vše musíte přizpůsobit věku a fyzickým i psychickým možnostem psa. Pokud se prvně zaměříte zejména na hru, motivaci, vztah s psovodem a nácvik reakce na své vlastní jméno, můžete začít s výcvikem téměř hned. Pokud však nevíte, jak s pejskem pracovat a jak ho učit novým věcem, doporučuji navštívit zkušeného trenéra. Individuální lekce jsou možné dle domluvy již od malička, skupinové školky pro štěňátka bývají otevřené pro psy od 4 měsíců.

Pro pocit bezpečí a jistotuy potřebuje pes vlastní místo pro odpočinek. Ideální je pelíšek nebo bouda, které slouží kromě spaní jako místo, kam si může vzít pamlsky, hračky a nerušeně si je vychutnat.

Bez hraní a mazlení by to nešlo. U štěňat jsou velmi oblíbené pískací hračkynebo plyšové hračky. V období přezubování mají štěňata větší potřebu něco kousat, je tedy vhodné při výběru hračky myslet i na to, že jí bude chtít ničit.

Jídlo je základ

Nejlepší je zjistit si od chovatele, čím jštěně krmil a do začátku vzít stejné krmivo, alespoň malé balení. Pak postupně přecházet na jiné, pokud nám z nějakého důvodu chovatelem vybrané krmivo nevyhovuje. Štěně nekrmíte stejně jako dospělého psa, ale krmíte jej několikrát denně. U Štěňat je opravdu důležité, aby šlo o kvalitní krmivo, jehož základem bude masová složka (tedy v případě granulovaného krmiva by na prvním místě ve složení mělo být uvedeno maso).

Štěňata při odběru jsou zpravidla naučena na krmení 4x - 5x za den. Postupně pak intenzitu krmení zkracujte. Jídlo a vodu pro psa dávejte do oddělených misek, tj. jednu na vodu, druhou na krmení. Velikost je potřeba volit podle plemene pejska, případně podle počtu psů v domácnosti, pokud sdílí jednu misku na vodu.

Kvalitní strava je základ, ale pamlsek je báječná odměna. Zvolit můžete jak pamlsky, které vydrží delší dobu a pejska na chvíli zabaví, tak malé kousky, které využijeme na procházkách a při výcviku. Obě varianty jsou vhodné a doporučuji je mít doma.

TIpy a rady od Zuzany Novotné, produktové specialistky z předního chovatelkého e-shopu SpokojenýPes.cz.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama