reklama

Velký manuál, jak se vyvarovat chyb při praní prádla

Reklamní slogany za první republiky hlásaly, že "Prádlo vyprat dnes je špás, Pilnáčkův-li vezmeš Jas", nebo "Perte hravě, sněhobíle, snadno. Vyvářejte Šotkem, perte Helladou". Dnešní doba pokročila a moderní detergenty slibují ještě větší zázraky. Jenže ne vždy vyndáme z pračky krásně čisté prádlo.

Foto: iStock

I když prádlo pečlivě třídíte na barevné a bílé, stává se, že to bílé už po pár vypráních zašedne. Důvodem může být, že ho perete v přípravcích určených na barevné oblečení. Důležité je prát ho vždy ve speciálních prostředcích, které obsahují bělidla a zjasňovače.

Zdrženlivější buďte také s aviváží. Oblečení po ní více šedne a ztrácí svoji pružnost. Aviváž například není vůbec vhodná na spodní prádlo. A zase naopak: prací přípravky na bílý textil rozhodně nepoužívejte na barevné prádlo, protože zjasňovače kolorovaný oděv rychle seperou.

Pokud máte velmi znečištěný oděv, rozhodně ho nevyperete lépe, jestliže do pračky přidáte víc prášku. Ten totiž v textiliích zůstane a naopak vám jen podráždí pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu. A co je lepší: používat gel, nebo prášek? Výhodou gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také více koncentrovanější, takže jich při praní spotřebujete méně než klasického prášku. 

Jak správně sušit prádlo

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní dáte prádlo, ujistěte se, zda do ní vůbec patří. Jinak se může stát, že v sušičce změní svou konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláte drasticky zhubnout, raději si před každým sušením pečlivě přečtěte etiketu. A pozor! Na sušení není rozhodně vhodná vlna, viskóza nebo hedvábí. Vhodné nejsou také oděvy s nažehlovacími obrázky, které při vysokých teplotách mohou popraskat a odlepit se.

Pokud sušičku nepoužíváte, po vyprání ihned vyndejte prádlo z pračky a pověste. Zabráníte tak vzniku plísní a nepříjemnému pomačkání. Barevné prádlo nikdy nesušte na přímém slunci, mohlo by vyblednout. Ideální je sušit ho po rubové straně.

Vlna na šňůru nepatří

Asi jen málokdo si umí představit, že by zimu přečkal bez vlněných svetrů, rukavic, šál či čepic. Vlněné oděvy jsou zkrátka "in", protože dobře izolují a hřejí. Ale musí se s nimi zacházet opatrně, zejména při praní. 

Pokud nemáte pračku se specializovaným programem pro zvlášť šetrné praní, perte vlněné oděvy zásadně v ruce. Je zvláštní, že i s tím má řada lidí problém: ponoří vlněný svetr do horké vody, drbou ho pak v prášku, který není určen pro ruční praní, nakonec ho pořádně vyždímají a pověsí. Výsledek? Vlna zplstnatí a oděv velikosti L se smrskne na XS. 

Jak tedy vlnu prát co nejúčinněji a nejšetrněji? Existuje několik základních rad, které by se měly vždy dodržovat:

  • Vlna se nesmí prát za vysokých teplot, nedoporučuje se více než 30°C.
  • Používejte výhradně prací prostředky určené pro vlnu. Běžný prací prostředek je alkalický a obsahuje enzymy, které by mohly poškodit správnou funkci vlákna.
  • Pokud vaše pračka nemá program "praní jemných tkanin při 30°C", doporučuje se prádlo vyprat v ruce.
  • Aby zůstal tvar oděvu zachován, nekruťte a nevytahujte oděv při ždímání, pouze ho jemně vymačkejte, neždímejte ani v pračce.
  • Vlněné materiály se zásadně nesuší věšením, mohlo by dojít k jejich vytahání. Usušíte je nejlépe tak, že je volně rozložíte například na froté ručníku nebo na dece, avšak nikdy ne na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla.
  • Sušte vždy na rovném povrchu, oděv předtím vytvarujte.
  • Nesušte vlnu na slunci, na radiátoru nebo v sušičce.
  • Předtím než vlněný oděv uklidíte do skříně, přesvědčete se, že je úplně suchý.
  • Vlněné oděvy skladujte složené, ne na ramínku, mohly by se vytahat.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama