reklama

5 nejčastějších chyb, které děláme při krmení psů

Často se při krmení našich mazlíčků dopouštíme chyb, které mohou vést nejen ke špatnému zažívání psa, ale i k výchovným problémům. Co patří mezi ty nejčastější prohřešky a jak je napravi

Foto: iStock

1) Dodržujte pravidelnost

"Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, například večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně, hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku," říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz. Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a už o ně dále nestojí, dávat mu alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

2) Nekrmte ho u stolu

Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Krmit psa jídlem od stolu bychom ale neměli, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho i loudit. Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, pokud pes loudí u cizích lidí, například v restauraci. Pozor, časté přilepšování vařeným jídlem může mít také za následek odmítání klasických granulí. Navíc lidská strava se pro psy absolutně nehodí. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže. Také není vhodné dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve "smečce."

3) Nepodlehněte jeho chutím

Samozřejmě že pes je ten, kdo krmivo konzumuje, ale pokud se budete řídit tím, co mu chutná, můžete často skončit u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv. Ta totiž bývají dochucována solí a chemickými náhražkami, a pejskovi samozřejmě chutnají, jenže pro jeho zažívání už tak příjemná nejsou. Vybírejte z kvalitních krmiv a pejskovi vždy dejte na zkoušku menší dávku a uvidíte, která mu budou nejvíce chutnat. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích, abyste se vyhnuli kontaminaci.

4) Nepřekrmujte ho

Je třeba se smířit s tím, že když pes chce, umí působit tak hladově, jako by nedostal jíst přinejmenším měsíc. To, že je pes hladový, je nejčastější argument majitelů překrmených psů. Je ale důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude hodinu po jídle smutně vylizovat misku. Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přihlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu, a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

5) Nekrmte ho před a po procházce

"Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst, půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce," dodává Martin Pučálka.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama