reklama

11 rad, jak se zbavit strachu z létání

Jestli nepatříte vyloženě mezi lidi, kteří si létání užívají, budou se vám obzvlášť teď před dovolenými hodit následující rady přímo od zkušených pilotů.

Foto: Thinkstock

Když přijde řeč na létání, dělí se lidi na tři skupiny. Ti první ho milují a létali by klidně každý den, dalším cestování letadlem nijak zvlášť nevadí, ale už na letišti mívají divný pocit a před startem se jim před očima rychle promítnou všechny filmy o leteckých katastrofách. A třetí skupina nemůže vidět ani ty filmy, natož opravdové letadlo.

Pokud se řadíte k té třetí skupině, která raději oželí cestování mimo Evropu, jen aby nemusela sednout do letadla, zkuste se zamyslet nad následujícími radami, které nám dali zkušení piloti. Vlastně i lidem z druhé jmenované skupiny ale mohou v lecčem pomoct.

1) Nastudujte si, jak funguje letadlo

Zjistíte, že letadlo je jedním z nejdokonalejších lidských vynálezů. Funguje na celé řadě vzájemně propojených systémů. Pokud jeden systém vypadne, je v letadle celá řada jiných, které stroj udrží ve vzduchu. Ještě nikdy se nestalo, aby leteckou nehodu způsobila jedna technická závada. Ve všech případech šlo o souhru několika velmi nešťastných náhod. 

2) Buďte realističtí

Asi už jste slyšeli, že cestování letadlem je mnohem bezpečnější než autem. "Berte v potaz, že cokoli se kde stane s letadlem, se v médiích propírá celkem dlouhou dobu. O autonehodách se zdaleka tolik nemluví. I přes nedávné letecké katastrofy umírá na silnicích mnohem víc lidí a létání zůstává nejbezpečnějším způsodem dopravy," připomíná Stanislav Čejka, armádní pilot a zároveň kapitán akrobatické skupiny Red Bull Flying Bulls.

3) Dostaňte se do kůže letušky nebo pilota

"Palubní personál miluje létání. Je to naše práce, a kdyby byla nebezpečné, tak bychom ji nemohli vykonávat. Chcete-li pracovat se svým strachem z létání, představte si motivaci pilotů a letušek. Zároveň, pokud vám během letu nebude zrovna do zpěvu, obraťte se na někoho z palubní posádky. Všechny letušky a stewardi jsou školení k tomu, aby vám pomohli," říká Steve Allright, pilot ve službách British Airways, který už 30 let pořádá kurzy pro lidi, kteří se bojí létání. 98 procent z nich strach opravdu přešel.

4) Turbulence jsou normální

Mnoho lidí má strach především z turbulencí. Ty sice jsou nepříjemné a nepohodlné, ale v žádném případě nejsou nebezpečné. Neexistuje případ, kdy by způsobily vážnou nehodu. Jde o zcela normální součást létání. Letadla jsou konstruovaná právě s ohledem na existenci turbulencí a jejich zvládnutí patří k základům výcviku každého pilota. 

5) Letadlo je kluzák

Další z velkých obav mnohých cestujících je ta, podle které může zapříčinit pád letadla selhání motorů. Každé letadlo má minimálně dva a stává se opravdu velmi zřídka, že by vypadly oba. Navíc, letadlo létá díky křídlům, nikoliv díky motorům. Kdyby přeci jen motory vypadly, je letadlo schopné fungovat jako kluzák a doplachtit do bezpečí.

6) Kontrolujte své dýchání

"Cítíte-li úzkost, zadržte na chvíli dech, potom se zhluboka nadechněte dovnitř a zhluboka vydechněte a tak pokračujte, dokud se alespoň trochu neuklidníte," říká kapitán Steve Allright, pilot ve službách British Airways, který už 30 let pořádá kurzy pro lidi, kteří se bojí létání. 98 procent z nich strach opravdu přešel.

7) Používejte svalové kontrakce

Hluboké dýchání kombinujte se svalovými stahy. Nejefektivnější je stahování sedacích svalů, při kterém dochází k překonání jiných nervových vzruchů proudících přes páteř, které způsobují váš stres.

8) Důvěřujte svým pilotům

Létání je statisticky zdaleka nejbezpečnějším způsobem přepravy. K dopravním nehodám dochází zřídkakdy. Je sice pravda, že na většině dopravních nehod má svůj podíl lidská chyba, přesto patří piloti dopravních letadel k nejvíce vyškoleným a pravidelně zkoušeným profesionálům na planetě. "Prochází náročným výcvikem, vstupní prohlídky jsou velmi přísné a náročné, jak po fyzické, tak psychické stránce, jen tak někdo se přes ně nedostane," říká Stanislav Čejka. Před tím, než piloti usednou do kabiny dopravního letadla, musí nalétat tisíce hodin na menších strojích. Každých šest měsíců jsou dále testováni na trenažerech.

9) Důvěřujte řídícím letového provozu

Společně s piloty jistí bezpečnost leteckého provozu a jsou vlastně jejich druhýma očima. Jde opět o vysoce školené profesionály, kteří prochází skutečně tvrdým výcvikem a přijímacími procesy. Uvědomte si, že vaše letadlo není v rukou pouze jednoho pilota, ale několika dalších lidí, kteří bedlivě sledují přísná pravidla leteckého provozu, abyste do svého cíle doletěli v pořádku. Mimochodem, věděli jste, že existuje něco jako obrana vzdušného prostoru, kterou má každý stát? Slouží k ní známé gripeny, se kterými létá i zmíněný Stanislav Čejka. Jakmile například stroj ztratí kontakt s řídící věží, nebo se stane cokoli jiného podezřelého, Čejka nebo některý z jeho kolegů sedá do gripenu a letí se k letadlu podívat.

10) Používejte představivost

Po celou dobu letu si představujte například, jak jste přistáli, vystupujete z letadla a na letišti vás vítají vaši milovaní. Nebo si představte ten úžasný pocit, když se najednou ocitnete v některé z tropických zemí a před vámi je dlouhá a úžasná dovolená. Tyto pozitivní představy toho, co bude následovat po přistání, vám pomohou překonat nervozitu z letu.

11) Rozdělte si let na části

"Rozdělte si dobu vašeho letu na krátké úseky a pro každý si naplánujte nějakou činnost. Nejlépe neobvyklou, ke které byste se jinak nedostali. Třeba napište dopis, něco snězte a myslete přitom na své jídlo, přečtěte si časopis, pusťte si hudbu, učte se cizí jazyk. Tyto aktivity spolehlivě odvedou vaši pozornost od subjektivních pocitů z průběhu letu," dodává Steve Allright.   

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama