reklama

Toužíte po šťastném vztahu? Mluvte, naslouchejte a respektujte se

S názory na partnerství je to podobné jako na rodičovství. Často slýcháme úplně protichůdné řeči o tom, co je vlastně nejlepší. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Foto: iStock

Nikdy v minulosti lidé neřešili tolik své vztahy, jako v dnešní době. Důvod je prostý. Žijeme v klidu a míru, máme relativní dostatek všeho a život je rozhodně snažší než kdykoliv dříve. Vztahy najednou dostávají obrovský prostor. 

Přirozeně chceme, aby byly perfektní, my se cítili milovaní a současně milovali, bavili se, rozuměli si, inspirovali se navzájem…Doplňte, co kdo potřebujete. Od jednoho člověka chceme, aby byl naším souputníkem života, milencem, vychovával společně s námi děti, staral se o domácnost, byl naším psychologem, rádcem, opravářem bytu. Tolik tlaku nemůže unést nikdo, dřív byly jednotlivé kompetence rozložené na celou komunitu, dnes nám jeden člověk nahrazuje společenství. Jak to tedy všechno ustát?

1) Zapomeňte na to, že protiklady se přitahují

Samozřejmě, můžete mít rozdílné názory či zájmy, ale v zásadních otázkách se musíte shodnout. Chcete mít děti? Jak je vychovávat? Jak si rozdělíte finance? Jak budou rozdělené úkoly v domácnosti? Těžko spolu může žít člověk liberálního názoru, co zastává rovnost a staromilec, volající po časech, kdy žena byla uvázaná u plotny.

2) Mějte vlastní pravidla

Docela dobře se to dá například ilustrovat na věrnosti. Jsou páry, co ji vyžadují, jinde mají zase otevřený vztah. Co platí pro vás? Myslet si, že něco se samosebou rozumí, může přinést bolestivá nedorozumění. Podobné je to například v otázce peněz: kdo bude co platit? Budete mít společný účet, nebo každý své finance?

3) Respektujte se

V případě, že se vám něco na partnerovi nelíbí, buď to akceptujte, nebo musíte o dům dál. Nikoho nepředěláte, pokud nechce. Je také důležité svůj protějšek k ničemu nenutit. Máte právo požádat, druhá strana zase odmítnout. Je pak na vás, jak se zařídíte. Nátlakem, vydíráním nebo výčitkami můžete dosáhnout krátkodobého úspěchu, ale dlouhodobě nefunkčního vztahu.

4) Dejte sbohem manipulátorům

I když to vídáme snad v každém filmu, který se věnuje partnerským vztahům, lidé co s vámi nehrají na rovinu, nemají ve vašem životě co pohledávat. Nemusíte marnit čas s někým, kdo vám chce uštědřit lekci, protože "všechny ženy jsou špatné a je potřeba jim dát za vyučenou", ani s někým, kdo má pořad vztek na svého předchozího partnera a vybíjí si to na vás.

5) Nesoupeřte

Vztah není místo, kde si musíte lásku zasloužit a být nejlepší. Ani se nepřetahovat, kdo z koho. Není tu vítěze, ani poraženého. Týmová hra tu stojí nade všechno.

6) Partner není telepat

Pokud na otázku: "Co je ti" odpovídáte příznačně "nic", nemůžete čekat, že se něco změní k lepšímu. Nečekejte na to, že kdokoliv může vědět, co chcete. Někdy to totiž nevíme ani my sami. V případě, že máte s čímkoliv problém, mluvte o tom. Popisujte ale vždy pouze své pocity, nehodnoťte chování druhého.

7) Nezapojujte do řešení problémů nikoho třetího

Dřív, než si začnete rodině nebo kamarádkám stěžovat, jakého to máte doma nepovedeného muže, sdělte mu, co vám vadí. Není fér svůj protějšek pomlouvat, ale přitom nehledat řešení. Nikdo kromě nás samotných navíc do vztahu nevidí a rady, co nám kamarádky nebo maminka a sourozenci dávají, je jejich pohled. Nikoliv to nejlepší řešení pro nás.

8) Psycholog není sprosté slovo

Už jsme nějak akceptovali, že pokud potřebujeme doma něco opravit nebo vylepšit, voláme odborníky. Stejně jako nejlepší střih a barvu nevytvoříte doma, ale vytvoří je profesionální kadeřník, tak i způsob, jak řešit problémy, nenajdeme během sedánku s přáteli, ale u psychologa. Díky tomu, že je nezaujatý a vyškolený nás navede, jak najít tu nejlepší cestu pro sebe sama. Kromě individuální terapie můžete zkusit i tu párovou. Je to absolutně přirozená a chvályhodná věc: chtít spolu lépe vycházet a učit se to.

9) Nesrovnávejte své vztahy s ostatními

Třeba je váš kolega se ženou šťastný už dvacet let a působí pořád velmi zamilovaně, ale opět, nevíte, co se ve vztahu odehrává. Nikdy nebudete jako ti druzí, protože každý je jedinečný, má jinou východu i představu o tom, jak by partnerství mělo vypadat.

10) Žárlivost není důkazem lásky, ale nejistoty 

Bohužel si často myslíme, že když na nás partner žárlí, je to proto, že nás strašně miluje. Znamená to ale, že si nevěří, a proto podezřívá, že s ním vlastně nechceme být. U chorobných žárlivců často také platí pořekadlo: "podle sebe soudím tebe". Chroničtí nevěrníci totiž na své protějšky projektují vlastní slabost.

11) Nepřehlížejte varovné signály

Ze začátku chce většina lidí působit co nejlépe, ale postupem času každý odloží svou masku. Všímejte si, jak se druhý chová k ostatním, protože takhle se bude stavět i k vám. Seřve obsluhu? Je hrubý/hrubá k prodavačům? Z takových situací se dají vyčíst problémy v budoucnu. Výstražná kontrolka by také měla zasvítit, pokud mluví špatně o svých bývalých vztazích.

12) Dělá vztah váš život lepší?

Pokud máte doma "Itálii", kdy se obden hádáte, rozcházíte, stěhujete, pak usmiřujete, aby za týden či měsíc začlo vše zas nanovo, promyslete si proč potřebujete žít v takovém napětí. Žít na emocionální houpačce vám přinese jen neurózu, ale zato sebere spousta sil, co můžete věnovat sobě, svému rozvoji a hledání vztahu, ve kterém budete dva dospělí vyrovnaní lidé.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama