reklama

Ženou v pěti letech aneb Předčasné dospívání

Předčasná puberta je závažná hormonální porucha, která může pokřivit postavu, ale také děvčátko nadosmrti poznamenat. Psychika pětileté holčičky se jen těžko srovnává s tím, že její tělo vypadá jako tělo dospělé ženy. A rozhodně jí na to nedají zapomenout ani vrstevníci...

Foto: Isifa/Thinkstock

Předčasná puberta je závažná hormonální porucha, která může pokřivit postavu, ale také děvčátko nadosmrti poznamenat. Psychika pětileté holčičky se jen těžko srovnává s tím, že její tělo vypadá jako tělo dospělé ženy.

A rozhodně jí na to nedají zapomenout ani vrstevníci. Asi si dokážete představit, s jakými problémy - ať už je to obyčejná všetečná zvědavost nebo posměšky - by se setkávala holčička, která by šla do první třídy s taškou na zádech a v podprsence!

Problémy s růstem

předčasném dospívání dívek hovoříme tehdy, začne-li vývoj pohlavních znaků (prsů, pohlavních orgánů, ochlupení) před 8. rokem. Jde o velmi závažnou hormonální poruchu, které může mít nepříjemné fyzické i psychické důsledky.

Předčasná puberta může totiž narušit růstový vývoj dítěte. Není-li včas zahájena léčba, dojde k předčasnému uzavření růstových štěrbin, a tím i k předčasnému ukončení růstu a k menšímu vzrůstu, než by odpovídalo dědičným předpokladům. Problémy bývají i s poruchou soustředění ve škole a se začleněním do dětského kolektivu.

Pokud se znaky předčasné puberty objeví, je třeba vyhledat dětského lékaře. Ten by měl děvče poslat k dětskému endokrinologovi a k dětskému gynekologovi. Léčba probíhá prostřednictvím prášků, které snižují tvorbu gonadotropinů (FSH a LH) a nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky, případně dodání růstového hormonu. Když se ve vhodné době léčba ukončí, dívka se vyvíjí normálně.

Jsi velká, jsi dospělá!

Předčasná puberta klade zvýšené nároky také na psychiku dítěte i rodičů. Holčička je pro svou nápadnost středem zájmu vrstevníků i dospělých. Stejně staré děti v takových případech dovedou být velmi zlé, velkou škodu napáchají i nepoučení a netaktní dospělí. Dalším rizikem je fakt, že předčasně vyspělá děvčata bývají často pohlavně zneužívána.

Navíc je třeba mít stále na paměti, že duševní vývoj odpovídá skutečnému věku dítěte. To však vypadá mnohem starší a okolí má sklony s ním podle toho jednat. Nepřetěžujte proto dítě úkoly, které jsou pro něj nadměrné!

Postižené dítě chce především vypadat a chovat se stejně jako jejich vrstevníci, projevy předčasného dospívání vyvolává zmatek a pocity nejistoty. Měli byste mu vysvětlit, že změny související s jeho tělem jsou normální a jeho vrstevníci jimi projdou o něco později. Umožněte mu pokračovat v jeho obvyklých aktivitách (sport, zájmové kroužky). Mluvte s ním o jeho problémech a pokud nevíte jak, nechejte si poradit od psychologa.

Čtěte také: Domácí zvíře zvané Puberťák: Chov, výcvik, krmení

Místo vyučování do porodnice

Předčasná puberta často vyvolává kriminální chování. Typický je v této souvislosti příběh nejmladší matky světa: Lina Medina menstruovala od svých osmi měsíců, ve 4 letech se jí začala vyvíjet prsa a v 5 kostra a pánev. Bylo jí 5 let, 7 měsíců a 21 dní, když porodila zdravého syna Gerarda. Lina nikdy neprozradila, kdo byl otcem, podezření však padlo na jejího vlastního tátu. Podobné osudy mělo víc holčiček, které figurují na seznamu nejmladších maminek. Jména otců jsou buď neznámá, nebo patří někomu z rodiny:

  • Liza: Šestiletá Ukrajinka Liza porodila v roce 1934 mrtvého novorozence. Jeho otcem byl Lizin dědeček.
  • Hilda: Peruánská holčička Hilda Trujillo porodila v 9 letech zdravou holčičku. Její dvaadvacetiletý bratranec, který v té době bydlel u rodiny žijící v domě o jedné místnosti, byl uvězněn za znásilnění.
  • Naďa: Ukrajinka Naďa Gnatyuk porodila jako jedenáctiletá poté, co ji znásilnil vlastní otec. O rok později se vdala.
  • Kordeza: Bulharka Kordeza Zhelyazko porodila jako jedenáctileté v den své svatby. Otec a manžel Jeliazko Dimitrov (19) ji přivedl do jiného stavu týden poté, co se seznámili a v současné době odpykává šestiletý trest vězení za sex s nezletilou.

zdroj: Prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc., Děti a my, Praha 2003, pediatrie-motol.cz, en.wikipedia.org, incrediblebirths.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

19 let, 380 kg: Sledujte nejtlustšího teenagera planety

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70!

Je vaše pračka chytřejší než vy? Naučte se prát!

Z hlediska lékaře

Kontrolu dospívání provádějí hormony, které produkuje žláza zvaná hypofýza neboli podvěsek mozkový. Jsou to GnRH (hormon uvolňující gonadotropiny) a gonadotropiny samotné: FSH (folikuly stimulující hormon, který podporuje ženské vaječníky k vývoji vajíček a povzbuzuje tvorbu ženských pohlavních hormonů) a LH (luteinizační hormon, který podporuje tvorbu ženských pohlavních hormonů ve vaječníkách), Dále potom pohlavní hormony testosteronestrogeny (ovlivňují vývoj prsů a dělohy) a androgeny.

Hladiny gonadotropinů (FSH a LH) a pohlavních hormonů v průběhu života kolísá: u dospívajících osob a novorozenců je vysoká, po 3. až 6. měsíci věku dochází k výraznému poklesu. V období mezi 4. až 6. rokem věku je velmi nízká, k mírnému vzestupu dochází v 7 - 8 letech, tedy několik let před vývojem druhotných pohlavních znaků. Za normálních okolností začíná puberta u dívek mezi 10. a 13. rokem. Provází ji růstové urychlení a je zakončena dosažením plodnosti

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama