reklama

Učí se špatně? Možná za to může nedostatek jódu!

Špatné soustředění, pomalá chápavost, mizerná paměť - to všechno mohou být vrozené nedostatky. Může však také jít o signály, že organismu chybí jód. Na co vlastně tento prvek potřebujeme? Na celý život. V prenatálním stadiu a časném kojeneckém věku je klíčový pro vývoj centrální nervové soustavy. V celém životě pak má nezastupitelnou roli pro fungování štítné žlázy.

Dítě, mléko
Dítě, mléko | Foto: Profimedia.cz

Špatné soustředění, pomalá chápavost, mizerná paměť - to všechno mohou být vrozené nedostatky. Může však také jít o signály, že organismu chybí jód.

Na co vlastně tento prvek potřebujeme? Na celý život.prenatálním stadiu a časném kojeneckém věku je klíčový pro vývoj centrální nervové soustavy. V celém životě pak má nezastupitelnou roli pro fungování štítné žlázy.

Pozor na skrytou nedostatečnost

Děti s dlouhodobým nedostatkem jódu mohou mít skrytě nedostatečnou funkci štítné žlázy, jež se projevuje sníženou koncentrací, vštípivostí a schopností si pamatovat. Bývají rychleji unavitelné, zimomřivé a spavé.

Pokud si rodiče nejsou jisti, jak je na tom jejich dítě, měli by navštívit ordinaci pediatra nebo dětského endokrinologa. „Vyšetření není složité, odběr krve na stanovení hormonů a protilátek je standardní a případný ultrazvuk už vůbec nebolí. Aktivní by měli být zejména ti, v jejichž rodinách se onemocnění štítné žlázy vyskytuje," konstatuje MUDr. Božena Kalvachová, CSc.

Význam jódu pro dospívající

Hormony štítné žlázy ovlivňují proces růstu a vyzrávání kostí. Působí v růstových chrupavkách během dětství a puberty i při celoživotních kostních přestavbových pochodech.

V období puberty potom navíc zajišťují podmínky pro růstové urychlení a normální průběh pohlavního vývoje. Nedostatek jódu může u dívek způsobovat poruchy menstruačního cyklu, později vyšší potratovost i výskyt předčasných porodů.

Nedostatek jódu, případně selenu, se může také podílet na zvýšeném vypadávání vlasů u dívek v pubertě. Může mít i vliv na zapomnětlivost a únavu pubescentů, poruchy soustředění nebo paměti, zvýšenou únavu a spavost.

Kde najdeme jód?

Především v pestré stravě. Jód se nachází v mořských rybách a řasách, v mléčných výrobcích, v menším množství pak ve vejcích, čokoládě, sušených houbách, sterilovaném zelí či masných výrobcích. Kojenci přijímají jód v mateřském mléce. Jedním ze snadno dostupných zdrojů tohoto prvku může být i minerální voda.

Nepřehánět!

Pozor! Nežádoucí je nedostatek jódu, stejně jako jeho nadbytek. Nedostatek se projevuje únavou, zimomřivostí, suchou kůží, vzestupem krevních tuků, chraptivým hlasem, prodlouženou reflexní dobou, snižováním mentálních schopností.

Nadbytek, zejména náhlý, hrozí potom spuštěním patologických autoimunitních pochodů ve štítné žláze (hypertyreóza). Projevuje se teplou opocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavností, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce.

zdroj: hanackakyselka.cz

Potřebná denní dávka jódu

  • děti do 6 let: 90 mikrogramů
  • školní děti, adolescenti, dospělí: 120-150 mikrogramů
  • těhotné a kojící matky: minimálně 200 mikrogramů

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama