reklama

Thomas, nebo Tammy? Osmiletý hoch chce změnit pohlaví!

Z osmiletého kluka Thomase se v průběhu tří let stala holčička Tammy. Změnu pohlaví si vyžádalo samo dítě, povolili ji však jeho rodiče. Diskuzi vzbudil nejen nízký věk dítěte, ale hlavně fakt, že Thomas byl synem lesbického páru

Thomas Lobel jako kluk a jako holka Tammy
Thomas Lobel jako kluk a jako holka Tammy | Foto: Facebook/Pauline Moreno

Z osmiletého kluka Thomase se v průběhu tří let stala holčička Tammy. Změnu pohlaví si vyžádalo samo dítě, povolili ji však jeho rodiče. Diskuzi vzbudil nejen nízký věk dítěte, ale hlavně fakt, že Thomas byl synem lesbického páru.

Byla volba pohlaví zneužití dítěte? Nebo šlo o pomoc trpícímu jedinci, kterou moderní medicína prostě umožňuje? Na to se názory různí. Vzhledem k nízkému věku Tammy budeme muset ještě chvíli počkat, než o svých zkušenostech bude chtít promluvit ona sama – třeba jako dospělá žena. Jisté je, že cestu změny pohlaví nastoupila z vlastního rozhodnutí. Otázkou zůstává, zda to nebylo pod – třeba neuvědomělým – vlivem rodičů a zda nebude tohoto rozhodnutí litovat. Ještě stále však má čas.

Jsem holka!

Američanky Pauline Moren a Debra Lobel adoptovaly chlapečka Thomase jako dvouletého. Od věku, kdy děti začínají vnímat rozdíly mezi pohlavími, však o sobě hovořil jako o dívce. „Já jsem holka,“ tvrdil jako tříletý. Vždy to bylo osamělé, tiché a milé dítě, které si nejraději hrálo s panenkami a zajímalo se o účesy, ne o baseball. Zlom nastal, když Thomas požadoval, aby mu rodiče uřízli penis. „To bys vykrvácel!“ zhrozily se maminky a pochopily, že je na čase návštěva odborníka.

Když maminky vzaly sedmiletého chlapce k psychiatrovi, potvrdil, že jde o závažnou poruchu identity, která při neléčení hrozí sebevraždou. Podle statistik programu na prevenci sebevražd se totiž o ni pokusí rovná polovina mladistvých s poruchou identity před dvacátým rokem života. Proto na jeho vlastní návrh souhlasili rodiče se změnou pohlaví už v osmi letech.

Existuje cesta zpět

Thomas nastoupil od tohoto věku novou, diskutovanou hormonální léčbu ve specializovaném zdravotním středisku v Berkeley. Jednou do roka mu lékaři implantují do levé paže léky, které blokují mužské hormony. U chlapce se proto přestanou v pubertě vyvíjet široká ramena, neporostou mu vousy a nezhrubne hlas.

Zůstane tak vlastně fyzicky chlapcem až do svých 15 let, kdy se má sám rozhodnout pro operativní zákrok, který z něj definitivně učiní ženu. Pokud však do té doby změní názor, stačí vysadit léky a nastoupí u něj puberta jako u každého dospívajícího muže. Pokud své stanovisko potvrdí, doplní operativní zákrok ženské hormony, díky nimž se jí – ano, teď už dívce – vyvinou ňadra a zvýší hlas.

Zneužití? Týrání?

Tomuto nařčení čelí obě maminky nejen ze strany veřejnosti, ale také od přátel a dokonce vlastní rodiny. „Všichni jsou rozzlobení. Jak jste to mohly udělat, ptají se, možná jste mu zničily život! Jenže naše orientace nehrála v jeho rozhodnutí žádnou roli, naopak, i nám to přišlo velmi divné. My sice víme, jaké je cítit se odlišný, ale nezažily jsme, jaké je to být uvězněn v jiném těle,“ uvedla Pauline Moren pro DailyMail.

Pauline a její partnerka Debra byly oddány v roce 1990. Mají dva spokojené starší syny a dokonce vnoučata.  „Nechceme vytvářet třetí pohlaví, jen umožnit dítěti trpícímu poruchou identity včasnou přeměnu. Pokud totiž projde pubertou jako nespokojené pohlaví a teprve pak se nechá změnit, nikdy už nebude patřit ani na jednu, ani na druhou stranu bariéry.“

Pomoc v pravou chvíli!

Možná lze něco vypozorovat z chování samotné holčičky. Té totiž změna velmi prospěla. Tammy – bylo to její vlastní rozhodnutí změnit jméno – ráda tančí, miluje šatičky a bižuterii, nechala si narůst delší vlasy, pokoj má vymalovaný žlutě a vyzdobený zvířátky a růžovými teniskami.

„Jako Thomas žila ve svém vlastním světě a stranila se ostatních. Když jsme jí umožnily být Tammy, nastala okamžitá proměna: stále se hihňala, živě komunikuje s vrstevníky a sama před nimi brání své rozhodnutí,“ dodala matka.

Ze smutného kluka se stala veselá holka. Zůstane to tak ale i nadále? Mají rodiče právo ovlivňovat pohlaví svých dětí, nebo jde o zneužití? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v naší anketě.

zdroj: heraldsun.com.au, cnn.com

Otazníky zůstávají

Podle průzkumů však není věc zdaleka tak jasná. Ze 109 chlapců, kteří trpěli mezi 3. a 12. rokem poruchou identity, trvalo ve 20 letech na změně pohlaví pouhých 12 % z nich. Zda se se svým pohlavím smířili, protože prošli pubertou, nebo prostě jen došli k tomu, že se vlastně nenarodili tak špatně, zůstává velkou neznámou.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama