reklama

Taneční: Mají ještě vůbec smysl?

Věřte, že ano! Alespoň pokud chcete mít ze svého potomka všeobecně vzdělaného a společensky zdatného člověka. "Umění tančit je jako další světový jazyk," přirovnává učitel tance Mirek Brožovský.

Foto: Isifa/Thinkstock

Věřte, že ano! Alespoň pokud chcete mít ze svého potomka všeobecně vzdělaného a společensky zdatného člověka. "Umění tančit je jako další světový jazyk," přirovnává učitel tance Mirek Brožovský.

V tanečních se navíc děti setkají také se základy společenského chování, které ve výuce na školách zásadně chybí. Přitom právě ono odliší dělníka od manažera. A zvyknou si na společenský oděv. Umění tančit prostě řadí člověka do vyšší sociální skupiny.

"Můj syn chodí na výběrové gymnázium, kde maturitní plesy probíhají tradiční formou - s dobrou taneční hudbou, promenádou kolem sálu, zachováváním pravidel společenského chování. Ani by mě nenapadlo, že to může být jinak - dokud jsem se náhodou neocitla na školním plese nejmenované ekonomky. To byl rozdíl! Polovina studentů evidentně do tanečních nechodila. Promenáda jim nic neříkala - když hudba dohrála, zůstali prostě stát na parketu a čekali na další kousek. Po desáté už byla třetina z nich opilá. A pohled na dívenky v drahých tanečních róbách, jak drsňáckým krokem křižují parket se zapáleným cigárem v ruce, na mně zanechal opravdu velký dojem," vzpomíná psycholožka Naďa.

Proč chodit do tanečních?

"Dospívání je obdobím nezávaznosti a poznávání, které jednoznačně prospívá nárůstu sebevědomí.  A právě první taneční jsou z hlediska vývoje tanečního i kolektivního hodně důležité," říká Mirek Brožovský.

Čtěte také: Taneční sezóna je tady, ale tanečníci chybí

"Umožňují poznat společnost z jiného než školního prostředí. Společenský tanec znamená umět se pohybovat mezi lidmi, což mladého člověka kladně poznamená  na celý život. Už navždycky se bude umět bavit, a to nejen u baru. Nebude se společnosti bát proto, že by neuměl tančit. Snadněji bude navazovat i vážnější vztahy. Mladý člověk, který umí tančit a chovat se na večírku, umí provést protějšky ze zaměstnání, třeba manželku nadřízeného, výrazně posiluje na společenském žebříčku. Tato deviza je šířena lidmi v jeho okolí jako mimořádně kladná," zdůrazňuje učitel tance.

Jaké tance se učí?

  • blues
  • waltz
  • foxtrot
  • valčík
  • polka
  • mazurka
  • tango
  • rumba
  • samba
  • jive (džajv)
  • cha-cha (ča-ča)

Dospělí se k tanci vracejí

Díky televiznímu pořadu Stardance se společenský tanec dostal do popředí zájmu v celém světě. Do módy se vrací i v ČR, kde má historicky velkou tradici. A vůbec nejde jen o záležitost teenagerů, stále častěji navštěvují taneční i dospělí, kteří tak dohánějí, co v mládí zameškali.

Tanec však nenabízí jen zábavu a myšlenkové odreagování, má také kladný vliv na fyzickou konstituci: zlepšuje dýchání a držení těla v oblasti páteře, která celodenním sezením u počítače dostává pořádně zabrat, ale zároveň také vysoce zaměstnává mozkové závity, čímž funguje jako prevence Alzheimerovy choroby.

"Tanec prostě patří neodmyslitelně k životu. Je to příležitost, jak v dnešní uspěchané době prožít krásný večer s partnerem, večer, při kterém se oba zapojí do komunikace fyzicky i psychicky. To z něj dělá jeden z nejlepších prostředků odreagování od starostí všedního dne," uzavírá Mirek Brožovský.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tanec je nejzábavnější hubnutí

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Jaký je rozdíl mezi batoletem a psychopatem?

Kdo je Mirek Brožovský?

Tanečník mezinárodní třídy v letech 1994-2003, trenér, porotce tanečních soutěží, v letech 1993-1999 profesor konzervatoře Jaroslava Ježka, obor společenský tanec, v současné době lektor trenérského studia FTVS Univerzity Karlovy, trenér juniorských finalistů MS a mistrů ČR v tancích standardních a především učitel tance pro všechny generace a úrovně a spolumajitel pražské taneční školy Astra.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama