reklama

SIDS se lze bránit vhodnou postýlkou

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je opravdový strašák a každá maminka udělá první poslední, aby se mu vyhnula. Pomáhá při tom hlavně prevence.

Foto: Isifa/Thinkstock

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) je opravdový strašák a každá maminka udělá první poslední, aby se mu vyhnula.

Pomáhá při tom hlavně prevence. Nekouřit v těhotenství (a pokud možno ani před otěhotněním), vybrat správnou postýlku, neválet v ní hračky, využívat moderní technologie.

Lékaři stále nevědí

Česká republika se společně s Finskem, Švédskem nebo Slovinskem řadí mezi země s nízkou kojeneckou úmrtností. I přesto SIDS známe. Přichází nečekaně a jeho obětí se může stát kterékoliv miminko. Na 2 - 5000 novorozených dětí připadá jedno, které postihne syndrom náhlého úmrtí, a to nejčastěji ve 2. až 4. měsíci života.

Čtěte také: Uložila jsem zdravé miminko, za hodinu už nedýchalo

Ročně zemře v ČR na SIDS okolo 150 dětí, což je asi polovina všech zemřelých miminek do 1 roku. Syndrom náhlého úmrtí kojenců spadá do medicínské kategorie "Nepřesně určené a neznámé příčiny smrti". Co to znamená? Že lékaři prostě netuší, proč k SIDS dochází. Jisté je jenom, že syndrom náhlého úmrtí kojenců přepadá děti ve spánku a že při něm dochází k nedostatečnému zásobení krví a kyslíkem.

"Zdá se, že na úmrtí se může podílet celá řada faktorů, například nezralost, rodinná anamnéza, nitroděložní hypoxie (nedostatek přívodu kyslíku k plodu v těle matky) nebo nízká porodní hmotnost," shrnuje Ivo Borek, primář Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno.

Znají ale rizikové faktory

A právě tam mohou rodiče alespoň něco udělat - vyhnout se jim na sto honů. Mezi rizikové faktory patří:

  • matka kuřačka
  • poloha dítěte na břiše
  • spánek v posteli s rodiči
  • příliš měkká matrace
  • přetápění nebo přehřívání dítěte

Doporučujeme: Vyrazte jí to cigáro z ruky aneb Kouření v těhotenství

Existují také varovné signály v chování samotného miminka. Tyto příhody ohrožující život dítěte mají odbornou zkratku ALTE (Apparent Life-Threatening Events) a zvyšují riziko SIDS čtyřikrát. Patří k nim:

  • kombinace krátkodobé zástavy dechu se změnou prokrvení
  • snížení nebo zvýšení svalového napětí, záškuby končetin
  • časté zvracení

Riziko SIDS jde snížit

Přesto lze riziko vzniku SIDS podstatně snížit: Nekuřte v přítomnosti miminka (a pokud možno vůbec). Nepokládejte ho bez dozoru na bříško, a rozhodně ne na příliš měkkou matraci a v přetopené místnosti. "Postýlka má vyhovovat bezpečnostním normám, z blízkosti dítěte mají být odstraněny všechny měkké materiály, které mohou způsobit přidušení. Dítě nemá sdílet lůžko s další osobou," dodává primář Ivo Borek.

Dítě by mělo spát na zádech. Pokud leží na boku, je nutno napolohovat spodní ruku tak, aby se vyloučilo převalení na bříško. Hodně pomohou speciální polohovací válečky, jež miminko stabilizují v bezpečné poloze.

Rodiče by měli dítě ve spánku hlídat. Jasně, že nemohou být ve střehu 24 hodin denně, ale moderní přístroje to dokážou. "Nejčastěji se jedná o chůvičky a monitory dechu, které průběžně sledují jeho pravidelnost a v případě jakékoliv problému hned rodiče informují hlasitým signálem," radí Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz.

A když dojde na nejhorší a přístroj signalizuje skutečný problém? Obvykle stačí dítětem lehce zatřást či je probudit, a dýchání se obnoví. Pokud ale modrá a nedýchá, nepropadejte panice. Jeden z rodičů by měl volat záchrannou službu a druhý dítě oživovat umělým dýcháním. Pro záchranu hrají roli vteřiny. Čím rychleji se zahájí resuscitace, tím větší je šance na přežití a menší riziko celoživotních následků v podobě postižení psychomotorického vývoje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 věcí, které mámy nikdy neřeknou nahlas

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

Zapomeňte na cukr. Tělo se pak neubrání ani rakovině

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama