reklama

Rodiče utratí za alkohol a cigarety víc než za sport svých dětí

Vždycky je zajímavé vidět, kolik peněz a za co v domácnosti utratíme. Poslední průzkumy ale nehovoří o rodičích příliš lichotivě.

Foto: Profimedia

Přání dítěte má podle rodičů velký vliv na výběr jeho sportovní aktivity, nakonec se však nejvíce rozhodují podle finanční a časové náročnosti sportu. České domácnosti utratí za sport dětí v průměru 624 korun měsíčně, tedy o 200 korun méně než za alkohol a cigarety. 

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti Sazka, který zpracovala agentura NMS Research. Z něj vyplývá, že nejvíce průměrná česká domácnost utratí za bydlení (necelých sedm tisíc korun), hned v závěsu je jídlo (6390 korun). Za jídlo mimo domov utratíme necelou tisícovku měsíčně.

Neplatíme, protože nemáme přehled

Přes tři procenta rodinného rozpočtu utratí za sport dětí 25 procent českých rodin, nad pět procent pak desetina. Pětina rodin i kvůli financím nedává na sportovní aktivity svých potomků ani korunu. Obavy, že sport vyžaduje spoustu peněz, jsou přitom často přehnané a zbytečné. 

Při dotazování rodičů na orientační rozsah cen jednotlivých sportů více než třetina z nich odpověděla, že nemá vůbec tušení. Další značná část při svých odhadech uvedla částky několikanásobně vyšší, než jaká je skutečnost. Správný odhad má v drtivé většině případů jen čtvrtina rodičů.

Třikrát levnější, než si myslíme

Názorným příkladem může být jedna z nejlevnějších aktivit – atletika. Sport, jehož roční náklady se pohybují okolo čtyř tisíc korun. Více než třetina odpovídajících vůbec cenu tohoto sportu nedokáže odhadnout. Bezmála 20 procent dotázaných si myslí, že atletika stojí ročně mezi 10 a 15 tisíci korun, a dalších 20 procent si myslí, že je dokonce ještě dražší. Tento výrazný nepoměr pak byl patrný u velké části dotazovaných sportů. 

"Zjistili jsme, že rodiče mají o cenách jednotlivých sportů špatný přehled a myslí si, že aktivity jsou dražší, než jaká je realita. I proto jsme se rozhodli vytvořit praktický seznam na sportvokoli.cz, který rodičům pomůže v rozhodování," říká tisková mluvčí Sazky Veronika Marková.

Jsou samozřejmě rodiny, které si skutečně sport nemohou dovolit. Existují ale způsoby, jak i v takovém případě prostředky získat. "V Sazce například ve spolupráci s Českou olympijskou nadací dlouhodobě podporujeme sportování dětí ze sociálně znevýhodněných rodin," dodává Veronika Marková.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama