reklama

Očkování vašich dětí: co byste měli vědět

Vhodně zvolené očkování zajišťuje dětem dostatečnou ochranu už od narození. Funguje proti řadě nemocí, dětem šetří bolest a rodičům čas a peníze, o které by je nemoc dítěte připravila.

Očkování
Očkování | Foto: Profimedia.cz

Vhodně zvolené očkování zajišťuje dětem dostatečnou ochranu už od narození. Funguje proti řadě nemocí, dětem šetří bolest a rodičům čas a peníze, o které by je nemoc dítěte připravila.

Posledních deset let se v ČR povinně očkovalo proti deseti nemocem: záškrtu, černému kašli, infekcím způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b (nebezpečný virus, který napadá mozkové blány, klouby, srdce, oči, uši a další orgány), dětské obrně, žloutence typu B, tetanu, spalničkám, zarděnkám, příušnicím a tuberkulóze (TBC). Významný přelom znamenalo zavedení očkování kombinovanou hexavakcínou v roce 2007 (chrání proti šesti nemocem zároveň) a ukončení plošného očkování proti TBC k 1. listopadu 2010.

Mohlo by vás zajímat: Pozor na dětskou vyrážku: Může znamenat i vážnou nemoc

Ochrana před narozením

Na ochranu svého miminka by měli rodiče myslet již před jeho narozením. Pokud se sami nechají očkovat kombinovanou vakcínou proti černému kašli, záškrtu a tetanu, vyhnou se riziku přenosu nemoci na novorozence, který ještě není chráněn očkováním. V naprosté většině případů se totiž novorozenec nebo neočkovaný kojenec nakazí právě od členů nejbližší rodiny.

Ženy, které plánují těhotenství a doposud neprodělaly plané neštovice, by se potom měly ještě před otěhotněním chránit očkováním. Ale pozor! Po tomto očkování by žena neměla otěhotnět ještě další tři měsíce.

Povinná očkování

V současnosti se u nás povinně očkuje proti devíti nemocem, a to dvěma vakcínami. MMR vakcínou se očkuje proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Hexavakcína pak děti chrání proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b, dětské obrně, žloutence typu B a tetanu.

První povinné očkování je hexavakcínou. Podává se ve čtyřech dávkách: nejdříve v devátém  týdnu života a pak další dvě dávky s odstupem nejméně čtyři týdny mezi sebou. Do 18. měsíce věku je pak třeba ještě zajít s dítětem na přeočkování čtvrtou dávkou vakcíny.

Další povinné očkování, MMR vakcína, se podává v jedné vakcíně ve dvou dávkách (v 15 měsících a mezi 21. a 25. měsícem). Jako alternativu mohou rodiče zvolit očkování, které sice není hrazené, ale chrání děti navíc ještě proti planým neštovicím bez nutnosti vpichu navíc.

Nepovinná očkování

V prvním roce života dítěte mohou rodiče také zvolit nepovinné očkování proti rotavirům. Rotavirové infekce jsou nejčastější příčinou hospitalizací dětí do pěti let s infekčními průjmy. Často se projevují zvracením, průjmy, někdy může dojít až k dehydrataci. Očkování proti rotavirům se podává dětem ve dvou dávkách ústy bez nutnosti vpichu. Je hrazeno rodiči, ale téměř všechny pojišťovny na něj přispívají.

Výjimečné postavení v dětském očkovacím kalendáři zaujímá očkování proti pneumokokům. Pneumokoky mohou způsobit závažná invazivní onemocnění, ale také velmi časté a bolestivé záněty středního ucha. Přestože je očkování proti pneumokokům nepovinné, hradí ho zdravotní pojištění. Očkuje se ve čtyřech dávkách (ve 3, 4 a 5 měsících věku dítěte), mezi 11. a 15. měsícem následuje přeočkování čtvrtou dávkou.

Před nástupem do dětského kolektivu je potom vhodné uvažovat například o očkování proti žloutence typu A, která je určena dětem od jednoho roku, případně o očkování proti chřipce. Pokud děti tráví mnoho času v přírodě, stojí též za úvahu očkování proti klíšťové encefalitidě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Manželství je zase v módě. Jak si ho ale udržet?

Jak dlouho se už očkuje?

  • 65 let záškrt
  • 63 let tuberkulóza (loni ukončeno)
  • 59 let tetanus
  • 53 let černý kašel
  • 51 let dětská obrna
  • 42 let spalničky
  • 29 let zarděnky
  • 24 let příušnice
  • 10 let žloutenka typu B
  • 4 roky infekce způsobené bakterií Haemophillus influenzae b

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama