reklama

Miminko při porodu: Co cítí, vidí a slyší?

Přemýšleli ještě někdy, co miminko prožívá a cítí, když se prodírá na svět? Jak vůbec projde rodidly? Bolí to? Jaký je pocit se poprvé nadechnout?

Foto: Isifa/Thinkstock

Zdá se neuvěřitelné, že miminko vážící 3,5 kg projde otvorem o průměru koblihy. Moudrá matka příroda to však zařídila.

Přemýšleli ještě někdy, co miminko prožívá a cítí, když se prodírá na svět? Jak vůbec projde rodidly? Bolí ho to? Jaký je pocit se poprvé nadechnout?

Měkká lebka a plíce plné vody

Lebku novorozence si jde představit jako dlaždice spojené měkkou maltou. Měkké spoje umožňují malé posuny lebečních kostí, což usnadní průchod porodními cestami. Hlavička sice bývá po porodu mírně zdeformovaná, ale to se během několika dní upraví.

Doporučujeme: Co k přirozenému porodu nepatří - a lékaři to dělají

Před narozením jsou plíce vyplněny vodou, která jim pomáhá zrát, a plod získává kyslík přes placentu mámy. Během něj dochází k vytlačení tekutiny z plic, takže se orgán rozšíří a může naplnit vzduchem. Po přestřižení pupeční šňůry pak plíce její funkci plně převezmou.

Nemrzne?

Jak se dítě, které přichází z tepla nějakých 37 °C, přizpůsobí teplotě na porodním sále, kde bývá okolo 25 °C? Velkou roli přitom hraje štítná žláza, jejíž produkce pod vlivem chladu a zvýšeného adrenalinu vylétne až do nebe. To podpoří tvorbu tepla z tuku, čímž se reguluje teplota mimo dělohu.

Na tepelnou pohodu čerstvého novorozence se zaměřuje i personál. "Základem je zamezení ztrát tepla. Protože k největším ztrátám dochází odkrytou hlavičkou, sestra hned po prvním ošetření zabalí celé tělíčko i hlavu do vyhřáté pleny. Ze stejného důvodu se dítě bezprostředně po narození nekoupe. Smolka se buď neodstraňuje vůbec, nebo jen lehce otře. Při prvním přiložení k prsu je dítě přikryto plenou nebo ručníkem a hruď a bříško si hřeje o matčino tělo. Nezralé dítě nebo dítě s dýchacími či jinými potížemi bývá uloženo na vyhřívané lůžko nebo do inkubátoru pro zajištění ještě lepšího tepelného komfortu," popisuje pediatr MUDr. Martin Gregora.

Čtěte také: Ohrožuje porodnictví budoucnost lidského druhu?

I když zdravotníci hlavičku miminka zakrývají, zastánci kontaktního rodičovství to nedoporučují. Domnívají se, že se tím komplikuje vznik rané vazby s matkou, protože kvůli překážce na hlavičce necítí vůni miminka. Teplo podle nich dostatečně zajišťuje matčino tělo.

Nebolí ho to?

Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, co dítě vnímá při průchodu porodními cestami, nicméně podle posledních lékařských poznatků novorozenci pravděpodobně cítí bolest. Ale jak moc, je stále předmětem diskuzí.

"Běžný vaginální porod je pro novorozence formou stresu, který bolest bezesporu vyvolává. Pokud však není dlouhodobý a extrémní, funguje jako hybatel rozvoje. Jeho překonání nás posouvá ve vývoji dál," říká MUDr. Gregora.

Co vidí a slyší?

Nemůžeme si být ani jisti, kolik toho dítě vidí. Ale je dobře známo, že plod má sluchové schopnosti už před příchodem na svět. Dítě v děloze dobře slyší mámin hlas i okolní dění, jen k němu tyto zvuky přicházejí přes břišní stěnu tlumené. Povídání a zpívání maminky během devíti měsíců, co ho nosila v lůně, umožňuje novorozenci rozpoznat její hlas a podpoří tak ranou vazbu mezi matkou a dítětem po narození.

Kolik toho dítě v děloze vnímá zrakem, se lze jen dohadovat. Jisté je, že po narození vidí rozmazaně a dokáže dobře zaostřit asi na 25 centimetrů - což odpovídá vzdálenosti mezi hlavičkou dítěte u prsu při kojení a matčiným obličejem. Dokáže také rozpoznat a zapamatovat si rysy obličeje své mámy.

Co vlastně při porodu dělá?

Hlavičkou se miminko v ideálním případě otočilo dolů již někdy kolem třicátého týdne. Porod hlavičky je nejnáročnější a nejbolestivější fází, také následné vyjití ramínek může způsobit větší bolest. Zbytek je pak velmi rychlý.

Více o přirozeném porodu se dozvíte na Babyweb.cz>>

Během první doby porodní se hlavička složitě pohybuje, aby se přizpůsobila různým rozměrům horní a dolní části pánve. Samo miminko nijak nepracuje, je posouváno a tlačeno silou děložních kontrakcí. Bradičku má skloněnou na hrudník, aby hlava kladla co nejmenší odpor. Hlavička přitom rotuje a délka rotace se přizpůsobuje postavení plodu.

A co potom?

První okamžiky a hodiny po porodu jsou velmi důležité pro vztah matky a dítěte a mohou ovlivnit celý život. Stačí jen zavřít dveře a nechat je v klidu, aby příroda mohla udělat svou práci. Proto má být matka ponechána s dítětem v klidu a soukromí.

Položení dítěte na její nahé tělo zajistí tepelný komfort, když ho přikryjete temně rudým ručníkem, vytvoříte prostředí podobné tomu, jaké zná z dělohy. Tlukot matčina srdce ho bude uklidňovat, zatímco maminka bude vdechovat vůni z jeho hlavičky, což jí umožní lepší napojení na miminko a jeho potřeby. Miminko neumyté od plodové vody zase pomocí vůně najde lépe bradavku. Během prvních hodin života je schopno doplazit se z břicha až k ní a samo se přisát.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zákroky u miminek při vědomí: Mysleli, že necítí bolest

Vědomě si pořídili postižené dítě: Mají na to právo?

8 typů mužů, kteří nestojí za pozornost

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama