reklama

Matka samoživitelka: Dá se zkombinovat kariéra a výchova dětí?

Zůstala jste na děti sama. Milujete je a chcete jim dát to nejlepší. Musíte je ale také uživit. Práci však nechcete dělat jen proto, že je třeba zaplatit složenky. Dá se zkombinovat kariéra a péče o děti tak, aby nikdo netrpěl? A to ani svědomí? Zeptali jsme se koučky Lenky Černé.

Foto: Thinkstock

Jak pracovat s časem coby samoživitelka, tak abych neměla výčitky, že odbývám dítě a zároveň si chci udržet práci?

Důležité je, aby se žena samoživitelka dokázala ocenit a dopřála si i čas sama pro sebe. Uvědomila si, že všechno nemůže zvládnout sama, a začala hledat jakoukoliv pomoc, ať už se jedná o domácnost nebo i hlídání dítěte/dětí. Pokud nebudu sama se sebou spokojená a nebudu se radovat ze života, dříve či později se to odrazí i v mé výchově a ve vztahu s mými potomky. 


Co dělat, když nejsou k dispozici babičky, tetičky, prostě jakákoliv pomocná ruka k dítěti?

Poté ženě nezbývá nic jiného, než najít placenou pomoc. Je dobré do takové služby investovat, protože žena může dobít baterky a bude tak výkonnější i v práci. Kromě toho, občasná absence matky je dobrá i pro dítě, které si tak na matce nevytvoří zbytečnou emoční závislost.  

Jak zapojit do tohoto řetězce tatínka, pokud s ním je dobrá komunikace, I když máme jasně dané dny a čas, kdy se budou se synem vídat?

Ideální je, když je vztah v pohodě a daní dva si dokážou vyjít vstříc. Určitě bych se nebála svého ex požádat i mimo stanovený čas a udělala bych maximum pro to, aby náš vztah fungoval. Což někdy vyžaduje, abychom se vzdali ega a připustili, že i v jiné přítomnosti se naše dítě může cítit dobře (s jeho novou partnerkou například..). 

Jak s tatínkem dítěte vlastně komunikovat, pokud jsou naše vztahy na bodu mrazu?

Jak jsem již napsala, já osobně bych se snažila mít vztah v pořádku. A pokud to přesto nejde? Poté zbytečně vyčerpáváme energii a je zapotřebí se spolehnout hlavně na sebe. Občasnou komunikaci s otcem je potřeba ustát bez emocí a z určitého nadhledu. Jinak nás tento stav bude neustále vysávat. 


Jak se zastavit v začarovaném kruhu, kdy svůj čas dělím jen mezi práci a dítě?

Uvědomit si, že o tomhle poletování život není. Až když se zastavíme a začneme se věnovat sami sobě, můžeme se v životě posunout. Být tedy na sebe v tomto ohledu přísná a skutečně si dávat čas na své aktivity, přátele, odpočinek. Vzdát se také představy, že musím být dokonalá matka. Každá z nás máme své chyby a je zcela přirozené, že je děláme i u výchovy. 

Kde najít čas jen pro sebe, abych nebyla tak vyčerpaná a trochu si oddechla jiným směrem (cvičení, kino, sklenička s kamarádkou atd.)?

Právě si dovolit nebýt dokonalá a také se nebát požádat o pomoc. Dovolit si říct: Sama to nezvládám a potřebuji pomoc. To většina z českých žen neumí. Snažit se delegovat činnosti i na jiné, ať jsou to babičky, otcové nebo i profesionální pomocnice. Je lepší jim občas zaplatit a mít na sebe čas, než vše zvládat o samotě a být sedřená... 

Chtěla bych se ještě dovzdělat, ale nenacházím už žádný prostor pro tento 'luxus'...

To je jen o prioritách. Já osobně si myslím, že sebevzdělávat se mohu i 15 minutek denně, třeba před spaním nebo cestou do práce. V tomto ohledu je důležitá pravidelnost, nikoliv délka... A také velice záleží na tom, jestli na danou oblast máme chuť, cítíme u vzdělávání radost. Pokud to děláme jen z donucení, dlouhodobě to určitě nevydržíme. 

VIZITKA: Mgr. Lenka Černá
Lenka Černá se koučinku a osobnímu růstu věnuje 14 let. Je majitelkou sítě privátních klinik PURE CLINIC v Praze a Brně. Moderuje vlastní pořad Restart života na TV Stream, jehož cílem jke snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. Založila jsem Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama