reklama

Matce navrhli potrat, narodilo se zdravé dítě

"Dítě bude těžce postižené, potrat by byl nejlepším řešením," radili lékaři. Matka však odmítla plod zabít - a porodila zdravého syna.

Foto: Profimedia.cz

"Dítě bude těžce postižené, potrat by byl nejlepším řešením," radili lékaři. Matka však odmítla plod zabít - a porodila zdravého syna.

Jak přesné jsou tedy medicínské statistiky? Co vlastně plod nejvíc ohrožuje a jak ho chránit? jde se postižení vyhnout? Možná vás to překvapí, ale někdy ano.

Buď vy, nebo dítě!

Angličanka Rachel Gibsonová (33) už měla doma dvě dcery, Naomi (13) a Amelii (7), když otěhotněla potřetí. Od začátku ji však trápila velká těhotenská nevolnost, kvůli níž byla nakonec hospitalizovaná. V návaznosti na to nechali lékaři udělat ultrazvuk dvanáctitýdenního miminka. A nastávající maminku pořádně zaskočili.

"Máte na výběr: Buď vaše zdraví, nebo dítě. Navíc bude zřejmě těžce postižené, hrozí, že se narodí s Downovým syndromem," dozvěděla se.

Přesto se Rachel s partnerem Darrenem (32) rozhodli dát dítěti šanci a ponechat si ho za každou cenu. Odmítli dokonce amniocentézu, která by rozborem plodové vody negativní diagnózu potvrdila či vyvrátila. Báli se totiž, že by zákrok mohl vyvolat potrat.

Den po termínu pak Rachel porodila syna Zaneho, který vážil 3,9 kg a byl zcela zdráv.

Připravovali jsme se na nejhorší

"Připravovali jsme se na nejhorší, ale narodilo se nám krásné dítě. Má jen malinko deformovaná ouška, toho si však sotva všimnete. Je to sladký malý kluk, naprosto spokojený," uvedla šťastná maminka pro britský webový portál Sentinel.

Zaneho si máma s tátou na osudu doslova vyvzdorovali, kolik dětí ale mělo smůlu, že jejich rodiče špatnou zprávu lékařů neunesli a dali raději přednost přerušení těhotenství? To se nikdy nedozvíme.

Jak spolehlivé jsou tedy prenatální diagnostické metody? A co mohou ženy udělat, aby se vývojové vadě svého dítěte vyhnuly?

Postižení se lze vyhnout - někdy

Plodů s vrozenou vývojovou vadou vzniká daleko víc, odhaduje se, že až polovina ze všech počatých dětí. Většinou jsou však potraceny ve velmi časných dnech těhotenství, takže žena často ani netuší, že byla těhotná, a domnívá se, že měla jen opožděnou menstruaci.

Nikdo tedy nemůže zaručit, že se narodí zdravé dítě a vývojovým vadám s genetickou příčinou se lze vyhnout jen těžko. Můžete však udělat maximum pro to, abyste se vyhnula vývojovým vadám vyvolaným vlivy vnějšího prostředí. Kritickou dobou pro jejich vznik je zejména první třetina těhotenství, kdy se formují orgány plodu. Co všechno může vývoj dítěte ohrozit?

  • Alkohol, rozpouštědla, léky,
  • přemíra vitaminu A,
  • rentgenové vyšetření,
  • vysoká teplota a přehřátí (horečka, saunování, horké koupele),
  • infekce (chřipka, zarděnky, neštovice),
  • syrové maso (nákaza parazitem Toxoplasma),
  • nedostatek kyseliny listové (rozštěp páteře),
  • pozdní věk matky (Downův syndrom).

Jak zjistíte, že je dítě zdravé?

V ČR funguje velmi propracovaný, a dokonce i na evropské poměry špičkový screeningový program prenatální péče, zahrnující dvě biochemická vyšetření z krve matky a dvě ultrazvuková vyšetření plodu. Při zvýšeném riziku určité vrozené vady, jako tomu bylo u Rachel, se provádí odběr plodové vody (amniocentéza), případně odběr choriových klků či odběr pupečníkové krve (kordocentéza) pro genetické vyšetření.

Další možností je preimplantační genetická diagnostika (PGD), preventivní metoda, která dokáže rozeznat závažná dědičná onemocnění nebo vývojové vady z embrya. Z naprosto minimálního množství DNA embrya zjistí díky molekulární genetice, zda by dítě počaté z tohoto embrya bylo potenciálně nemocné či zdravé. Metodu PGD používá například brněnská klinika reprodukční medicíny Sanatorium Repromeda. Lze ji ovšem použít pouze v souvislosti s umělým oplodněním in vitro (IVF).

Jak však ukazuje příklad Rachel Gibsonové, lékaři se mohou mýlit. Rodičům tak nastává dilema: Dát dítěti šanci a riskovat jeho postižení - anebo si zbytek života lámat hlavu s tím, jestli třeba neodsoudili k zániku zdravé dítě? Jak byste se v takové situaci rozhodovali vy?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama