reklama

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Tělo a duše nemusí být totiž v tomto případě vůbec v souladu. Zatímco organismus mladé ženy je ve špičkové kondici pro otěhotnění, její psychika se ubírá zcela jinými cestami. A tak se může stát, že ten nejlepší čas pro založení rodiny ženy prostě "prošvihnou".

Foto: Isifa/Thinkstock

Tělo a duše nemusí být totiž v tomto případě vůbec v souladu. Zatímco organismus mladé ženy je ve špičkové kondici pro otěhotnění, její psychika se ubírá zcela jinými cestami.

A tak se může stát, že ten nejlepší čas pro založení rodiny ženy prostě "prošvihnou". A najít si partnera po třicítce už zdaleka není tak snadné - většina atraktivních mužů je zadaná a pokud ne, obvykle se rozhlíží po mladší slečně.

Miminko ve třiceti? Tak akorát...

Přesto se věková hranice pro založení rodiny výrazně posouvá. Potvrzují to statistiky za posledních dvacet let: zatímco v roce 1993 byla maximální plodnost ve věku 22 let a třicetileté prvorodičky už byly považovány za staré, v roce 2010 byla zaznamenána nejvyšší plodnost u žen ve věku 30 let. Nejčastější věk rodiček se tedy posunul o celých 8 let. To je už hodně velký rozdíl.

Doporučujeme: Můj syn se narodil doma ve vaně

Obecně se tento trend přisuzuje budování kariéry a užívání si svobodného života. Ženy ale také přistupují k založení rodiny zodpovědněji: jsou náročnější a déle hledají vhodného partnera. Chtějí si také vybudovat vlastní zázemí pro případ, že by vztah selhal. K otěhotnění se tak dostanou až ve věku, kdy už jsou fyzicky za zenitem.

Nejlepší věk: 25 let

Z biologického hlediska je totiž pro ženu ideální otěhotnět kolem 25. roku života. V té době je fyzicky zralá, má stabilizované ovulační cykly a nejkvalitnější vajíčka. S věkem partnerů vyšším než 30 let může být už cílené početí problémové. U žen pozvolna klesá plodnost, ale i muži mají svá omezení, byť se projevují trochu později: po čtyřicátém roku života se kvalita a hybnost jejich spermií zhoršuje.

V úvahu je ale třeba vzít také emoční připravenost ženy na mateřství. Ta je individuální a s fyzickým optimem se prostě nekryje. Ženy, zejména s vyšším vzděláním a ambicemi v kariéře, se netouží hned po skončení vysoké školy vrhnout do víru mateřských radostí. Za pár let jim potom začíná bít na poplach: biologické hodiny tikají a ten pravý muž nikde.

Ale i když se najde, může si postavit hlavu příroda. Proto je třeba o sebe začít pečovat s předstihem, a to se týká obou pohlaví. Každý nastávající rodič by měl minimálně tři měsíce před plánovaným početím uzpůsobit svůj životní styl.

Jak spolehlivě otěhotnět?

  • Nestresujte se - snadno řečeno, těžko se tak činí. Přesto se pokuste vyhnout přetížení, zejména v práci. Fyzická i duševní rovnováha zvýší úspěšnost početí.
  • Zapomeňte na povinnost a nedělejte si z ložnice oplodňovací laboratoř. Spontánní přístup k milování je tou správnou cestou a klidně stačí dvakrát týdně.
  • Vyhýbejte se vysokým podpatkům. Boty, které stlačují prsty a paty, nepříznivě stimulují nervové reflexy.
  • Nezapomínejte na kyselinu listovou (folát neboli vitamin skupiny B), ta je pro nastávající maminky naprostou nutností: podporuje krvetvorbu, růst a dělení buněk i správný vývoj plodu. Najdete ji ve špenátu, chřestu, brokolici, růžičkové kapustě, vejcích, vlašských ořechách, kvasnicích, fazolích a čočce, případně v potravinovém doplňku femibion.

Společné dítě, společná odpovědnost

Zásadní vliv na dítě má samozřejmě prenatální výživa spojená s matkou, nicméně na miminku se podílejí muž i žena současně, a proto by se úprava životního stylu měla týkat obou partnerů. Odpusťte si cigarety i alkohol, o návykových látkách nemluvě.

Ženy by měly omezit přísun alkoholu na maximálně 2 dcl týdně a muži na 7 dcl týdně. Také kouření včetně pasivního snižuje pravděpodobnost otěhotnění. V pozdějším stadiu potom nikotin způsobuje poruchy prokrvení placenty a v důsledku nedostatečného zásobování plodu kyslíkem pak roste riziko úmrtí kojence.

Tolik překážek... Zdá se vám skoro nemožné otěhotnět? Nebojte, zdravá životospráva a pohodová mysl vykonají své!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod do vody: Jak probíhá a jaká má rizika?

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Ledviny: Jak poznat jejich špatnou funkci?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama