reklama

Jste nejstarší sestra? Těžko si najdete manžela!

Máte bratra, či sestru? A přišli jste na svět dřív než ostatní sourozenci, nebo později? Budete se divit, ale právě tyto informace mohou rozhodnout o tom, zda bude vaše manželství šťastné.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte bratra, či sestru? A přišli jste na svět dřív než ostatní sourozenci, nebo později? Budete se divit, ale právě tyto informace mohou rozhodnout o tom, zda bude vaše manželství šťastné.

Byl on nejstarší ze tří dětí a ona má mladšího bratra? Bude to mezi nimi jiskřit! Oba jsou totiž zvyklí být v rámci rodiny pro své vrstevníky autoritou. Pokud vstoupí do manželství starší bratr a starší sestra, rozhodně nepůjde o poklidnou plavbu životem.

Zato když si muž zvyklý na postavení staršího bratra najde jako partnerku ženu, která je zároveň mladší sestrou jiného bratra, mělo by vše plynout hladce. Oba se tak dostanou do pozice, jakou měli ve své původní rodině a nebudou muset překonávat stereotypy, které si vytvořili ve vztahu k sourozenci opačného pohlaví. Vznikne takzvaný komplementární vztah, který je pro ně nejvýhodnější.

Umět se narodit

Teorie sourozeneckých konstelací se v ČR objevily poprvé v 70. letech 20. století a rázem se staly hitem. Možná je to tím, že tak trochu připomínají horoskop: „Jste-li Panna, je pro vás jako partner ideální Kozoroh nebo Štír!" když to trochu pozměníme: „Jste nejstarší sestra? Najděte si jako partnera někoho, kdo je z rodiny zvyklý na roli mladšího bratra!"

Nicméně na rozdíl od hvězd mohou sourozenecké konstelace přece jen hodně prozradit. Jejich teorie totiž vychází z principu dominance a submisivity, které jsou statisticky podložené. Podívejme se proto napřed na základní psychologické charakteristiky:

  • Prvorozený: Obvykle jde o jedince dominantní a ambiciózní, kteří se často staví do vůdčí pozice. Mají sklony k individualismu a bývají to perfekcionisté. Na nich se matka s otcem učili rodičovské roli, do nich promítali své nenaplněné ambice. Díky tomu bývají prvorození hodně zodpovědní. Ale trpí velkou potřebou uznání - což mají společného s prostředními sourozenci. Pokud prvorozeného dělí od dalšího sourozence víc jak 7 let, lze ho považovat rovnou za jedináčka.
  • Jedináček: I oni jsou perfekcionisté toužící po úspěchu v životě. Asi to není náhoda, že z prvních 23 astronautů bylo 21 prvorozených a jedináčků... Jedináčci bývají tvořiví a rádi se obklopují přáteli, kteří jim v rodině samotné chybí. Z egoismu jsou obviňováni neprávem, k tomu mají daleko větší sklony prostřední sourozenci.
  • Druhorozený: Ti už mívají rodičovskou cestičku více ušlapanou. Jsou proto velkorysejší a schopní kompromisů. Pokud však jde o chlapečky, může z nich vyrůst starší sestře žárlivý a tvrdý konkurent.
  • Prostřední: Paradoxně jde o děti, které musejí řešit nejvíce problémů: nejsou ani tolik opečovávaní jako prvorození, ani tolik rozmazlovaní jako nejmenší. Cítí se tak trochu ošizeni a trpí velkou touhou po rodičovském uznání a výhradní pozornosti. Podle britského výzkumu jsou nejvíc egoističtí ze všech sourozenců. Jak probíhal? Dětem byly rozdány bonbony a výzkumníci sledovali, jak se o ně rozdělí. Nejlakomější byly právě prostřední děti.
  • Nejmladší: Chcete-li se narodit, buďte nejmladší dítě v rodině! Táta s mámou vás budou rozmazlovat, starší sourozenci chránit. Vyjdete z toho jako bezstarostný, empatický, vyrovnaný pohodář, který snadno navazuje vztahy.

Co si přinesete do manželství?

Jak už jsme uvedli, ideální pro partnerský vztah je dostat se do pozice, kterou jste měli v rodině. Výhodou je mít sourozence opačného pohlaví - ať už k němu máte vztah jakýkoli, nikde si lépe nenacvičíte soužití s opačným pohlavím než s bratrem/sestrou. Zejména když jste nějakou dobu vyrůstali v jednom pokoji. Kdo se tedy k sobě nejvíc hodí?

  • Nejmladší bratr několika sester a nejstarší sestra bratrů. On ji bude bavit a dojímat, ona jeho citlivě usměrňovat.
  • Muž jedináček a mladší sestra. Vůdčí jedináček bude určovat směr, ona tím nebude trpět - ba naopak to dokáže ocenit. Je přece z domova na ochranu staršího bratra zvyklá.
  • Nejstarší bratr více sester a nejmladší sestra. Funguje to stejně jako u předchozí varianty: on je rozený ochránce, ona se ráda nechá ochránit.
  • Žena jedináček a mladší bratr. Ona je zvyklá odpovídat za to, že všechno bude v pořádku, on se nechá rád rozmazlovat.

A naopak: Kdo by se měl komu vyhnout?

  • Oba nejstarší, kteří mají jen sourozence opačného pohlaví: jsou zvyklí doma „šéfovat", oba považují opačné pohlaví za to druhé v pořadí. To nedělá dobrotu. A obecně platí, že nejstarší sestra si bude vzhledem ke společenským konvencím, které předpokládají mužskou dominanci, hledat partnera o něco hůř.
  • Dva jedináčci: Oba jsou zvyklí být první, což ve dvou prostě nejde. A rovnováha se musí složitě hledat.
  • Prostřední bratr a prvorozená: Pokud bratr dělal prostředníka sourozencům opačného pohlaví a blízkého věku, může to být v pohodě - běda však, jde-li o žárlivého druhorozeného! Ten bývá horší než jedináček.

Nic není dáno

Jste oba prvorození, a přesto se doopravdy milujete? To vůbec nevadí! Genetikové totiž teorii sourozeneckých konstelací příliš nefandí. Podle nich je 80 % vlastností dáno dětem už při narození a vliv okolního prostředí zmůže pramálo. A pokud věříte na převládající vliv okolí při výchově, ani tak není nic ztraceno: kromě vztahu k sourozencům má na názory dítěte značný vliv vztah rodičů navzájem, vztahy s přáteli a spousta dalších vlivů. Manželství vám tedy může skvěle klapat - ale vyskytne-li se nějaký mráček na obzoru, zkuste se k sourozeneckým konstelacím vrátit, třeba vám budou příčiny konfliktů o něco jasnější.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama