reklama

Děti na vodítku: Je to bezpečnější?

Samostatné zvládání dopravní situace je pro malé děti skoro nereálné. Pomůže jim vodítko, kterým je spojíte dohromady jako pejsky na procházce?

Foto: facebook.com

Samostatné zvládání dopravní situace je pro malé děti skoro nereálné. Pomůže jim vodítko, kterým je spojíte dohromady jako pejsky na procházce?

Z hlediska silničního provozu jsou zvláště rizikovou skupinou prckové do 7 let. Ti totiž uvažují jinak než dospělí: Nedokážou předvídat nebezpečí ani správně odhadnout rychlost či vzdálenost přijíždějícího vozidla. Navíc se vzhledem ke své výšce hůř orientují a jsou méně vidět. Nemluvě o tom, že zatímco dospělý má v místě případného střetu s autem bedra či pozadí, u dítěte je to hlava.

A tak se paní učitelky v mateřských školkách procházkám za bezpečný plot pokud možno vyhýbají. Podvědomě tak předcházejí stresovým situacím. Vyřeší jejich problémy bezpečnostní chodítko?

Malý krokodýlek

Nová, už na první pohled zvláštní pomůcka se jmenuje Walkodile a je určena pro děti ve věku 3 až 7 let, které navštěvují mateřské školky, školní družiny, speciální školy nebo jiné zařízení zabývající se výchovou a vzděláváním dětí. Chodítko má pedagogům usnadnit práci a dětem zajistit větší bezpečnost. Udržuje je totiž pohromadě a nedovoluje jim nečekaně vběhnout na silnici.

Čtěte také: Hambatá batolata svádí mámy

Walkodile se skládá z centrální pružné páteře, na níž se nacházejí držátka pro děti a bezpečnostní spony, jimiž jsou děti prostřednictvím popruhů připojeny ke konstrukci. Děti se jí také mohou přidržovat, když chodí. Každé dítě má na sobě reflexní postroj, který se připojí k páteři pomocí zabezpečovacích klipů. I když jedno dítě upadne, tak nestrhne ostatní. To je vidět i na následujícím videu:

Walkodile má své výhody

  • Zabraňuje nečekanému vběhnutí dítěte na silnici
  • Nedovoluje dětem, aby se oddělily od zbytku skupiny
  • V případě větších skupin učitelé dohlížejí ne třeba na dvacet čtyři nepředvídatelných jedinců, ale na ucelené čtyři skupinky dětí po šesti, což je mnohem jednodušší.
  • Je pro děti zábavný. Dává jim větší pocit nezávislosti, neboť se nemusí držet za ruku, ale zároveň je povzbuzuje i k větší vzájemné interakci a ohleduplnosti.
  • Reflexní popruhy zvyšují viditelnost dětí
  • Chodítko úspěšně prošlo testy a splňuje bezpečnostní požadavky EU. V ČR projekt podporují Výzkumný ústav bezpečnosti práce, BESIP, ÚAMK i policie ČR.

Ale přesto máme pochyby...

  • Nasazení údajně zabere 8 vteřin na jedno dítě, ve dvaceti dětech už jde ale třeba o 10 minut navíc. A odpojení trvá ještě déle, neboť se jedná o dvoucestný bezpečnostní klip. Když máte dvě hodiny na vycházku a z toho půl hodiny strávíte upínáním dětí do postrojů - vyplatí se to z hlediska času?
  • Popruhy sice neomezují v pohybu, takže si je po příchodu na místo určení mohou děti nechat na sobě. Jakýkoli popruh navíc ovšem představuje riziko: stačí aby se provlékla větvička mezi jím a tělem dítěte, a už beznadějně uvízne. Z tohoto důvodu třeba bezpečnostní vodácké vesty volné popruhy nemají.
  • Padající dítě je na tom sice lépe, protože bude díky spojení s ostatními dětmi ve skupině padat pomaleji - ale bude cukat ostatními, což jim znepříjemní chůzi.
  • V případě bezprostředně hrozící srážky brání chodítko dítěti uskočit do bezpečí - na místě havárie tak skončí všechny děti v jednom chumlu.
  • Cena: Celkové základního vybavení pro 4-6 dětí i s doplňky přijde na 5 825 Kč.

No a na závěr by nás skutečně zajímaly vaše názory. Viděli jste propagační video, máte všechny dostupné informace. Co si o projektu myslíte? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj a foto: facebook.com, walkodile.cz, youtube.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Neuvěřitelné video: Muži vyzkoušeli porod, zhroutili se

Tip na výlet: Nejdelší stezka světa v korunách stromů

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama