reklama

Chraňte své děti v on-line světě

Úkolem rodičů je, aby svým ratolestem zajistili bezpečí. Nejen v naší realitě, ale i v té virtuální. Šikana, útoky i shlédnutí obsahu, který by je mohl poškodit, se totiž může týkat každého dítěte, které se k síti připojí.

Foto: iStock

Jak by měly děti používat internet a před čím bychom je jako rodiče měli ochránit?  Nakolik máme monitorovat čas našich ratolestí on-line? Experti se shodují, že s výchovou na síti bychom měli začít co nejdříve.

Od chvíle, kdy začne potomek dělat jakoukoliv aktivitu, která v sobě zahrnuje používání internetu, je čas na výchovu v tomhle směru. Zkuste paralelu se světem off-line, kdy vysvětlíte, že existují bezpečná a nebezpečná místa (jako třeba silnice). Mluvte také o tom, jak je potřeba se chránit (používat hesla, ochranné programy atd.). Až budou děti starší, nechte je, aby si založily třeba samy svůj e-mail, kde si vyzkouší, jaké to je chránit vlastní schránku heslem.

Paralela se skutečným světem

Předejte svým dětem následující pravidlo: nechovejte se na síti tak, jak byste se nechovali v běžném životě. Asi byste nezačali jen tak mluvit s cizím člověkem, naučte tohle i své ratolesti. Teenageři a děti staršího školního věku by měli rozumět tomu, že jejich chování na internetu se dá zaznamenat a uchovat. Třeba když někomu něco napíšou nebo pošlou. Nezralé, nerozvážné chování se jim tak může do budoucna nevyplatit, kdyby se například ucházeli o prestižní práci nebo školu v zahraničí, kde už běžně kontrolují účty svých kandidátů na sociálních sítích.

Pozorujte svou ratolest

Vnímejte, jak se po surfování na internetu chová, jakou má náladu, pokud dochází k jejím změnám. Všímejte si, zda je díte nedůtklivé, když vezmete do ruky jeho telefon nebo když před vámi pořád zavírá svůj notebook. Změna chování se samozřejmě může týkat i událostí, které se odehrály ve škole, s kamarády, na kroužcích atd. Ale je důležité, abyste nad pocity svého dítěte nemávali rukou.

Povolejte do zbraně software

Abyste měli přehled o tom, na co přesně dítko kliká, nainstalujte mu do mobilu nebo na notebook aplikaci, která vás o jeho aktivitách bude podrobně informovat. Neberte to tak, že ratolest špehujete, ale chráníte ji před možným nebezpečím. Potřebujete vědět, s kým si dítě dopisuje, jaké navštěvuje stránky a podobně. Existují také aplikace, které zablokují příliš násilné weby i regulují čas, který může dívka nebo chlapec strávit on-line.

Důvěra je základ

I přes veškeré vymoženosti ale vše záleží na tom, jaký máte se svým potomkem vztah. Zda se vám nebojí svěřit či důvěru nemá. Nemůžete totiž nikdy na 100 % kontrolovat jiného člověka, a to ani své dítě. Připravte se na to, že vás může odmítat nebo že se sami musíte zajímat o nové aplikace, které teď děti rády používají. Věřte ale, že vynaložené úsilí se vám právě v tomhle ohledu víc než vyplatí. Posílíte svůj vztah s potomkem a bude se na vás moct obrátit i v případě, že se mu na síti stane něco nepříjemného.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama