reklama

Chcete mít génia? Dejte dítě do Figurkové školičky!

Máte doma šikovného prcka, který si skvěle pamatuje, bez problémů řeší prostorové hádanky a vůbec mu to prostě pálí? Pak se vám vyplatí dát ho do Figurkové školičky. O co jde? Je to zábavný kroužek pro děti ve věku od 3 let, který využívá novou, originální výukovou metodu, zaměřenou na rozvoj dětského intelektu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte doma šikovného prcka, který si skvěle pamatuje, bez problémů řeší prostorové hádanky a vůbec mu to prostě pálí? Pak se vám vyplatí dát ho do Figurkové školičky!

Jde o zábavný kroužek, který využívá novou, originální výukovou metodu, zaměřenou na rozvoj dětského intelektu. Je určen pro děti ve věku od 3 do 8 let, a ani nemusí být nadané už od pohledu: Malého génia sice školička velmi inspiruje, ale i podprůměrné dítě rozvine.

"Náš kroužek je vlastně taková škola hrou v pravém slova smyslu, takže zaujme každého, i děti s poruchami učení nebo soustředění. Metodiku připravoval tým speciálních pedagogů, psychologů a také špičkových šachistů," konstatují organizátoři projektu.

Základem jsou šachy

Metodika výuky se opírá o šachovnici a šachové figurky, děti se ale neučí jenom šachy. "Šachovnice je úžasný, přesně definovaný prostor, trochu složitější síť. V tomto prostoru je možné připravit tisíce různorodých úloh, které zahrnují počítání, geometrické vnímání, prostorovou orientaci, vnímání pohybu... Šachovnice je stejně dobrým prostorem jak pro paměťové úlohy, tak pro úlohy rozvíjející tvořivou logiku," konstatuje autorka metodiky Martina Kořenová.

"O figurkové školičce jsme se dozvěděli naprostou náhodou díky známým. Vzhledem k tomu, že máme šachy rádi, jsme syna k šachovnici přitáhli poměrně brzy. Začali jsme ho učit klasickou metodou, a to doopravdy nebylo moc přínosné. Stačil rok v šachové školičce - a neomylně táhne naprostou většinou figurek," říká maminka Petra, jejíž syn do školičky chodí.

Podívejte se, jak k dětem přistupuje šachová školička!

"Rozhodně to ale není jen o šachách. Kroužek Jonáškovi pomohl v rozvíjení prostorové představivosti a fantazie. Zároveň je ta hodinka týdně obrovským přínosem pro jeho pozornost. Když jsme byli v předškolní pedagogické poradně, paní psycholožka hodně chválila jeho soustředěnost," dodává Petra.

Kdo je Martina Kořenová?

Profesí jde o učitelku prvního stupně základní školy s několikaletou praxí. Paní Martina je ale také mezinárodní šachovou mistryní, a právě tento koníček ji inspiroval k vytvoření nové výukové metody, kterou lze uplatnit při výuce.

Celých 10 let připravovala a testovala cesty, jak prostřednictvím šachového prostředí rozvíjet konkrétní intelektuální dovednosti u dětí: orientaci v prostoru, abstraktní myšlení nebo tvorbu jednoduchých algoritmů. Výsledkem je originální, a hlavně fungující metoda.

Úspěšný tým ocenila i Menza ČR

Na té už ovšem spolupracoval celý tým lidí: speciální pedagogové, psychologové, výtvarníci, hudební skladatelé. Díky nim mají děti k dispozici 66 písniček a stovky, možná tisíce ilustrací v šesti cvičebnicích. Ty jsou zaměřeny na jednotlivé šachové figurky a každá z nich obsahuje 40 úloh na šachovnici a 10 úkolů motivačních.

Nová metoda skvěle funguje zejména u dětí ve věku od 4 do 8 let, právě kvůli rozvíjení prostorové představivosti, analytického a logického uvažování a schopnosti udržet pozornost. Učebnice jsou totiž plné různých doplňovaček, vykreslovaček a různých her typu bludiště. Plným právem za ně školička dostala v roce 2011 ocenění Menza klubu.

A na kolik vás Figurková školička přijde? Přibližně stejně jako třeba kroužek kreslení nebo hry na hudební nástroj. Záleží také na tom, jak často budete chodit. Při návštěvách jednu hodinu týdně je to okolo 2000 korun za pololetí plus 800 dalších korun za sadu učebnic (každá figurka má svou). To není zase tak tak velká investice do geniality vlastního dítěte, co myslíte?

zdroj: skolicka.figurka.net

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Unikátní projekt: V tomhle hotelu přežijete konec světa!

Dvouletý král samby: Nosí plínky, ale tančí jako bůh!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama