reklama

Ajurvéda: Alternativní cesta pro miminka a malé děti

U sebe vyzkoušíme leccos, u dětí už ale máme strach být moc alternativní. Ajurvéda je ale mnoho tisíc let vyzkoušený systém a ví, že i s dětmi "to jde".

Foto: iStock

Víc a víc je nám jasné, že život plný stresu nás ubíjí a že stravování ve fastfoodech nebo rychle něco zhltnout "na stojáka" před lednicí není pro naše zdraví zrovna ideální. Naštěstí tu jsou naše děti, pro které chceme jen to nejlepší, jsme ochotni pro ně zdravě vyvařovat a chránit je před zbytečnou chemií.

Ve svém ajurvédském studiu kromě žen, které chtějí hubnout nebo upravit jídelníček na míru, čím dál víc potkávám maminky, které chtějí vyzkoušet ajurvédu pro své děti. Dobrou zprávou pro škarohlídy je, že tenhle systém, původně z Indie, je pět tisíc let starý a pořád funguje. Nejedná se tedy o žádnou "horkou novinku", která za rok zapadne.

Příprava na těhotenství

Ajurvéda je celostní medicína a člověka proto nerozbírá "na součástky", ale bere jako celek. Než se tedy dostaneme k miminku, musíme se postarat o maminku. Samozřejmě je ideální, když po dítěti toužíte a oba partneři jsou nadšení, když těhotenství nastane, už to je prima základ pro vyrovnanou psychiku budoucího miminka.

Je také dobré si předtím, než chcete otěhotnět, udělat detox, v ideálním případě na devět dní, aby se tělo zbavilo amy – tedy škodlivých látek, toxinů, které v těle jsou. Leckdy pak tahle očista přispěje i k samotnému otěhotnění. Ajurvéda vychvaluje i blahodárné účinky olejové masáže těla nebo další olejové rituály, které ženské tělo připraví na fyzicky i psychicky přece jen náročné těhotenství.

Těhotenství a porod

V samotném těhotenství je dle ajurvédy důležitá správná výživa, aby se plod utvářel, jak má, a maminka byla v dobré kondici. Jednou z věcí, které by maminka měla optimálně pít, je kravské mléko, nejlépe teplé, dále pak čaje nebo jen horkou vodu, kterou ajurvéda považuje za terapeutický nápoj.

Ačkoli mají budoucí maminky chutě, což je normální, je dobré je přece jen korigovat a jako základ jídelníčku mít tepelně upravenou zeleninu, rýži, oříšky, sušené plody, kvalitní mouku – pečivo, čerstvé ovoce nebo šťávy na zklidnění hladu mezi hlavními jídly. Je dobré omezit kořeněná jídla a bílý cukr nahradit třtinovým nebo jinými alternativními sladidly. Ajurvéda není vegetariánský systém, ale hodně lidí praktikující ajurvédský přístup k životu maso nejí. To ale neznamená, že musíte i vy, jde především o to, abyste vybírali dobré maso, nejlépe od farmáře, ne z velkochovů. Není na škodu vynechat vepřové.

Téma porodu je velmi široké, zmiňme jen jednoduchá pravidla. Těžko docílíte během porodu klidu, je ale dobré aby byla rodička co nejvíce "rozmazlovaná". Pokud má u porodu partnera, měl by jí namasírovat nohy a bederní páteř teplým, třeba mandlovým olejem. Pokud je to možné, přineste si k porodu aromalampu – nebo ještě lépe difuzér – a provoňte prostor vůní, která maminku uklidní. Snažte se během porodu nejíst, ale dobijte energii ovocnými šťávami.

Péče o miminka

Stejně jako dospělí mají i miminka své individuální rozložení dóš. To je ale na dlouhé povídání, na které tady v tuhle chvíli nemáme čas. Obecně ale platí, všechna miminka potřebují lásku a dotyk – ten získají třeba s pomocí abhjangy – celotělové masáže pro miminka. Je zázrak sledovat, jak si všechna miminka bez rozdílu maminčinu péči užívají. Nejlepší je masírovat tělíčko malinko zahřátým sezamovým olejem. Masáž zlepšuje prokrvení, uvolňuje a pomáhá budovat svaly, také je prevencí proti nadýmání i kolikám, podporuje spánek a chrání tělo před toxiny.

Při tradiční abhjanze sedí maminka nebo tatínek na zemi a na jejich natažených nohou leží miminko; podložte se dekou, opřete o polštář a miminko také položte na polštář, pozor na olejové skvrny. Během masáže na miminko jemně mluvte, pohyb vašich rukou by měl být co nejpomalejší, nezapomeňte při masáži ani na hlavičku a uši. Rovné části tělíčka jemně hlaďte nahoru a dolů, klouby masírujte krouživým pohybem dokola, bříško hlaďte kroužením ve směru hodinových ručiček, promněte dlaně i plosky nohou, to vše trochu zahřátým olejem. Vše by mělo probíhat co nejjemněji, miminko musí být celou dobu v teple. Když má vaše miminko opruzeniny, natřete mu zadeček směsí z ghí a kurkumy (špetka kurkumy na polévkovou lžíci ghí – přepuštěného másla).

Přechod z kojení na pevnou stravu

Kojení je pro matku a dítě stejný rituál jako třeba olejová masáž, když chce maminka mimčo přestat kojit, dítě má leckdy pocit nekomfortu. Podle ajurvédy je důležité, jaké jídlo dítě dostává. Díky němu může být přechod na pevnou stravu méně bolestný. Na začátek zkuste hustou rýžovou polévku, vlastně spíš kaši – vaříte rýži asi půl hodinky a procedíte skrz větší síto, dítěti se dává jen tekutina. Tenhle pokrm obsahuje velký podíl bílkovin a vitaminu B. Dobrůtkou je banán vyšlehaný do pěny, který je slaďoučký a děti ho milují, výborné jsou zeleninové kaše, občas i krupicová kaše, obilné kaše… Jde především o to, aby bylo jídlo čerstvě uvařené a neobsahovalo bílý cukr ani koření.

Když rostou zoubky

Tenhle článek je jen drobnou ochutnávkou ajurvédského přístupu. Maminky chtějí především poradit se stravou a masážemi pro děti a pak také řešit klasické dětské problémy ajurvédskou cestou. Mezi ty nejběžnější patří růst zoubků – kromě něčeho na "žužlání" stačí obyčejná mrkev, co děti potřebují aby uklidnily tlak v podrážděných dásních, zkuste vmasírovat do nateklých dásniček kapku kvalitního sezamového oleje.

Pokud se dítěti neudělá dobře od žaludku nebo zvrací, zkuste lehkou rýžovou polévku, můžete přidat trochu římského kmínu, pokud jej děcko snese. Výborný je také vývar z čerstvého zázvoru, pro české děti je často moc ostrý, ale zkuste aspoň pár malých lžiček. Pokud má dítě časté nadýmání s páchnoucími větry, pozor na jídlo, které obsahuje cukr, zkuste dítěti podávat před jídlem zázvorovou šťávu s medem a citronem. Při nachlazení vytřete nosní dírky kapkou sezamového oleje, z jídelníčku na čas odstraňte všechny mléčné produkty a cukr. I tady pomáhá zázvorový výluh…

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama