reklama

9 důvodů, proč miminka pláčou. Tohle určitě zabere!

Jste zoufalí, protože už nevíte, jak vaše dítě utišit a proč vlastně pláče? Tady je několik důvodů.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Na příchod našeho potomka se můžeme připravovat od rána do večera, ale přijdou chvíle, kdy budeme zoufalí a bezmocní. Nevíte, co se děje, vše jste zkoušeli, přesto miminko nemůžete utišit? Tady je 9 důvodů dětského pláče a tipů, co na ně platí.

Málokdo tuší, že první příčinou je váš stres. Miminka jsou velmi empatická a cítí, co se ve vás odehrává. Takže se pro začátek zkuste uklidnit a přestaňte panikařit. Myslete na to, že plakat prostě přestanou a zase se na vás budou smát, udělají nějaký roztomilý zvuk nebo vás chytí za prst.

Důvod č. 1: Nedostatek spánku

Není nic zoufalejšího, než pohled na přetažené dítě, které nemůže zabrat. Každý rodič je šťastný, když ratolest spinká, ale nejde o to, abychom si odpočinuli mi, ale hlavně oni.

Náš tip: Omyly rodičů při péči o miminko

Dobře si hlídejte, abyste jim dopřávali pravidelný spánek, který jim dodá energii. Budete si muset zvyknout na to, že když je třeba spát, jde vše stranou. Není na tom nic divného, když zdravý novorozenec prospí i 19 hodin denně. To je dobrá zpráva, že?

Důvod č. 2: Hlad

I dospělí jsou nevrlí, když mají hlad, co potom miminka. Když pláče, uvědomte si, v kolik hodin jste naposledy kojila či připravovala kojeneckou výživu. I tady je důležitá pravidelnost, klidně si veďte deníček krmení. Pokud v době kojení spí, budete jej muset vzbudit, protože když to neuděláte, následně se probere samo a hysterický pláč se vám utišit nepodaří.

Pokud nejste na režim připravení, potomka pozorujte, tak zjistíte, kdy je ten pravý čas. Přesto však zkuste alespoň přibližně stejně dlouhé intervaly. Některé děti používají signály, kterými dají najevo, že mají prázdné bříško. Někdy je to třepání paží, jindy se snaží přisát na hračku nebo si strčí prst do pusy. Prostě stačí být ve střehu a nakrmit dřív, než se spustí brekot.

Důvod č. 3: Bolest bříška

Boj, který se zdá být neřešitelný. Nejčastějším důvodem, proč pláčou, je právě tlak v bříšku. Říká se, že kluci trpí více a častěji, než holčičky. V každém případě je dobré znát několik fíglů, jak malému tělíčku pomoci od trápení.

Doporučujeme: Když miminka prdí, až se pudr práší

Co pomůže na bolavé bříško?

  • V první řadě nechte kojence po jídle dobře odříhnout.
  • Jemná masáž bříška. Začněte od žaludku a prsty opisujte taková drobná "esíčka" směrem dolů.
  • Opatrně přitahujte kolínka směrem k žaludku.
  • Při jednom kojení nestřídejte prsa. (pokud je to možné)
  • Vyzkoušejte speciální kapky, které obsahují léčivou látku simetikon. (Lefax, Sabsimplex, Espumisan)
  • Na chvilku položte nahřátou plenku na bříško.
  • Zkuste novorozence zabalit těsněji do zavinovačky i s ručičkami.
  • Výrazně zabere i teplá koupel. Ale pozor, nekombinujte s teplým obkladem na břicho.
  • Zkuste vypít nějaký bylinkový čaj. (fenyklový, kmínový, anýzový)
  • V jídelníčku omezte luštěniny, zelí, švestky, kynuté potraviny, sycené nápoje a rafinovaný cukr.
  • Poslední možností je rektální rourka. Tenkou gumovou hadičku vsunete opatrně dítěti do konečníku, tak se prdíky uvolní. Pozor, nedoporučuje se používat příliš často.

Důvod č. 4: Strach z neznáma

Pokud jste poprvé s potomkem na dovolené nebo jste vyrazili někam k přátelům na návštěvu, nedivte se, že jej nemůžete utišit. Nové prostředí bývá problém. Než někam odjedete na delší dobu, zkuste jej na nové věci zvykat pomalu. Nikdy nezapomeňte vzít s sebou oblíbenou hračku a hlavně u toho vždy musí být jeho máma, protože ta pro něj znamená pocit bezpečí.

Důvod č. 5: Vyměnit plínku

Plínky jsou pro rodiče vrchol pohodlí, ale někdy je svým potomkům necháváme zbytečně dlouho. Naštěstí si umí sami říci, když už je materiál natolik pročůraný, že jej na svém citlivém zadečku nehodlají dál snášet. Hysterický pláč ale obvykle ohlašuje mnohem větší nadílku.

Důvod č. 6: Nepohodlí

Nakrmeno, odříhnuto, přebaleno a stále brečíme? Pak zkuste, zda jej někde něco netlačí nebo není prckovi zima či naopak nemáte v místnosti dusno.

Důvod č. 7: Rušivé elementy

Pokud od mala nezvykáte dítě na rušivé elementy, bude se mu těžko usínat v hlučnějším prostředí. Co víc, každý zvuk ho vyruší i od běžného relaxování a lelkování. Pláč z leknutí se hodně špatně utěšuje. Zkuste jim ulehčit život a od jejich narození doma nenašlapujte po špičkách. Na různé zvuky je zvykejte, občas pusťte vysavač, rádio, mixér nebo nechte pípnout mikrovlnnou troubu.

Důvod č. 8: Stesk

Novorozeně je na mateřskou vůni hodně fixované a když je zvyklé se neustále nosit, pak se nesmíme divit, že pláče hned, jak jej položíme do postýlky či jej případně hlídá táta. Na tesklivý pláč pomůže jen trénink a "odmaminkování".

Důvod č. 9: Nemocné tělíčko

Když už si myslíte, že jste vyzkoušeli všechno, přesto nejde utišit, měli byste se přesvědčit, zda děťátko není nemocné. Změřte teplotu, pokud se potvrdí, druhý den okamžitě navštivte lékaře a počítejte s tím, že plakat jen tak nepřestane.

Přejeme hodně úspěchů a pevné nervy...

Máte nějaké zajímavé rady a tipy, jak dítě utišit? Co u vás nejlépe zabírá na dětský pláč? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 osvědčených důvodů, jak se zbavit dudlíku

Proč jíst zvěřinu: Ochutnejte tři recepty!

Rekonstrukce bytu: Lehké úpravy s malými náklady










"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama