reklama

16 otázek, které mohou zachránit život vašemu dítěti

Udělejte si rodinný večer, během kterého si zahrajete následující hru. Nejen, že strávíte kvalitní čas se svými dětmi, ale také je připravíte na životní situace, ve kterých se budou muset ochránit samy.

Foto: iStock

Jak se vaše dítě zachová v nepředvídatelné chvíli, kdy nebudete na blízku? Nikdo učený z nebe nespadl, ale trénink dělá mistra. Učit ratolest, co má udělat v momentě, kdy hrozí nebezpečí, vyžaduje trpelivost, čas i strategii.

Vysvětlujte následující pravidla postupně. Dítě by nemělo získat pocit, že vnější svět je nebezpečný a zlý. Ano, váš potomek by měl být pozorný a opatrný v níže uvedených situacích, ale jinak by si měl své dětství užívat. Proto se nejprve dítěte zeptejte na následující otázky a jeho odpovědi si zapište:

  • Co uděláš, když rodiče nejsou doma a někdo se dobývá do dveří?
  • Vezmeš si bonbón od neznámé paní?
  • Co uděláš, když se ze zásuvky začne kouřit, ale nikdo dospělý není doma?
  • Neznámý člověk tě požádá o pomoc. Vyhovíš mu?
  • Co dělat, když tě na ulici napadne pes?
  • Půjdeš na návštěvu ke svému vrstevníkovi, se kterým jste se právě poznali?
  • Jak se zachováš, když doma ucítíš plyn?
  • Čekáš u sebe v domě na výtah s cizími lidmi. Pojedeš s nimi?
  • Co budeš dělat, když uvidíš, že tě nekdo sleduje?
  • Komu smíš otevřít, pokud jsi doma sám/sama?
  • Co budeš dělat, když tě na ulici chytil cizí člověk a nechce tě pustit?
  • Jak se zachováš, když se ocitneš ve velké tlačenici?
  • Co uděláš, když jsi na ulici během bouřky a začne hřmít a blýskat se?
  • Někdo na internetu vyhrožuje tobě nebo tvé rodině. Co uděláš?
  • Kamarádi si chtějí jít hrát na hladinu zmrzlé řeky. Půjdeš s nimi?
  • Můžeš si brát léky, když rodiče nejsou doma?

Správné odpovědi

Rodiče nejsou doma a najednou se někdo dobývá do dveří. Nejdřív by dítě melo zavolat rodičům, a poté na linku policie 158 nebo na Integrovaný záchranný systém České republiky 112. Hovor na lince se může protáhnout, ale rodiče mohou mezitím zavolat na pomoc sousedy.

U neznámých lidí si dítě nesmí brát žádné sladkosti, jídlo, hračky. Naučte dítě, že má poděkovat a odmítnout. Vždycky.

Je-li dítě doma samo a začalo v domě hořet, ať ihned zavolá na linku hasičů 150 nebo na 112. Mezitím by měla ratolest zalarmovat sousedy. Samo ať dítko v žádném případě nic nehasí.

Pokud dítě na ulici osloví neznámý člověk a požádá ho o pomoc, ať jen rychle odmítne a spěšně odejde. Pokud je někdo ve skutečné nouzi, obrátí se na dospělého.

Napadne-li dítě pes, musí v rámci možností zachovávat klid a nedělat příliš rychlé pohyby a nedívat se mu do očí. Jeho pozornost může odlákat tím, že hodí na zem čepici, deštník, sešit.

Naučte dítě, že k neznámým, byť stejně starým osobám, se na návštěvu nechodí. I kdyby nám dotyčný tvrdil, že je rodinný kamarád.

Je v bytě silně cítit plyn? Pak musí ratolest ihned vyjít na chodbu a volat linku 112.

Do výtahu s cizími lidmi nenastupujeme. Natrénujte s dítětem odpověď, pokud mu neznámý člověk nabídne, ať s ním jede výtahem. Ideálně, ať potomek řekne, že čeká na rodiče, který už je za rohem.

V případě, že má dítě pocit, že je sledováno, ať vejde do nejbližšího obchodu, kadeřnictví nebo pošty a zavolá rodičům.

Cizím lidem nikdy neotevíráme. Ani ženám, ani mužům, ani starým lidem, kteří se dětem jeví důvěryhodně.

Pokud dítě na ulici někdo chytil, musí získat pozornost lidí na ulici. Křičet, kopat, v krajním případě vzít kámen a hodit ho do nejbližší výlohy nebo auta. Škoda by byla rozhodně menší než případný únos.

Ocitlo se vaše dítě v tlačenici? Naučte ho zachovat klid, nejít proti davu, ale postupně se dostat na jeho kraj. Nepřibližovat se k mřížím nebo sloupům. Pokud se dítě dostalo do tlačenice s dospělými, které zná, ať je požádá, aby ho vzali na ramena.

Je vaše dítě samo na ulici během bouřky? Ať vyhledá úkryt v obchodě nebo ve dvoře. Ratolest by se neměla zdržovat vedle kovových konstrukcí, vysokých stromů či aut.

Dostává váš syn nebo dcera výhrůžky na internetu? Ihned by o tom měl/a říct rodičům nebo se obrátit na Linku důvěry. Povinností rodiče je vybudovat si s dítětem vztah natolik důvěrný, že se vám v takové situaci svěří.

Hraní na zmrzlé řece či jezeru je velmi nebezpečné. Naučte dítě, že k podobným radovánkám slouží výhradně kluziště, kam se můžete s ním a jeho kamarády vydat.

Vysvětlete dítěti, že léky si může brát pouze v přítomnosti rodičů či jiných dospělých z rodiny. Pokud ratolest rozbolela hlava nebo ho škrábe v krku a je sama doma, ať vám zavolá.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama