reklama

Přijíždějí mniši z kláštera Šaolin

Praha - Směsici bojových umění kung-fu a meditací předvedou dnes v Praze a zítra v Brně mniši z čínského kláštera Šaolin.

Dvě desítky šaolinských mnichů, včetně nejstaršího učitele a nejmladšího žáka, předvedou představení Legenda šaolinu se vrací. Dnes v pražském Kongresovém centru a zítra v Městské hale Vodova v Brně. Představení začínají v 19 hodin.

Příprava šaolinského mnicha, schopného po světě reprezentovat umění jeho kláštera a předků, prý trvá nejméně 15 roků.

Příběh kláštera

Před více než 1500 lety vydal čínský císař nařízení, aby byly přeloženy vědomosti indického buddhismu do řeči jeho lidu. Mnichům, kteří tak činili, císař daroval 700 kilometrů od Pekingu kus krajiny a horu Songshan s přilehlými pozemky, aby tam založili klášter a působili. Mniši klášter pojemnovali Shaolin.

Učili se nejen očistě ducha, cvičení mysli, ale také cvičení svých těl. V přísné řeholní disciplíně, za vytrvalého tréninku psychiky i fyzické přípravy, se vyvíjelo cvičení, které sloužilo k obraně kláštera, pak i země - a dostalo název kung-fu.

Učení mnicha Tama i po jeho smrti zavazovalo mnichy kláštera Shaolin - a zavazuje podnes - aby používali jejich bojovou techniku výlučně k obraně, nikdy k napadání a agresi.

Stovky let stál centrální chrám Shaolinu v centru spirituálního života Číny. Někteří z císařů se ale obávali rostoucí síly kláštera, a tak mnichy vyhnali a chrám spálili.Vědomosti těchto mnichů ze Shaolinu a jejich žáků si však našly útočiště i mimo klášter.Tak se kung-fu, šaolinské umění, stalo uznávanou matkou všech bojových umění.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama