reklama

Vše, co potřebujete vědět o prošívaných bundách: Jak je vybrat, prát a nosit

Péřovky a jiné prošívané bundy jsou naštěstí zase v kurzu. Co byste o nich ale před koupí měli vědět?

Foto: Profimedia

Péřovky a prošívané bundy byly sice vždycky pohodlné a užitečné, ale ne vždy se slučovaly se světovými trendy. Tento rok naštěstí v kurzu jsou. 

Velký podíl na tom má značka Balenciaga, která na podzim 2016 vypustila do světa modelky oblečené v oversize péřových bundách výrazných barev. Velké řetězce dlouho neotálely a péřovky a jiné prošívané bundy se už všude prodávají ve velkém. 

Jaký materiál zvolit?

Před lety se objevilo duté vlákno a začalo se hojně používat. Ukazuje se ale, že peří je stále v některých parametrech nedostižné, a tak zůstává materiálem číslo jedna. 

"V současnosti existuje mnoho druhů vynikajících izolačních materiálů, ale na kvalitní peří žádný z nich nemá. Kromě toho, že peří dokáže skvěle akumulovat teplo a nepropouštět ho dál, má nízkou hmotnost, takže oblečení je lehké a skladné. Péřovou bundu nebo vestu snadno sbalíte do malého 'ranečku' a ještě vám poslouží při delších cestách vlakem nebo letadlem místo polštáře. Navíc - pokud se budete o péřové výrobky správně starat, můžete se z nich těšit dlouhá léta. A určitě vás bude při jejich nošení hřát i pocit, že jsou z obnovitelných zdrojů, snadno recyklovatelné, a tedy k přírodě daleko šetrnější," říká outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz, který nabízí výstroj a veškeré vybavení do přírody.

Pokud ale hledáte bundu třeba výrazné barvy jen tak na parádu do města, je určitě v pořádku zvolit i méně kvalitní a levnější materiál, který vás sice nezahřeje v krutých mrazech, ale na klasické zimní počasí v našich podmínkách stačí. 

Husa, nebo kachna?

Když už peří, tak jaké? Mezi lidmi pohybujícími se ve světě outdooru se s nadsázkou říká - kachna patří na pekáč, husa do bundy. Husí peří má totiž jako výplň zimního oblečení mnohem lepší parametry než to kachní. "Husí peří je oproti kachnímu výborně plnitelné, to znamená, že po uvolnění tlaku rychle získává svůj původní objem a tvar. Zároveň je i lehčí než kachní, má skvělou tvarovou stálost a umí se dobře přizpůsobit tvaru lidského těla a jeho pohybům. Tím dokáže zabránit tomu, aby chladný vzduch z vnějšího prostředí pronikl k tělu. A ještě bych zmínil jeden bonus navíc, který oceňují zvláště ženy - i velmi teplé dámské bundy mohou mít subtilní tvary a rozměry, takže ani opticky nepřidávají kila navíc," vyjmenovává klady husího peří Vít Hruška.

Pečujte o svou bundu správným způsobem

Na údržbu péřového oblečení jsou nejlepší prací pěny, které se prodávají speciálně na ně - jsou rychlorozpustné, velmi šetrné a maximálně účinné. Sušičky se taky bát nemusíte, jen k bundě při sušení přihoďte dva tenisáky (nejlépe oholené, aby nepouštěly chlup) nebo k tomu určené míčky do sušičky, aby se peří během sušicího procesu dobře natřáslo a stejnoměrně rozmístilo.  "Jestliže sušičku nemáte, bude nejvhodnější rozložit bundu na vodorovnou plochu-sušák a průběžně bundu otáčet a naklepávat. Zabere to sice trochu času, ale tahle péče se určitě vyplatí - kvalitní péřovka vás bude hřát po mnoho let," přidává odborník.

Alergici se péřových bund taky nemusí bát. V bundách plněných peřím totiž vzniká velmi nepříznivé prostředí pro roztoče, kteří ke svému životu potřebují především vlhko.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama