reklama

Šaty Dolce & Gabbana za 10 korun? Víme, kde ulovit ty nejlepší kousky

Co takhle šaty Dolce & Gabbana za 10 korun? I to je jedna z výhod nákupů v second handu. Jaké jsou ty další a kde najít ty nejhezčí věci?

Foto: iStock

Udržitelný životní styl je na vzestupu a s ním i nákupy v second handech. O šatech Dolce & Gabbana a hledání jiných vzácných podkladů jsem si povídala s Abigail Liškovou, která je mimo jiné součástí projektu Second Round. Ten informuje čtenáře o alternativách v módě, designu a kultuře.

Co tě přivedlo k nákupu oblečení z druhé ruky?

Už se to se mnou táhne od malička, kdy nás mamka oblékala ze sekáčů. Taky z důvodu, že několik let pracovala pro jeden second hand, a měla to tak z první ruky. Pro spolužáky občas bylo nepochopitelné a úsměvné, že raději nosím ‘'použité'' oblečení, brali to jako něco trapného, symbol toho, že třeba nemáme peníze, a proto nenakupujeme v té době u oblíbených Vietnamců, nebo že jsem se neradovala, když poprvé v našem městě otevřeli New Yorker.

Málokdo ale věděl a chápal, že ve finále mám na sobě kvalitnější oblečení a značky. Do školy jsem tak chodila třeba v triku nebo šatech od Dolce & Gabbana, které mě stály 10 korun. Když to shrnu, k oblékání ze sekáčů mě přivedla moje mamka a babička. Braly jsme to jako takovou formu zábavy, hledání pokladů.

Proč je to pro tebe i teď důležité?

Oblékat se z druhé ruky je pro mě forma sebevyjádření a stylu. Není den, kdy bych na sobě neměla nějaký kus koupený mimo klasické řetězce, a čím dál více jsem na to pyšná. Jsem toho názoru, že už jsme ‘'přehadrovaní". Naše generace raději daný kousek vyhodí, když ji omrzí, nebo je například nějak poničený - ať už z důvodu nízké pořizovací ceny, nebo toho, že vnímáme oblečení jako ‘'kus hadru’’.

Takhle jsi to vnímala vždycky?

Samozřejmě jsem taky měla etapu, kdy jsem chodila do různých řetězců a podléhala slevám, ale pak jsem si uvědomila, že mám doma věci, které jsem si vzala jen jednou, nebo vůbec ne. Je mi úzko, když dnes a denně vidím, jak se to oblečení válí na jedné hromadě s cenovkou vše za 199 Kč. Myslím, že je důležité přemýšlet, dříve než vstupujeme do obchodů.

Jaké jsou podle tebe výhody nakupování v second handech? 

Jako hlavní výhodu vidím určitou originalitu i kvalitu. V second handu můžete najít skvělé značky, které u nás nejsou ani zastoupené. Třeba mé oblíbené skandinávské značky, jako je Monki nebo & Other Stories a podobně, najdu vždy v second handu Mint. Další a dle mého hlediska důležitou výhodou je, že neplýtvám oblečením. Ale pozor, i u sekáčových nákupů je samozřejmě nutné přemýšlet, jestli danou věc unosím.

Je nějaká stinná stránka těchto nákupů?

Jediná ošemetná věc je, že se na tom člověk stane trochu závislý a má potřebu často "lovit".

fotime @tessie93 upcyklovane kousky. @secondroundprg 💚 #fairfashionootd

Příspěvek sdílený ABIGAIL (@abigaill),

Znamená to pro tebe určitý způsob života, je to lifestyle? Zajímáš se i o jiná enviromentální témata?

Určitě to není jen o oblečení. Celkově se snažím čím dál více zajímat o témata týkající se udržitelnosti, recyklace a ekologie. Ekologii jsem dokonce vystudovala, ale v té době jsem k tomu nepřihlížela tak jako dnes. Vždy jsem měla k módě nejblíž, teď už ale nejen můj šatník, ale i byt je tvořen z věcí z bazaru, které si někdy upravuji a předělávám.  

Jaký je teď nejnovější trend v udržitelné módě? Je vůbec něco takového?

Určitě, jedná se o takzvanou upcyklaci aneb přešívání oblečení. Skvěle to dělají holky z Win Win Love, u kterých moc ráda nakupuji, a nedávno jsem poznala skvělou slečnu Tessie, která přešívá staré pánské košile na topy a halenky.

Kde ty sama nejčastěji nakupuješ? Prozradíš nějaká tajná zákoutí Prahy, kde ulovit ty nejlepší kousky?

Mám ráda místa, kde neberou svůj obchod pouze jako byznys. Jde mi o to, že mají nějaký koncept a hlavně se o to starají s láskou. Takže mezi moje nejoblíbenější patří již zmíněný Mint, Slow Bazar, Recycle With Love, Míšenská 10, Boho Concept Store, Impossible bazar nebo Crashily. Když mám chuť zajít do hrabárny, zajdu do Můj Sekáč na Smíchově, nebo občas projdu v Praze známou síť Textil House. Na Žižkově je taky pár menších sekáčů, kde se občas dá najít nějaký poklad.

Vyrážíš někdy i mimo Prahu?

Určitě, mimo Prahu je větší šance, že těch pokladů najdete více, není to tak probrané. A také za trochu jinou cenu.  

Co děláš se svým starým oblečením?

Především se snažím nakupovat a investovat do oblečení tak, abych ho co nejvíce využila, a neměla pak důvod se těch kousků zbavovat. Ale když už na to dojde, ty dražší věci dávám do komise nebo na Vinted (mobilní aplikace). Také jsem se párkrát zúčastnila bleších trhů a v blízké době budeme i takový bazar pořádat, takže ty zbylé kousky prodávám tam.

Jsi součástí projektu Second Round - o co jde?

Jedná se o webovou platformu, kde máme za cíl shromažďovat a podporovat značky, které sdílí podobnou filozofii (udržitelného životního stylu) jako my. Informujeme naše čtenáře o alternativách nejen v módě, ale například designu, kultuře a umění. Propojujeme se s dalšími projekty, lidmi i akcemi, kde udržitelnost hraje hlavní roli, a snažíme se ji nenásilnou a zajímavou formou předat dál.

Chceme ukázat, že oblečení ze sekáčů může obsahovat nejnovější trendy, fotíme třeba i lookbooky s módou ze second handů. Taky chceme, aby si čtenáři uvědomili, že je důležitější kvalita a příběh každé věci než kvantita. Poukazujeme na to, že je třeba ptát se, jak, kde, kým a za jakých podmínek je oblečení, které si kupujeme, vytvořeno, a šířit informace třeba o tom, co je etická móda.

Co plánujete do budoucna? Zůstanete jen u módy?

Do budoucna chceme určitě pokračovat v tom, co děláme, a snad náš web rozšířit i o další odvětví než jen módu, která momentálně převládá. Když nám přichází vzkazy o tom, že někdo díky našemu článku začal nakupovat v second handu, dostal skvělý tip či začal přemýšlet o módě a nákupu jinak, mám z toho ohromnou radost. Taky nás teď čeká nový projekt s organizací Fashion Revolution, jmenuje se "Příběh skříně", ve kterém chceme zachytit nositele a jeho milovaný oděv, který často nosí a evokuje mu situace v něm prožité. Chceme tak motivovat spotřebitele k tomu, aby do svého každodenního šatníku zase vrátil oděvy, kterých si váží a má rád.

Další zajímavé myšlenky o udržitelném životním stylu a módě se můžete dočíst na secondround.cz.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama