reklama

Oblečení z veganské kůže: Proč dát tomuto materiálu šanci?

To, co dnes nosíme, musí být nejen slušivé, ale také ohleduplné k planetě. Jinak se chováme sobecky a jsme společensky znemožněni. Alespoň v některých kruzích. Odepřít si kožené výrobky znamená hledat alternativy. Třeba u koženky.

Foto: Matt &Nat

Jenže koženka není zrovna materiál, který působí luxusně. Kdo prahne po napodobenině? Proto se jí teď říká veganská kůže a pracují s ní i velmi luxusní a trendy značky.

Návrhářům se líbí, že mohou pracovat s materiálem, který svým vzhledem připomíná zvířecí kůži, ale nikdo kvůli parádě nemusel zemřít. Být veganem je navíc trendy, proč tedy nespojit příjemné s užitečným?

Náročné hledání

Neznamená to ovšem, že by se designéři spokojili s ledasjakou veganskou kůží. Musí najít materiál, který bude vypadat skvěle, ale zároveň se jen tak neopotřebuje, nepopraská a podobně. Když se takové úsilí promění v úspěch, máte problém veganskou kůži od koženky rozeznat. Navíc některé kusy oblečení, které jsou z tohoto materiálu vyrobeny, můžete prát v pračce na velmi jemný program.

Není to ještě ono

Ačkoliv koupit si oblečení nebo doplňky z veganské kůže je určitě chvályhodné, stále to není ekologický jackpot. Veganská kůže totiž není nic jiného než umělá hmota. Dříve se koženka vyráběla z polyvinylchloridu, což je třetí nejužívanější plast na zemi. Dnes se sahá po polyuretanu. Bohužel ani jeden z těchto plastů není recyklovatelný a jejich vznik doprovázejí škodlivé toxiny.

Budete to opravdu nosit?

Jako u čehokoliv, co si pořizujete do skříně, je proto důležité se i u výrobků z umělé kůže zeptat: "Hodí se to k mému stylu? Opravdu to potřebuji? Budu to nosit více než jednu sezonu?" Pokud je odpověď kladná, volte takové záležitosti z veganské kůže, které vypadají nadčasově a nepodléhají vrtkavým módním trendům.

Od koho si produkty z veganské kůže pořídit?

Mezi celebritami i běžnými smrtelníky je jednou z nejoblíbenějších značek kanadská Matt & Nat, která vyrábí luxusně vypadající kabelky, které jsou zároveň velmi funkční, ale zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí. Jejich materiál je totiž ze 100% recyklovaných plastových lahví a dalších recyklovaných materiálů. V Čechách jsou kabelky k dostání na webu Urbanlux.

Také návrhářka Stella McCartney velmi dbá na ekologické materiály svého zboží a z veganské kůže vyrábí doplňky i třeba kabáty. V řetězcích můžete řadu doplňků a oblečení z koženky sehnat a mohou vypadat dobře, ale nemůžete sázet na jejich ekologickou výrobu i skutečnost, že se hned neonosí. Vyzkoušenou máme ale třeba maďarskou značku Nanushka, která představuje cenový kompromis mezi řetězci a drahými návrhářskými domy.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama