reklama

Bavlna, samet, denim či kůže: Jak je správně vyprat?

Určitě se vám už někdy stalo, že se prádlo v pračce zabarvilo, srazilo, nebo naopak vytáhlo či barvu ztratilo. Praní totiž někdy může být pořádná věda. Poradíme vám, jak jednotlivé materiály nejen správně prát, ale také jak je poznat, aby se vám podobné nehody už nikdy nestaly.

Foto: Profimedia.cz

Určitě se vám už někdy stalo, že se prádlo v pračce zabarvilo, srazilo, nebo naopak vytáhlo či barvu ztratilo. Praní totiž někdy může být pořádná věda. Poradíme vám, jak jednotlivé materiály nejen správně prát, ale také jak je poznat, aby se vám podobné nehody už nikdy nestaly.

Je jasné, že v dnešní době nikdo nemá čas na to, aby pečlivě četl cedulky na oblečení. Naopak je spíš co nejrychleji odstřihne a vyhodí. Pak se ale může stát, že se vám oblečení v pračce zničí. Proto jsme pro vás sestavili přehled těch nejpoužívanějších materiálů, v němž nechybí ani praktické rady, jak o takové oblečení pečovat:

Bavlna

Bavlna je lehká, měkká, příjemná na dotek a ještě dobře saje pot, a tak není divu, že je tolik oblíbená a vyrábí se z ní kde co. Je sice pravda, že se hodně mačká, ale na druhou stranu snese i hodně vysoké teploty jak při žehlení, tak při praní. Bavlněné věci tedy můžete vyprat klidně na 90 stupňů a nic se jim nestane. Obzvlášť ty barevné byste ale neměli prát na takovou teplotu pořád, rychleji by ztratily barvu.

Nižší teploty si zaslouží také látky, v nichž je kromě bavlny například elastan či jiný syntetický materiál. Je-li bavlna méně kvalitní, může mít také sklon ke žmolkování. Předejít mu můžete tak, že prádlo předtím, než ho strčíte do pračky, obrátíte naruby. To samé udělejte v případě, že má oblečení potisky - to potom naruby i vyžehlete.

Denim

Nejpoužívanější látka na kalhoty na světě bývá barevně nestálá, proto ji perte naruby a také se stejně barevným prádlem. Aby módní vyšisování zůstalo jen tam, kde má být, nepoužívejte odstřeďování. Počítejte také s tím, že se mírně vytahují (obzvlášť pokud obsahují elastan), a proto si vždy kupujte klidně o číslo menší.

I když je denim pevná látka, na které není vidět pomačkání, je lepší ji vyžehlit. Tak totiž změknou a dostanou tvar.

Krajka

Krajky jsou od letošního léta velkým trendem, objevují se na šatech, halenkách i sukních, a samozřejmě na spodním prádle. Původně se krajka vyráběla ručně, dnes už to většinou probíhá strojově, takže i o něco víc vydrží.

Přesto je ale potřeba věnovat jí zvláštní pozornost. Určitě si pořiďte ochrannou síťku, abyste nedávali krajkové prádlo do bubnu pračky jen tak, poškodilo by se. Perte jedině v programu na jemné prádlo. Je-li krajka vyrobena z bavlny či lnu, můžete i opatrně vyžehlit.

Nové sušičky prádla: Proč si je pořídit?

Hedvábí

Pravé hedvábí, které se vyrábí z kukel nočních motýlů, se používá především na doplňky, jako jsou šátky a šály, ale také na luxusní šaty či halenky, pánové mohou mít ve svém šatníku také hedvábnou kravatu a k dostání jsou i deštníky z hedvábí.

Hedvábí je úžasný materiál, protože chrání před horkem i chladem. Jeho údržba je ale hodně náročná. Mělo by se prát výhradně ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem či šamponem. Klasické prací prášky by mohly na hedvábí zanechat skvrny, nebo zničit jeho barvu.

Oblečení z něj nikdy neždímejte a nedávejte do sušičky, sušte ve froté ručníku mimo přímé sluneční světlo či dosah topení. Působením sluníčka může hedvábí zežloutnout, takže byste v něm měla pobývat raději ve stínu. Ošklivé a nevypratelné skvrny na něm může nechat také pot. Vyžehlit ho můžete, ale ještě vlhké.

Kůže

Useň neboli kůže je vůbec nejstarším oděvem člověka. Dnes se z ní vyrábějí především boty a kabelky, ale také bundy či kabáty, eventuelně kalhoty. Od pravé kůže poznáte tu syntetickou tak, že má na spodní straně textilii. Má tu výhodu, že ji můžete prát v pračce, ale na druhou stranu se mnohem rychleji zničí.

Pravou kůži byste měli ošetřovat jen jemným kartáčem, a přetřít jelenicí. Zašpiněná místa omyjte hadříkem namočeným v mýdlové vodě a vytřete do sucha. Ošetřujte také speciálními krémy. Nebudete-li si jisti, přenechejte péči raději odborníkům.

Samet

Ze sametu se vyrábí jednak interiérové dekorace, ale také společenské oblečení či kabelky. Péče o něj není jednoduchá, protože se může snadno poškodit. Nikdy ho neperte, čistí se chemicky. Můžete ho zkusit vyčistit v ruce, ale jednodušší je odnést jej do čistírny. Do pračky patří jen samet vyrobený z bavlny.

Pokud byste tuto látku potřebovali přežehlit, zapomeňte na tvrdé žehlicí prkno. Látku zavěste třeba na ramínko a žehlete párou z rubu.

Vlna

Ať už je vlna ovčí, kašmírová, angorská nebo mohérová, vždy vypadá moc hezky a navíc bezvadně hřeje. Její nevýhodou je ale hodně složité praní, protože se ráda sráží a plstnatí. Lepší je proto chemické čištění, eventuelně praní v ruce. Pokud ale takové oblečení přece jen chcete dát do pračky, zvolte ten nejšetrnější program a ještě použijte speciální prostředek určený na vlnu.

Vlněné prádlo se nesmí ždímat, všechnu vodu z něj vymačkejte froté ručníkem a pak jej rozložte na rovnou plochu, kde doschne. Nikdy jej nevěšte na šňůru - vytáhlo by se.

Zdroj: Fashion Days

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Avatar je zase in: Představujeme krásné modré líčení

Zima útočí: Jaká je první pomoc pro ruce a nehty

Zjistěte, která jídla vám škodí nejvíc

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama