reklama

Sezóna pigmentových skvrn začíná: Jak se bránit?

Vznikají sice i vlivem genetiky nebo hormonálních změn, ale vůbec nejhorší je pro výskyt pigmentových skvrn sluníčko.

Foto: Thinkstock

Jejich původ je dán geneticky, hormonálními vlivy a také zevními podmínkami – především opalováním. To pak nejvíce rozhoduje o tom, jestli se pigmentové skvrny objeví na povrchu pokožky, nebo zda zůstanou uloženy v podkoží a nevíme o nich.

Pigmentové skvrny mohou být různého původu. Pigmentová znaménka, nebo jinak řečeno névy, jsou skvrny na kůži, které mají různou velikost, tvar a intenzitu zabarvení. Jeho intenzitu ovlivňuje tvorba melaninu v buňkách zvaných melanocyty. Může se jednat o znaménka malá, velká, plochá, vyklenutá, světlá nebo tmavohnědá až černá. Vyskytují se nejen na obličeji, ale kdekoliv jinde na těle. Z některých pigmentových skvrn mohou vyrůstat i chloupky. Vznikají v jakémkoliv věku, velmi často v období puberty, a to i na místech, které nejsou  ozářeny sluncem.

Někdy pomůže vysadit hormony

"Dalším typem pigmentací je takzvané melazma – plošné skvrny, nejčastěji v obličeji. Jejich vznik může být podpořen užíváním hormonů, takže někdy dojde ke zmírnění projevů po vysazení hormonální léčby (antikoncepce, substituce), nemusí  to však být pravidlem. V BcD Clinic při léčbě kombinujeme k dosažení co nejlepšího výsledku různé postupy: záleží na typu pigmentace, intenzitě zbarvení, hloubce uložení pigmentu. Léčba pigmentací zahrnuje kombinace laserů, IPL, chemického peelingu a domácí péče pomocí látek typu hydrochinon, kyselina askorbová a kojová. Léčba je dlouhodobá, vyžaduje trpělivost a spolupráci pacienta," vysvětluje dermatoložka Yvonne Bergerová z pražské BcD Clinic. 

Kde se pigmentové skvrny vyskytují nejčastěji?

1) Znaménka neboli névy se vyskytují kdekoliv na těle, a to i na místech sluncem neozářených.
2) Melazmata – tedy hormonálně podmíněné, splývající pigmentace jsou nejčastěji na obličeji nebo v dekoltu.
3)  Solární pigmentace vznikají na obličeji, v dekoltu nebo na hřbetech rukou.

Sluníčko - dobrý sluha, zlý pán

Jiným, poměrně častým typem je takzvaná solární pigmentace, která vzniká nejčastěji na obličeji, hrudníku nebo na hřbetech rukou. Tady je příčinou výslovně nadměrné slunění, při kterém se zmnoží pigment v povrchní vrstvě pokožky a po ustoupení opálení zde zůstává ve formě hnědých, ohraničených skvrn velikosti dva až pět milimetrů.

Zakódováno v genech

"U pigmentových znamének neboli névů je genetický původ jednoznačný. Jde vlastně o určitou genetickou poruchu. Buňky tvořící pigment jsou při narození založeny, nemusí se však projevit, to ovlivňují další faktory – jako jsou hormonální aktivity – puberta, těhotenství a především nadměrné slunění," říká Yvonne Bergerová.

Maskování pigmentových skvrn

Pokud jste majitelkami pigmentových skvrn, přilíčení použijte podkladovou bázi. Ta zafixuje make-up a pigmentové skvrny nezačnou v průběhu dne prosvítat. Co se týká typu make-upu, použijte ten s vysokým stupněm krytí. Vytvoří na tváři jednolitý barevný tón. Nakonec vše zafixujte pudrem.

Jak napravit škody?

Výsev pigmentací typu mateřských znamének můžeme ovlivnit pouze sníženým sluněním a používáním přípravků s ochrannými SPF faktory. Tyto typy pigmentací je třeba pravidelně kontrolovat, pokud je útvar podezřelý (mění barvu nebo roste) je třeba zajít k dermatologovi, nechat jej zkontrolovat, případně vyříznout a poslat na rozbor. "Léčba melazmatu i přes veškeré možnosti léčby není zcela uspokojivá, mnohdy je úspěch v léčbě i zesvětlení projevů. Pigmentace solární lze naopak odstranit velmi dobře. Na naší klinice je odstraňujeme depigmentačním laserem, který pigment rozstřelí, a ten se pak ve formě stroupku se odloučí. Tyto zákroky je vhodné dělat po létě, s odstupem od slunečního záření," doporučuje Yvonne Bergerová.

Prevence je nejdůležitější

Výskyt pigmentací lze omezit regulovaným pobytem na slunci, tedy nikoliv  v poledních hodinách a vždy s přípravkem s ochranným SPF filtrem. Ten by se měl nanášet dvacet minut před odchodem z domu a při celodenním pobytu asi po třech hodinách opakovat, zvláště koupeme-li se a část jej můžeme setřít ručníkem. Důležité je rovněž natřít dostatečně silnou vrstvu, jinak doporučený faktor 30 až 50 snížíme až o polovinu. Stejně důležité pak je, aby přípravek měl ochranu jak proti UVB, tak proti UVA záření, na obalu přípravku by tato informace měla být zřetelně označena.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama