reklama

Vitiligo: Onemocnění, kterým trpěl i Michael Jackson

Vitiligo má hodně lidí, včetně řady českých i zahraničních známých osobností. Kde vzniklo kožní onemocnění, které se projevuje vznikem bílých, ostře ohraničených skvrn s nedostatkem pigmentu?

Foto: iStock

Jedná se o poměrně častou nemoc, objevuje se u jednoho nebo dvou lidí ze sta. Jde o kosmopolitní onemocnění, postihuje všechny rasy a obě pohlaví, podle některých pramenů se objevuje častěji u žen. U poloviny případů se první skvrnky objeví mezi desátým a třicátým rokem a až 95 procent do 40 let věku.

Souvisí s genetikou i imunitním systémem

Nemoc kupodivu nesouvisí s hormonálními změnami. U třetiny případů je vitiligo přítomné u rodičů pacienta. Dispozice se dědí nepravidelně. Případy, kdy se vitiligo u dalších potomků v rodině neprojevilo, jsou zcela běžné. Rizikovým faktorem je i výskyt autoimunitních poruch v rodině, jako je cukrovka, chudokrevnost, revmatoidní artritida, Crohnova choroba a onemocnění štítné žlázy.

Onemocnění vzniká souhrou ne vždy známých faktorů, patří mezi ně genetické dispozice, prožívání stresových situací, stav imunitního systému a stav pokožky, dále také reakce na infekce. Porucha pigmentace může vzniknout i v místě poranění.


Kortikosteroidy a imunomodulátory

"Existuje řada léčebných metod, jimiž se můžeme o léčbu vitiliga pokusit. Místní léčba se používá u pokožky, která je postižená z 10 až 20 procent. Aplikují se kortikosteroidy III. třídy nebo masti s tzv. imunomodulátory (Protopic, Elidel) dvakrát denně. Dalším účinným přípravkem je Vitex, gel s obsahem dvou enzymů, které zabraňují destrukci melanocytů, čímž působí i jako prevence.

Ložiska se mohou také osvěcovat UV světlem, jednou až dvakrát týdně. Chirurgicky se ošetřuje vitiligo, které se již dále nešíří, a to nejčastěji mini štěpy zdravé pokožky, aplikují se i melanocyty separované laboratorní cestou," vysvětluje korektivní dermatoložka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Zatím žádná přírodní léčba

"Kůže se také zcitlivuje tabletami metoxypsoralenu, který lze aplikovat v masti i lokálně. Následně se pokožka osvítí v kabinách připomínajících solária. K celkové léčbě se používají i kortikosteroidy a cefalosporin," říká Markéta Majerová. Léčbu je nutné doplnit i o přípravky s vysokým ochranným faktorem, který zabraňuje spálení kůže, která není chráněna pigmentem. K sjednocení pokožky se používají make-upy, které vydrží na kůži i 24 hodin. Žádná přírodní léčba vitiliga ještě bohužel nebyla vynalezena.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama