reklama

Tetování: Jaké jsou způsoby jeho odstranění?

Kdysi jste se rozhodla pro tetování, dnes byste ho nejraději neměla. Jaké jsou alternativy zbavení se parády, o které si už teď myslíte, že až takovou parádou není?

Foto: iStock

Tetování je injekční vpravování barevného inkoustu do kůže, které vyústí ve vznik permanentní ozdoby kůže. Je opravdu navždy permanentní, nebo se dá této ozdoby jednou provždy zbavit? Dá. A tady je výčet více či méně bolestivých možností.

1) Výbrus

Častým, nicméně velmi bolestivým způsobem je mechanické vybroušení tetování z kůže. "Při vybroušení navzdory dlouhému hojení a bolestivosti není vždy stoprocentní záruka, že tetování zmizí," říká Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7.

Mezi nejčastější způsoby, jimiž se broušení provádí, patří speciální abrazivní papír, poté existuje salabraze, kdy se nejsvrchnější vrstva kůže epidermis brousí až na dermis (škáru), kam je vpraven při procesu tetování inkoust, a to solnými krystaly. Existuje zde riziko vzniku jizvy kvůli velké invazivnosti zákroku. Objevují se svědění, otoky, krvácení, které mohou vyústit až v infekci. Pokud trpíte poruchami pigmentace nebo je vaše pleť náchylná ke vzniku tzv. keloidních jizev, pak pro vás obroušení není vhodnou alternativou. Bohužel, v případě barevných tetování, například v odstínu červené či žluté, je výbrus či následující alternativa vyříznutí jednou z mála možností, jak se jich zbavit.

2) Vyříznutí

"Nechtěného tetování se lze zbavit jeho kompletním vyříznutím, přičemž lékař následně kůži sešije. U menšího tetování lze excizi provést během jediného zákroku, větší tetování vyžadují více návštěv u lékaře. Velkým nedostatkem excize je následný vznik jizvy," říká dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. V současnosti lze vhodnou péčí kombinující masáže, aplikaci silikonových a dalších látek a radiofrekvenční ošetření vzhled jizev maximálně zlepšit.

3) Kryochirurgie

Jak předpona "kryo-" napovídá, při tomto typu ošetření dochází ke zmražení tetování a jeho vypálení kapalnými dusíkem. Obvykle se tento postup využívá při odstraňování kožních bradavic a výrůstků, aplikovat jej lze také na tetování. Na kůži po zamrazení vzniknou drobné omrzliny. Následně se kůže dermabrazí obrousí a odstraní se její svrchní vrstvy, v nichž je uložen inkoust. Vhodné pro odstranění kryochirurgií není barevné tetování, zejména odstíny žluté a zelené je komplikované odstranit.

4) Krémy

Tetování se podle některých názorů lze zbavit i doma, a to používáním krémů s obsahem hydroxykyselin nebo látek na bělení pleti, jako je arbutin a hydrochinon, které mají napomoci tetování "rozpustit". "Tyto přípravky ovšem nelze pro odstranění tetování doporučit. Aplikace může vyústit ve vznik jizev," říká Martina Šmidrová.

5) Laser

Při odstranění tetování laserem dochází k rozpadu částic inkoustu v kůži a podle Martiny Šmidrové se jedná o nejúčinnější způsob, jak se nežádoucího obrázku na kůži zbavit. Laserové záření rozloží barevné pigmenty na drobnější částice, které tělo s využitím bílých krvinek snadno vstřebá, a obraz tak zmizí. Ideální je toto ošetření pro černé a tmavě modré tetování, s barevnými pigmenty je práce komplikovanější.

"Laserové paprsky lze přesně zacílit, díky čemuž je ošetření velmi šetrné k okolním tkáním," upřesňuje dermatolog Miloš Kravciv. Ošetření je vhodné pro odstranění malého i velkého tetování, nicméně čím je obrazec na kůži větší, tím je pak třeba rozdělit práci do více sezení. Tetování lze podle odborníků odstranit dvěma typy laserů, CO2 a tzv. Q-Switched, které jsou určeny přímo na tento účel.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama